بازی کوسنی

برای بازی به دو کوسن و فضایی برای انجام آن احتیاج دارید. فضای بازی کوسنی می‌تواند فرش یا بخش مشخصی از خانه یا حیاط باشد که برای این کار در نظر گرفته‌اید.  به کودک بگویید « فکر کن زمین این اتاق یه دریاست. پای تو به هیچ وجه نباید روی دریا قرار بگیرد. این کار باعث غرق شدن تو میشه. همیشه باید پاهاتو روی این تخته ها(کوسن) بگذاری تا بتونی روی آب باقی بمونی». روی کوسن اول بایستید و به او نشان دهید که چگونه پایش را از روی کوسن اول به روی کوسن دوم بگذارد. به او نشان دهید که چگونه با دست دیگرش کوسن اول را از پشت سرش برداشته و مجددا مقابل پایش بگذارد تا بتواند در دریا به پیش برود.

این بازی به تقویت هماهنگی بدن، تقویت دقت و توجه، تقویت مهارت‌های حرکتی کمک می‌کند. علاوه بر آن در بخش تکمیلی بازی کوسنی تقویت برنامه ریزی و تصمیم گیری، تقویت حافظه، تقویت تفکر و حل مساله و مسیر یابی هدف ما است. این بازی از گروه سنی شش تا دوازده سال قابل اجرا می‌باشد.

مرحله تکمیلی بازی کوسنی:

با کاغذ چند علامت فلش مانند درست کنید. می‌توانید آنها را بکشید و با قیچی ببرید. در ذهنتان مسیری برای ورود و خروج تعیین کنید و فلش‌ها را طوری بچینید که حرکت کودک را مشخص کند. روی هر فلشی که روی زمین گذاشته‌اید یک لگوی سبز قرار دهید . تعدادی لگو یا وسیله قرمز، نارنجی و زرد رنگ  نیز به صورت تصادفی روی زمین بگذارید . حالا به کودک بگویید که بازی را از کجا شروع کند. قوانین بازی کوسنی را به کودک یادآوری کنید:

در مسیرش نباید به هیچ لگوی قرمزی برخورد کند.

حتما تمام لگوهای سبز را باید از زمین برداشته و در کیسه یا کیفی که به همراه دارد بگذارد.

مسیر حرکت را جهت فلش‌ها مشخص می‌کند. بنابراین کودک باید در مسیر فلش‌ها حرکت کند.

اگر در مسیر، کودک به لگو یا وسیله قرمز رنگی بخورد باید دو عدد از لگوهای سبز جمع آوری شده را به روی زمین برگرداند. اگر لگوی سبز نداشت باید برگردد و بازی را از ابتدا شروع کند .

بازی کوسنی برای کودک هفت ساله:

در مرحله بعدی برای کودکان هفت ساله می‌توانید روی کاغذ زیر لگوها حروف الفبا یا کلماتی که کودک خوانده است را قرار دهید. کودک با رسیدن به هر فلش کلمه داخل آن را خوانده و مسیر را بر اساس جهت فلش پیگیری می‌کند.

بازی کوسنی برای کودک هشت ساله:

اگر کودک شما هشت و نه ساله است بازی کوسنی را می‌توانید با سوالات ریاضی ساده نیز همراه کنید. پیش از حرکت کودک باید پاسخ درست به سوال مطرح شده داده و بر اساس جهت فلش حرکت کند.  همچنین برای کودکان هشت سال به بالا بگویید هر لگوی سبزی را که بدست آورد باید یک وسیله زرد رنگ از روی زمین برداشته و به  داخل سطلی که در نزدیکی در ورودی گذاشته‌اید پرتاب کند. تا زمانی که پرتاب موفق نباشد کودک باید از روی زمین وسیله زرد رنگ پیدا کند و پرتاب را تکرار کند. ممکن است برای این کار از مسیر اصلی دور شود. کودک پس از پرتاب موفق باید به مسیر قبلی بازی و فلش سبز بعدی برگردد. در تمام بازی قانون «پاها روی کوسن» باید رعایت شود.

بازی کوسنی برای کودک ده، یازده و دوازده ساله:

اگر کودک شما ده، یازده و دوازده ساله است سعی کنید کارهای خلاقانه برای انجام در بازی کوسنی طراحی کنید. لیستی تهیه کنید و در زمان رسیدن کودک به هر لگوی سبز یکی از آنها را برای اجرا بخوانید. مثلا وقتی کودک به اولین لگوی سبز رسید پیش از حرکت باید با دست چپش روی هوا یک هشت ضلعی ترسیم کند. یا اینکه با صدای بلند سه مرتبه بگوید قوری گل قرمزی… یا سه دور به چپ بچرخد و بعد دو دور به راست و در نهایت اولین لگوی سبزی را که می‌بیند به همان سمت حرکت کند. و نظایر آن. هر چه دستورات این بخش خلاقانه تر و بامزه تر باشد بچه ها لذت بیشتری می برند.

میتوانید برای پیچیده تر شدن بازی کوسنی برای بچه های ده، یازده و دوازده ساله از آنها بخواهید در تمام مسیر حرکت، از ۱۰۰ به صفر دو تا دو تا یا سه تا سه تا به عقب برگردند در حالی که در زمان رسیدن به لگوی سبز باید دستور شما را نیز انجام دهند و فراموش نکنند تا کدام عدد را به عقب برگشته بودند. این کار به تقسیم توجه و تقویت حافظه کودکان کمک می‌کند.

نکته:

اگر درخانه دو یا سه کودک وجود دارد می‌توانید بازی کوسنی را به صورت گروهی به شکل یک مار انجام دهید . به تعداد بچه ها به اضافه یک کوسن اضافه به آنها بدهید تا بازی را انجام دهند. این کار به شدت به همکاری بین بچه ها نیاز دارد. همچین می‌توانید به هر کودک دو کوسن بدهید تا در فضایی بزرگتر بازی را انجام دهند. در این صورت هر کس تعداد لگوی سبز بیشتری بدست آورد می‌تواند قوانین بازی را تعیین کند. درباره منصفانه بودن قوانین و اینکه همگی باید بتوانند این قوانین را اجرا کنند با کودکان صحبت کنید.

پس از انجام بازی می‌توانید با کودکان گفتگو کنید. بازی کوسنی فرصت خوبی برای گفتگو درباره انتخاب‌ها، دقت در انتخاب‌ها، پایداری در مسیر، ‌از این شاخه به آن شاخه نشدن، فکر کردن درباره انتخاب‌ها، حق انتخاب، داشتن استقامت در به پایان بردن یک کار، لزوم بودن قوانین در زندگی و… است

توصیه می شود این بازی را با همراهی دیگر کودکان فامیل یا دوستان نیز انجام دهید. رفتار انسان در یک بافت اجتماعی شکل می‌گیرد. تعامل با دیگران و شنیدن نظرات آنها در مواجهه با مشکلات به کودک دید بیشتری در روبرویی با دیگر مسائل زندگی می دهد.

ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع کنید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *