بازی شیشه‌ای

بازی شیشه‌ای بازی برای تقویت اعتماد به نفس کودک
بچه ها عاشق کارهای خانه هستند. چرا که دائما شما را در حال انجام آنها می‌بینند. هر چند کودکان تمایل زیادی به انجام کارهای منزل دارند اما عموما ما اجازه انجامشان را به آنها نمی‌دهیم چرا که نگران ریخت و پاش بیشتر توسط آنها هستیم یا اینکه فکر می‌کنیم بچه ها تنها باید بازی کنند و انجام چنین اموری برایشان قدری زود است.

یک نکته مهم در این رابطه وجود دارد: کارهای خانه می‌تواند برای بچه ها شبیه یک بازی باشد. اگر به آنها به عنوان فرصتی برای رشد مهارتهای مختلف کودکان نگاه کنیم. مهمترین آموزشی که بچه ها در طی زندگی به آن احتیاج دارند کسب مهارتهای زندگی است. مهارتهای زندگی از جنس کارهایی است که به طور روزانه انجام می‌دهیم اما معمولا کودکان را در آن مشارکت نمی‌دهیم. مثل شستن ظروف، تمیز کردن شیشه‌ها،‌ گردگیری کردن، سلام و احوالپرسی، حرف زدن با تلفن، دوست یابی و نظایر آن. اما اگر دقت کنید می‌بینید هر کدام از این کارها چه تعداد از ماهیچه ها و عضلات و بافتها و حواس را درگیر می‌کند.

 بازی شیشه‌ای، بازی پاک کردن شیشه پنجره ها با هدف کسب مهارتهای زندگی، تقویت هماهنگی بین چشم و دست، تقویت عضلات ظریف دست، تقویت عضلات درشت بدن، تقویت حواس و افزایش اعتماد به نفس است. این فعالیت را می‌توان از سن سه  تا هفت سالگی  انجام داد.

برای بازی شیشه‌ای وسایل تمیز کردن شیشه  شامل یک اسپری تمیز کننده، دستمال‌های خشک و یک سینی برای قرار دادن دستمال‌ها را در اختیار کودک بگذارید. این تمام نیاز کودک برای رشد و آموزش است و در عین حال می‌تواند برایش بسیار جذاب باشد.به کودک نشان دهید که با این وسایل چه کاری باید بکند و از او چه انتظاری دارید.

نکته:

کودکان تمایل دارند بیش از اندازه از اسپری‌ها استفاده کنند. برای سلامت بیشتر کودکان و نیز برای اقتصادی بودن مصرف شیشه پاک کن ها، بجای اسپری خریداری شده می‌توانید نوع خانگی آن را درست و در اختیار کودک قرار دهید.

اگر شیشه ها و پنجره ها در ارتفاع بالا هستند که کودک نمی‌تواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد می‌توانید آن را با چیزهای در دسترس مثلا تمیز کردن شیشه روی میزها و یا تمیز کردن کمد اتاقش جایگزین کنید.

در پایان کار تشویق مثبت رافراموش نکنید. از کاری که کودک انجام داده تعریف کنید به او بگویید که «باورم نمیشه که شیشه ها این قدر تمیز باشند…انگاری که دیگه شیشه وجود نداره از بس که تمیزند…معلومه که خیلی دقت کردی که همه جای شیشه ها برق بیفته ….»

بازی شیشه‌ای تنها یک نمونه از مهارتهای زندگی است که در اینجا ذکر شد. شما می‌توانید با تنوعی از کارهای مختلف و بر اساس رشد و مهارت‌های کودک او را در اموری که هر روز در منزل انجام می‌شود مشارکت دهید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)