بینگوی برنده!

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟

 

تا به حال بازی بینگو را انجام داده‌اید‌؟ صفحاتی با شماره‌های مختلف که به افراد داده می‌شود و فردی شماره‌ها را می خواند و بازیکن‌ها روی شماره‌هایی که خوانده شده یک مهره می‌گذارند. بازی بینگوی معمولی برای کودک کم سن¬وسال می¬تواند بسیار سخت باشد، چرا که کودکان دوست دارند کارت¬های بینگوی خود را کامل کنند اما پیش از کامل شدن کارتشان ناگهان شخص دیگری فریاد میزند “بینگو!”. این کار می‌تواند برای بچه‌ها خیلی دردناک و ناامید کننده باشد. اگر چه در طول زندگی برخی روزها ما برنده می¬شویم و برخی روزها افرد دیگر. اما اگر همه می¬توانستند برنده باشند، خوب می¬شد. در این مدل از بینگو همه کودکان برنده می¬شوند.

لوازم مورد نیاز برای بازی:

مقوا

مداد

 دکمه یا حبوبات و یا هر مدل مهره

نحوه انجام بازی شناختی بینگوی برنده:

از مقوا برای ساخت کارت بینگو استفاده نمایید.آنها را به خانه های کوچک مربع شکل تقسیم بندی کنید. بسته به گروه سنی بچه ها می توانید از شکلها، رنگها، اعداد، حروف، نوشته و تصویر برای هر مربع کوچک کمک بگیرید. اندازه صفحه بینگوی شما باز بر اساس سن کودکان میتواند کمتر از ده خانه تا بیش از چهل خانه داشته باشد.

در بینگوی برنده شما باید از تصاویر یا اعداد و شکلهای یکسان در تمام صفحات استفاده کنید. با این تفاوت که در هر صفحه شما این آیتمها را با شکلهای متفاوت و پراکنده در صفحه خواهید داشت. یعنی ترتیب آنها در هر صفحه متفاوت خواهد بود. این گونه کودکان فکر می کنند که صفحات متفاوتی را دریافت کرده اند. در کنار این مقوا ها به هر کدام از کودکان به تعداد خانه های پر شده میتوانید دکمه، سکه، حبوبات ، آجیل یا هر چیز دیگری برای پر کردن صفحه بدهید.

حالا بر اساس مدلی که بر اساس سن ساخته اید می توانید برای بچه ها آیتمها را آعلام کنید تا آنها بر اساس آنچه شنیده اند خانه ها را پر کنند. مثلا شما کارتهای تصاویر ساخته اید حالا برای بچه ها به طور تصادفی یکی از تصاویر را از داخل کیسه تصاویر خودتان بیرون کشیده و می خوانید تا کودکان آن را در صفحه خود یافته و روی آن مثلا یک نخود بگذارند. همین کار را با اعداد انجام دهید. مثلا اعداد بین ده تا بیست را روی کارتها به شکل پراکنده نوشته اید و حالا آنها را برای کودکان می خوانید تا بچه ها صفحاتشان را پر کنند.

همچنان¬که به صورت تصادفی هر شماره را با صدای بلند می¬خوانید، بازیکنان باید شماره را در کارت¬های خود پیدا کنند و با نشانگر علامت بگذارند. زمانی¬که همه شماره¬ها توسط نشانگرها پوشیده شد، به سراغ بازیکنان بروید و ببینید که آیا شماره همه بازیکنان پوشش داده شده است؟ وقتی همه شماره¬ها را بررسی کردید بگویید:” این کارت بینگوست…. او هم بینگو شد!”.

باور کنید اگر همه کودکان برنده شوند، کسی ابدا اعتراض نمی¬کند!

پیشنهادات بیشتر برای انجام بازی:

از این بازی می¬توانید برای آموزش موارد مختلف به کودکان کم سن و سال استفاده نمایید. مثل مسواک زدن، شستن دستها، ساعت خواب و …
کارت¬های بینگو را می¬توانید در رنگ¬ها یا شکل¬ها یا با حروف مختلف درست کنید. یا می¬توانید از حروف کوچک، نام افراد یا تصویر حیوانات استفاده نمایید.
به جای استفاده از دگمه یا چیزهای دیگر به عنوان نشانگر، می¬توانید نشانگرهایی را از تصاویر یا کلمات کاغذها جدا کرده و استفاده نمایید. به طوریکه بازیکنان کارت¬ها را براساس تصاویر یا کلمات با هم جفت کنند.

 

برای بچه هایی که به مدرسه می روند حروف و کلمات نیز میتواند استفاده شود. میتوانید در کارت بچه ها تصاویر را قرار دهید و مهره ها کلمات باشد که بچه ها کلمات را با تصاویر تطبیق دهند.

 

در این بازی کودک چه چیزی فرا می گیرد:

کودکان جفت کردن، شناسایی اعداد، رنگ، یا شکل¬ها یا هر چیزی که بر روی کارت درج شده را فرا می¬گیرند. همچنین احساس خوبی را تجربه می¬کنند از اینکه با افراد دیگر و به دور هم و با حال خوب، کاری را انجام دهند. در این بازی مهارت شنیداری بچه ها و نیز توجه و تمرکز آنها به خوبی به کار گرفته می شود.

 


با تغییرات و برداشتی از کتاب smart play باربارا شر

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)