توپهای پف فیلی… بازی هیجان انگیز سرآشپز!

بچه‌ها عاشق هر گونه فعالیتی هستند که با حرکات ناگهانی و پرش و جهش همراه باشد. صدای خنده‌های کودکان در این زمان شنیدنی‌ترین آهنگ دنیاست. بازی توپ‌های پف فیلی نیز بازی پرش و جهش ناگهانی توپ‌ها از میان دستان شماست. این بازی در عین سادگی بسیار جذاب است به طوری که می‌تواند لحظات بی‌حوصلگی کودک را به زمانی شاد و سراسر آموزش تبدیل کند.

برای این بازی به یک پتو سبک یا یک پارچه نسبتا بزرگ و  چند توپ احتیاج دارید. این روزها انواع توپ‌های سبک پلاستیکی،‌ فومی و پارچه‌ای وجود دارد که می‌توانید از هر کدام از آنها که در اختیار دارید استفاده کنید. اگر توپی در اختیار ندارید می‌توانید آنرا با استفاده از نکات راهنمای بخش تکمیلی تهیه کنید. توپ‌ها نباید خیلی کوچک و یا سنگین  باشند.

برای شروع بازی  دو سر پتو را خودتان نگهدارید و دو سر دیگر را به دست کودک بدهید. اگر چه کودک نمی‌تواند همانند شما سر پتو را نگهدارد اما مشارکت کودک در این بازی به رشد اجتماعی او و انجام یک کار هدفمند کمک کرده و به نوعی آموزش مسئولیت پذیری برای اوست. هر چند ناقص اما اجازه بدهید کودک سر دیگر پتو را نگهدارد. اگر در منزل فرزند دیگری دارید و یا فرد دیگری در زمان بازی در منزل است می‌تواند در این بازی مشارکت داشته باشد. هر چه تعداد افراد بیشتر باشد و همخوانی شما در حین بازی بیشتر،برای کودک لذت بخش تر خواهد بود. هر چه تعداد افراد بیشتر بود باز هم کودک باید در نگهداری پتو با شما مشارکت کند.

در بازی توپ‌های پف فیلی هدف تقویت عضلات درشت و ظریف بدن کودک، زبان آموزی، تقویت مهارت شنیداری، تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی، آموزش مشارکت در یک کار گروهی و انجام یک کار هدفمند حداقل دو نفره  برای کودک یک ساله است.

بخش تکمیلی بازی توپهای پف فیلی

تا به حال پف فیل درست کرده اید؟

 اگر نه، امروز برای اولین بار درست خواهید کرد. این بازی به تکرار یک ریتم احتیاج دارد. این ریتم کاملا بر طبق سلیقه شما می‌تواند زیاد و کم یا متفاوت باشد. اما برای آشنایی ریتم زیر را در حین بازی تکرار می‌کنیم. پف پف پف پف پف‌فیل  ….  با این ریتم به نظر می‌آید توپ‌ها دارند روی شعله آتش داغ شده تا مرحله‌ای که تبدیل به پف فیل شوند و پف کرده و از ظرف خارج شوند. در زمانی که دارید پف پف می‌گویید حرکات آرامی با دست به پتو می‌دهید درست شبیه وقتی که دارید ذرت را در ظرف تکان تکان می‌دهید تا به مرحله آخر برسد. وقتی به کلمه پف‌فیل می‌رسید با یک حرکت تند و باز کردن  دست‌ها و دو سر پتو حرکتی تولید می‌کنید تا چند توپ از میان پتو به بیرون و روی زمین بپرند. فعلا به توپ‌های روی زمین کاری نداریم. بازی را همچنان با گفتن پف پف پف پف ادامه دهید تا مجددا به کلمه پف‌فیل رسیده و با حرکت تند شما چند توپ دیگر روی زمین بیفتد. بازی را تا حدی ادامه دهید که تمامی توپ‌ها از روی پتو به روی زمین ریخته شده باشد. حالا زمانی است که کودک باید توپ‌های ریخته شده را جمع کرده و مجددا در وسط پتو قرار دهد تا بازی دوباره شروع شود.( این بازی کمک خوبی به آموزش جمع آوری اسباب بازی‌ها بعد از بازی نیز هست. با یاد آوری این لحظه می‌توانید به کودک بگویید وسایلش را در میان جعبه اسباب بازی‌هایش بگذارد.)

زمان پایان بازی زمانی است که کودک در جمع آوری توپ‌ها و یا نگهداری پتو مشارکت نمی‌کند. این اعلام خستگی کودک است.

نکته:

اگر توپ مناسب در اختیار ندارید با کمی صرف زمان و با استفاده از وسایل در اختیار می‌توانید آنها را تهیه کنید. با استفاده از کاموا می‌توانید توپ‌های پام پام درست کنید. آموزش آنرا در اکثر سایت‌ها می‌توانید بیابید. یک نمونه از این سایت‌ها در اینجا آورده شده است.

اگر کاموا در اختیار ندارید با استفاده از کمی ابر در وسط یک کاغذ باطله و پیچاندن آنها نیز می توانید توپ درست کنید. ابر یا پنبه به این دلیل به کار می‌رود که توپ شما سبک شود. و در زمان پرتاب توپها و اصابت به کودک مشکلی ایجاد نکند. از روزنامه بدلیل داشتن سرب در تهیه توپ‌ها استفاده نکنید.

 اگر هیچکدام از این موارد را در دسترس نداشتید با استفاده از چند جوراب که داخل همدیگر به شکل گرد در می‌آورید نیز می‌توانید این بازی را انجام دهید.

این بازی آموزش یادگیری ترتیب و توالی است. خواهید دید پس از چند بار تکرار کودک همانند شما در زمان گفتن کلمه فیل دستهایش را از هم باز میکند. ترتیب و توالی از آموزش‌های مهم ریاضی محسوب می‌شود.

یادمان باشد کودک هنوز در سنی نیست که همانند یک بزرگسال بتواند لبه‌های پارچه یا پتو را نگهدارد. اگر پتو از دستش رها شد او را تشویق کنید که دوباره سر پتو را نگهدارد. از به کار بردن هر گونه کلمات توهین یا تحقیر آمیز خودداری کنید. با کمی صبر خواهید دید که کودک تلاشش را برای همکاری در بازی می کند.

بازی توپهای پف فیلی
به دستان کوچکم و تلاشی که برای همکاری می‌کنم توجه کنید.
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *