داستان شکل گیری دالی

Dallii

Welcome To

من فاطمه موسوی بصیرت صاحب و نویسنده سایت دالی هستم. حضور من به عنوان نویسنده بازی‌های کودکان از تجربه کاری هشت ساله من در مهد کودک و ارتباط و آموزش مستقیم با کودکان شروع شد. جایی که برای هر چه بهتر شدن روش تدریس مربیان مهد، تلاش می‌کردیم تا بهترین روش‌های آموزش را با بالاترین جنبه سرگرمی بدون کمترین فشار و اذیتی تبدیل به فرصتی کنیم که کودکان به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و از آموزشی بهتر برخوردار شوند. طراحی هر ساله کاربرگ‌های کودکان به همراه بازیهایی ساده و در راستای آموزش گاه مرا به این فکر می انداخت که کاش امکان انجام همه بازیها بود.

عطش بچه ها به ارائه یک بازی جدید آنچنان سیری ناپذیر بود که هر سال تمرین دوباره نوشتن و جستجوی بازیهای تازه را در ما زنده می‌کرد.  در این مسیر چند ساله، بهترین مشوقان من مربیان دلسوز، والدین علاقمند و رفتارهای خود کودکان بوده است. فرصت هشت ساله کار با کودکان بسیار بیشتر از دروس و کلاس‌های متداول دانشگاهی به من آموخت. اگر چه مطالعه روانشناسی در مقطع کارشناسی و روانشناسی شناختی در مقطع ارشد هر کدام خطی را برای به کارگیری بهتر دانش و تجربه کسب کرده، ترسیم کرد. پایان نامه من درباره ارتباط بهتر کودک و والدین نیز به مطالعه هر چه بیشتر من در زمینه کودکان کمک بسیاری کرد. طوری که مسیر مرا پس از آن تا حدود زیادی مشخص کرد. سالها مشاوره در مهد و کلینک به من فرصت شناخت بهتر کودکان و رفتارها، نگرانیها، علاقمندیها و … را داد.

مدتها پیش از تولد فرزندم به فکر نوشتن بازی‌هایی افتادم که به طور هدفمند آموزش کودکان را در کنار والدین میسر کند. این فرصت تا زمان همکاری من با ستاد علوم شناختی پیش نیامد. پس از همکاری در مهد و درست پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد روانشناسی شناختی فرصت همکاری شش ساله با ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برایم فراهم شد. فرصتی ناب برای همکاری با اساتید حوزه علوم شناختی و آشنایی نزدیک با برنامه‌های مختلف ایشان. اولین جرقه های شروع نوشتن مجدد برای کودکان از تشکیل کمیته پیش از دبستان به منظور آشنایی بیشتر خانواده ها با مغز و کارکردهای آن و تلاش برای ایجاد زمینه و فعالیتهایی که شکوفایی هر چه بیشتر این موهبت الهی را به کودکان بدهد شکل گرفت. کمیته پیش از دبستان اولین فعالیتش را در هفته آگاهی از مغز شکل داد. ارتباط اولیه با سازمان بهزیستی و برگزاری اولین برنامه برای مربیان مهدهای کودک و استقبال گرم آنان موجب شد که برنامه های تنظیم شده در کمیته به سمت تهیه و تنظیم محتواهای آموزشی مناسب برای مربیان و والدین شکل بگیرد. در همین راستا دو مجموعه نیز با همکاری اساتید و دوستان بسیار توانمندم با عناوین «بازیهای ساده برای تقویت مهارتهای شناختی کودکان سه تا شش سال» و «من و مغز کودکم» تالیف شد.

در این بین توجه به مغز و علاقمندی برای فعالتر کردن آن مرا به سوی مشارکت در ترجمه مجموعه «کارتهای ایروبیک ذهن»با هدف تمرین و ورز دادن هر روز مغز در میان بزرگسالان برای جلوگیری از پیری و فرسودگی مغز و ابتلا به بیماری  آلزایمر هدایت کرد.

گام بعدی من همکاری در تهیه و تالیف کتابی با عنوان «ما خوب فکر می کنیم» در حوزه تفکر کودکان برای ایجاد فرصت تجربه و تمرین بیشتر برای آنان بود.

تولد فرزندم اگر چه مرا از فضای همکاری با دوستان ارزشمندی که در طی این مدت با آنها فعالیت می‌کردم تا حدودی دور ساخت اما زنگ آغاز فعالیتی جدید را در من نواخت. پس از تولد فرزندم، هر بازی و فعالیتی که با او می کردم وسوسه ارائه انرا به دیگر والدین علاقمند نیز در من ایجاد میشد. وسوسه نوشتن از چرایی و چگونگی و اثر هر بازی مرا واداشت تا سرانجام سایت دالی را راه‌اندازی کنم.

این سایت تنها برای والدین نوشته نشده است. محتوای این سایت تقدیم به تمامی کسانی است که با کودکان سروکار دارند. برای همه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، مربیان دلسوز و توانای مهدها، معلمان، فعالان حوزه کودک، مادران، پدران، خواهران، برادران و … می شود.

دالی ساده‌ترین و همگانی‌ترین بازی است که آشنای بزرگ و کوچک ماست و همه روزه انجام می‌شود. امیدوارم سایت دالی نیز برای شما ساده و آشنا باشد و باقی بماند. از آنجا که تاکید من در این سایت  بیش از هر مطلبی بر روی بازیها خواهد بود و نه مطالب صرفا روانشناسی در صورت یافتن محتوایی مرتبط و مورد نیاز شما، مطلب و سایت مورد نظر لینک داده خواهد شد.

در انتها بسیار خرسند خواهم شد که در بخش تماس با ما([email protected]) از شما چند خطی به یادگار داشته باشم.

در پناه حق باشید

فاطمه موسوی بصیرت

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)