Search
Close this search box.

داستان شکل گیری دالی

Dallii

Welcome To

من فاطمه موسوی بصیرت صاحب و نویسنده سایت دالی هستم. حضور من به عنوان نویسنده بازی‌های کودکان از تجربه کاری هشت ساله من در مهد کودک و ارتباط و آموزش مستقیم با کودکان شروع شد. جایی که برای هر چه بهتر شدن روش تدریس مربیان مهد، تلاش می‌کردیم تا بهترین روش‌های آموزش را با بالاترین جنبه سرگرمی بدون کمترین فشار و اذیتی تبدیل به فرصتی کنیم که کودکان به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و از آموزشی بهتر برخوردار شوند. طراحی هر ساله کاربرگ‌های کودکان به همراه بازیهایی ساده و در راستای آموزش گاه مرا به این فکر می انداخت که کاش امکان انجام همه بازیها بود.

عطش بچه ها به ارائه یک بازی جدید آنچنان سیری ناپذیر بود که هر سال تمرین دوباره نوشتن و جستجوی بازیهای تازه را در ما زنده می‌کرد.  در این مسیر چند ساله، بهترین مشوقان من مربیان دلسوز، والدین علاقمند و رفتارهای خود کودکان بوده است. فرصت هشت ساله کار با کودکان بسیار بیشتر از دروس و کلاس‌های متداول دانشگاهی به من آموخت. اگر چه مطالعه روانشناسی در مقطع کارشناسی و روانشناسی شناختی در مقطع ارشد هر کدام خطی را برای به کارگیری بهتر دانش و تجربه کسب کرده، ترسیم کرد. پایان نامه من درباره ارتباط بهتر کودک و والدین نیز به مطالعه هر چه بیشتر من در زمینه کودکان کمک بسیاری کرد. طوری که مسیر مرا پس از آن تا حدود زیادی مشخص کرد. سالها مشاوره در مهد و کلینک به من فرصت شناخت بهتر کودکان و رفتارها، نگرانیها، علاقمندیها و … را داد.

مدتها پیش از تولد فرزندم به فکر نوشتن بازی‌هایی افتادم که به طور هدفمند آموزش کودکان را در کنار والدین میسر کند. این فرصت تا زمان همکاری من با ستاد علوم شناختی پیش نیامد. پس از همکاری در مهد و درست پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد روانشناسی شناختی فرصت همکاری شش ساله با ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برایم فراهم شد. فرصتی ناب برای همکاری با اساتید حوزه علوم شناختی و آشنایی نزدیک با برنامه‌های مختلف ایشان. اولین جرقه های شروع نوشتن مجدد برای کودکان از تشکیل کمیته پیش از دبستان به منظور آشنایی بیشتر خانواده ها با مغز و کارکردهای آن و تلاش برای ایجاد زمینه و فعالیتهایی که شکوفایی هر چه بیشتر این موهبت الهی را به کودکان بدهد شکل گرفت. کمیته پیش از دبستان اولین فعالیتش را در هفته آگاهی از مغز شکل داد. ارتباط اولیه با سازمان بهزیستی و برگزاری اولین برنامه برای مربیان مهدهای کودک و استقبال گرم آنان موجب شد که برنامه های تنظیم شده در کمیته به سمت تهیه و تنظیم محتواهای آموزشی مناسب برای مربیان و والدین شکل بگیرد. در همین راستا دو مجموعه نیز با همکاری اساتید و دوستان بسیار توانمندم با عناوین «بازیهای ساده برای تقویت مهارتهای شناختی کودکان سه تا شش سال» و «من و مغز کودکم» تالیف شد.

در این بین توجه به مغز و علاقمندی برای فعالتر کردن آن مرا به سوی مشارکت در ترجمه مجموعه «کارتهای ایروبیک ذهن»با هدف تمرین و ورز دادن هر روز مغز در میان بزرگسالان برای جلوگیری از پیری و فرسودگی مغز و ابتلا به بیماری  آلزایمر هدایت کرد.

گام بعدی من همکاری در تهیه و تالیف کتابی با عنوان «ما خوب فکر می کنیم» در حوزه تفکر کودکان برای ایجاد فرصت تجربه و تمرین بیشتر برای آنان بود.

تولد فرزندم اگر چه مرا از فضای همکاری با دوستان ارزشمندی که در طی این مدت با آنها فعالیت می‌کردم تا حدودی دور ساخت اما زنگ آغاز فعالیتی جدید را در من نواخت. پس از تولد فرزندم، هر بازی و فعالیتی که با او می کردم وسوسه ارائه انرا به دیگر والدین علاقمند نیز در من ایجاد میشد. وسوسه نوشتن از چرایی و چگونگی و اثر هر بازی مرا واداشت تا سرانجام سایت دالی را راه‌اندازی کنم.

این سایت تنها برای والدین نوشته نشده است. محتوای این سایت تقدیم به تمامی کسانی است که با کودکان سروکار دارند. برای همه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، مربیان دلسوز و توانای مهدها، معلمان، فعالان حوزه کودک، مادران، پدران، خواهران، برادران و … می شود.

دالی ساده‌ترین و همگانی‌ترین بازی است که آشنای بزرگ و کوچک ماست و همه روزه انجام می‌شود. امیدوارم سایت دالی نیز برای شما ساده و آشنا باشد و باقی بماند. از آنجا که تاکید من در این سایت  بیش از هر مطلبی بر روی بازیها خواهد بود و نه مطالب صرفا روانشناسی در صورت یافتن محتوایی مرتبط و مورد نیاز شما، مطلب و سایت مورد نظر لینک داده خواهد شد.

در انتها بسیار خرسند خواهم شد که در بخش تماس با ما(info@dallii.ir) از شما چند خطی به یادگار داشته باشم.

در پناه حق باشید

فاطمه موسوی بصیرت

مریم قادری اسماعیلی

 

کارشناس ارشد روانشناسی شناختی

سلام
من مریم قادری اسماعیلی هستم. کارشناس ارشد روانشناسی شناختی و مترجم بازی¬های مختلف و همراه شما در سایت دالی.

 مطالعه مغز و کارکردهای اون از مواردی هست که به شدت بهم انرژی میده. در سال¬های گذشته طبق تحقیقات و بررسی¬ها، به این نتیجه رسیدن که بازی¬هایی که در قالب واقعیت مجازی ارائه میشن، به میزان زیادی در بهبود عملکردهای شناختی مغز تاثیر مثبت میذارن. 

واقعیت مجازی، بازی¬هایی هستن که بیشتر به صورت ویدئویی و به واسطه ابزارهای پیشرفته و گرون قیمت ارائه میشن. البته که تهیه ابزارهای این بازی¬ها از عهده خیلی از ما خارجه. به این فکر افتادم که شاید با بازی¬های کم هزینه و با استفاده از مداد و کاغذ هم بشه همون تاثیر رو روی کارکردهای مغز گذاشت. برای همین شروع کردم به جستجو و طراحی بازی¬های مختلف به ویژه در زمینه توجه. به طور شگفت¬انگیزی به این نتیجه رسیدم که بازی¬های کم هزینه مداد- کاغذی می¬تونه به طرز حیرت¬¬انگیزی روی عملکردهای شناختی اثر مثبت بذاره. 

پیرو این نتیجه، در سایت دالی در کنار شما هستم که بتونیم در کنار هم، بازی¬¬های مختلفی رو اجرا کنیم و ازشون لذت ببریم.


 

 

مهدیه رضوی

 

کارشناس ارشد روانشناسی شناختی

من مهدیه رضوی هستم. کارشناسی ارشد روان شناسی شناختی و یکی از همراهان شما در سایت دالی

از روزی که پا به دنیای روان شناسی شناختی گذاشتم ؛ علایقم روز به روز بیشتر برایم مشخص شدند.

از همان ابتدا عشق به کار با بچه ها، باعث شد کارم را با معلمی شروع کنم و سال ها در حوزه پژوهشی و آموزشی در رشته تحصیلی ام (روان شناسی شناختی) با نوجوانان کار کردم.
البته، همواره برای بالا بردن کیفیت معلمی ام دوره های مختلفی را گذراندم. یکی از بهترین دوره ها از نظر من، دوره های فلسفه برای کودکان (P4C) بود که هم کیفیت معلمی ام را بالا برد و هم نگاه و جهان بینی ام را تغییر داد. همچنین در این سال ها با خانم ماریا مونتسوری و روش آموزشی ایشان آشنا شدم و سعی کردم بیشتر در مورد این روش آموزشی بدانم. این دوره ها و مطالعه هر چه بیشتر و بیشتر در این حوزه ها، نگاه و دنیای مرا کاملا متفاوت کرد و بعد از آن بود که احساس کردم در کنار کار با نوجوان، کار کردن با کودکان را هم چقدر دوست دارم.

به دنیا آمدن فرزند اولم، این فرصت را به من داد تا در آنچه که تاکنون یاد گرفته بودم با او همراه شوم و این همراهی من را هر چه بیشتر و بیشتر به سمت دنیای بچه ها سوق داد و همچنین باعث شد تا درک بهتری از این دنیای خاص پیدا کنم و در نهایت حضورم در کلینیک مغز و شناخت (هر چند کوتاه) فرصت بهتری را برایم فراهم ساخت تا در کنار شناخت دنیای کودکان، علایقم به سمت مغز و حوزه ارتقای شناختی معطوف شود. کوتاه بودن این همکاری به خاطر تولد فرزند دومم بود و هر چند موجب شد از این فضا فاصله بگیرم؛ ولی از سوی دیگر باعث شد در این مدت تنها و تنها به خاطر حضور فرزندانم، تمرکزم را بیشتر به حوزه کودک و بازی ها و فعالیت های مرتبط با تقویت مغز و ارتقای شناختی معطوف کنم و کم کم همین فعالیت ها مقدمه حضور من در دالی شدند و حالا خوشحالم که در کنار شما هستم.

مهدیه رضوی