بازیهای خلاقانه : ایده های نقاشی بخش اول

بازیهای خلاقانه ایده های نقاشی بخش اول
همچنان که از نام بازیهای خلاقانه بر می آید آنچه در اینجا خواهید خواند بیش از هرچیز تلاش دارد تا مهارت خلاقیت کودکان را رشد دهد. خلاقیت مثل همه مهارتهای دیگر ذاتی نیست یعنی ما با این مهارتها به دنیا نمی آییم بلکه در شرایط مختلف و آموزش، آموخته می شوند. بازیهای خلاقانه فرصتی برای رشد این مهارت در کودکان است. هر چند من این بازیها را فقط مختص کودکان نمی دانم و هر کس بسته به علاقه خودش در هر گروه سنی می تواند آنها را به کار بگیرد.

بازیهای خلاقانه : ایده اول

برای بازی اول به مقداری از پلاستیکهای حباب دار و یک سرنگ و رنگ گواش احتیاج دارید. پلاستیکهای حباب دار معمولا در بسته بندیها و برای آسیب ندیدن اشیاء به کار می روند. مقداری رنگ گواش و یک سرنگ به کودک بدهید و از او بخواهید با پر کردن سرنگ با یکی از رنگها آنها را در داخل حبابهای نایلون خالی کند. بار اول این کار احتمالا تنها جنبه تفریح برای کودک دارد اما روزهای بعد می تواند چیزهای بیشتری خلق کند.  بعضی از کودکان با آن دقیقا مشابه مداد رنگی عمل می کنند و نقاشی مشخصی می کشند و بعضی از کودکان صرفا به پر کردن حبابها با رنگهای مختلف مشغول می شوند.

می توانید پس از خشک شدن کار از همین صفحه های پر شده با رنگ به عنوان برگه های رنگی برای کارهای بعدی یا تهیه یک کاردستی دیگر استفاده کنید. مثلا بدن یک حیوان را با آن ببرید و با استفاده از کاغذ رنگی یا چوبهای بستنی و … برایش دست و پا بگذارید.

نکته مهم: از آنجا که سرنگ به همراه سوزن در این بازی به کار می رود در صورتی که کودک شما کوچک است حتما در کنار او حضور داشته باشید.

نکته مهم دوم حتما از سرنگ تمیز برای بازی استفاده کنید.

بازیهای خلاقانه : ایده دوم

یکی از عکسهای تمام رخ کودک را انتخاب کنید. از این تصویر چند پرینت سیاه و سفید و تمام صفحه بگیرید. (به اندازه یک کاغذ A4). برای کودکان کوچکتر می توانید این صفحه را در اختیارش بگذارید تا با ماژیک، گواش و یا مداد رنگی این تصویر را به هر صورتی که می خواهد رنگ یا تزیین کند.

برای بچه های بزرگتر بسته به سن میتوانید تصویر را تا کرده و از وسط به دو یا چهار قسمت تقسیم کنید. و نصف تصویر را روی یک برگه دیگر بچسبانید و از کودک بخواهید قسمتهای ناقص تصویر را رسم کند. این کار به نوعی آموزش قرینه سازی را نیز به کوک به همراه دارد.

بازیهای خلاقانه

نکته: می توانید  انواع وسایل دیگر مثل دکمه، کاغذ رنگی، نخ، چوب بستنی، حبوبات، چسب و … در اختیار کودک قرار دهید تا تصویرش را به هر شکلی که می خواهد کلاژ و تزیین کند.

بازیهای خلاقانه : ایده سوم

یک بازی خلاقانه دیگر در زمانیهایی که وقت بیشتری در اختیار دارید میتواند قرار گرفتن به عنوان مدل کودک باشد. به این ترتیب که مقابل صورتتان یک تلق ضخیم یا شیشه قرار دهید و از کودک بخواهید در سمت دیگر قرار گرفته و با ماژیک صورت شما را روی شیشه بکشد.

بازیهای خلاقانه

بازیهای خلاقانه : ایده چهارم

برای کودکان کوچکتر فشردن اسپریهای شیشه پاک کن بسیار جذاب است. برای این بازی می توانید از یک اسپری خالی شیشه پاک کن و مقداری رنگ (خوراکی یا گواش بسته به سن کودک) استفاده کنید و اجازه دهید که کودک این رنگ را اسپری کند. اگر کودک کوچک است میتوانید این کار را در حمام و در روزی که قصد دارید او را حمام کنید انجام دهید. در غیر این صورت می توانید از برگه های بزرگتر برای نقاشی و اسپری رنگ استفاده کنید. کودک در این بازی رابطه علت و معلولی را به سرعت مشاهده می کند. فشردن اسپری و پاشیدن رنگ و اثر آن روی کاغذ برای کودکان تمرین این مهارت است.

نکته: بهتر است این بازی در فضای باز و یا حمام انجام شود. احتمال پاشیدن رنگ روی سطوح وجود دارد بنابراین اگر تمایل ندارید جایی رنگی شود از زیر انداز مناسب استفاده کنید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.