Search
Close this search box.

بازی‌های خانگی

بازی‌های خانگی بازی برای مهارتهای زندگی کودک دو ساله
نیاز نیست که همیشه بازی، فعالیت یا اسباب بازی خاصی باشد. هر چیزی که به کودک در تقویت مهارت‌هایش کمک دهد می‌تواند برای آموزش او به کار گرفته شود. اگر فکر می‌کنید تهیه یک ابزار خاص برای بازی با کودک کاری سخت و وقت گیر است این مطلب به کارتان می‌آید. بازی‌های خانگی از جنس کارهای روزمره ای ست که کودک ما هر روز شاهد آن است. بازی‌هایی از روتین‌های زندگی کودک که علاوه بر آشنا کردنش با محیط، او را توانمند می‌سازد. این فعالیت ها در گروه سنی زیر یک سال تا سه سال قابل انجام است.

بخش تکمیلی بازی‌های خانگی:

بازی‌های خانگی – جارو کردن:

از جمله کارهایی که کودکان هر روز مشاهده می‌کنند کارهای مربوط به آشپزخانه و نظافت و جارو کردن است. هر مدل جاروی دستی که دارید می‌تواند برای این بازی به کار بیاید. جاروهای با دسته های بلند نیاز به مراقبت و توجه بیشتر شما را می‌طلبند. کودک از اینکه کارهای شما را تکرار و تقلید کند لذت  می‌برد. اما این تنها مزیت جارو کردن برای کودک نیست. عضلات ظریف دست، عضلات درشت بدن و حواس کودک تقویت شده و هماهنگی بدنی او بیشتر می شود. گاهی می‌توانید مقداری کاغذ مچاله شده در کف آشپزخانه بریزید و از کودک بخواهید کاغذها را با جارو به سمت خاصی که مشخص کردید هدایت کند.(شبیه  بازی جاروی مسواکی) برای این کار بهتر است دور تا دور یکی از سنگها یا سرامیک‌های کف زمین را با چسب رنگی مشخص کنید تا کودک کاغذها را با جارو به داخل این مربع هدایت کند.

بازی‌های خانگی – جداکردن جورابها:

یک بازی بسیار عالی برای درک شباهت و تفاوت، دسته بندی، یادگیری اندازه، رنگ و شکل. اصلا به نظر نمی‌آید بازی با جوراب‌ها اینمه مزیت داشته باشد اما این کار خودش به تنهایی می‌تواند یک بازی کامل برای کودک باشد. زمانی که کشوی لباسها را مرتب می کنید و یا زمانی که لباس‌های شسته شده را از روی بند جمع آوری می‌کنید، جوراب‌ها را در اختیار کودک قرار دهید و به او نشان دهید که هر جوراب متعلق به کدام لنگه است. به رنگ، شکل و طرح‌های روی جوراب‌ها اشاره کنید تا کودک تفاوت‌ها و شباهت‌ها را درک کند. از او بخواهید لنگه جورابی را که روی زمین پهن کرده‌اید را بیابد. این کار برای بچه های یک سال و نیم به بالا جذاب تر است.

بازی‌های خانگی – خارج کردن لباسها از ماشین لباسشویی:

کودکان عاشق ماشین لباسشویی هستند. چرخش و حرکت آن در حین شستن لباس‌ها یکی از سرگرمی‌های اکثر کودکان است. وقتی لباس‌ها شسته و تمیز شد می‌توان سبد لباس‌ها را در کنار در ماشین لباسشویی قرار داد و از کودک خواست تا لباس‌ها را از ماشین خارج کرده و داخل سبد بریزد. تقویت حواس کودک در حین برداشتن لباس‌های نمدار و با بافتهای متفاوت حداقل  آموزشی است که میتواند از این کار داشته باشد.

بازی‌های خانگی – گردگیری:

 اکثر ما وقتی کودک کاری را به پایان می رساند خودمان مسئولیت جمع آوری و مرتب کردن همه آن چه کودک بهم ریخته است را به  عهده می‌گیریم. اما چرا؟ از همین سن باید به بچه ها مشارکت در امور منزل را آموزش داد. کودک باید بداند که بعد از انجام هر کار چه چیز دیگری باید انجام شود. این کار به شناخت روتین‌ها و نیز آموزش ترتیب و توالی کمک می‌کند. بعد از اینکه کودک غذایش را روی صندلی مخصوصش خورد به او یک دستمال بدهید و  بخواهید روی میزش را تمیز کند. هر چند کودک این کار را کامل انجام نخواهد داد اما به مرور این روال در ذهنش ثبت خواهد شد. حتی اگر کودک شما روی زمین و روی روفرشی غذا میخورد چیزی برای مشارکت او در کارها بیابید. مثل اینکه ِغذاهای ریخته شده روی روفرشی را جمع کند یا پارچه تا شده را تا آشپزخانه برایتان حمل کند.

بازی‌های خانگی- کابینت کودک:

آیا وقتی شما در آشپزخانه دائما به سراغ کابینت‌ها می‌روید، چیزی را بر میدارید و جابجا می‌کنید به رفتار کودک دقت کرده‌اید که چطور با سرعت به سمت کابینت‌ها می‌رود تا بتواند همانند شما چیزی را جابجا کند؟ در اکثر مواقع ما این اجازه را به کودک نمی دهیم چرا که وسایل شکستنی در کابینت‌ها زیاد است. یک راه چاره برای این کار (در صورتی که با کمبود کابینت مواجه نیستید) خالی کردن یک کشوی کوچک برای کودک و گذاشتن وسایل مرتبط غذایش در آن است. در این کشو می‌تواند لیوان، بشقاب، قاشق و چنگال، دستمال پاک کردن میزش و حتی پیشبندهایش باشد. شاید کودک در زمان بازی وسایلش را در این کشو نیز بگذارد و تقلیدی از رفتار شما داشته باشد. شما نیز می‌توانید در زمان‌های خاص از او بخواهید که از کشو چیزی برایتان بیاورد.  مثلا هنگام شروع به غذا خوردن از او بخواهید بشقاب و قاشقش را بیاورد. بعد از اتمام غذا بخواهید پیش بندش را در کشو گذاشته و یا دستمالش را برای تمیز کردن میز بیاورد. این کار به تقویت مهارت زبان آموزی کودک کمک خوبی می‌کند.

بازی‌های خانگی – کمک در تهیه غذا:

کمک کودک در تهیه غذا می‌تواند برای بچه های بد غذا انگیزه ای برای خوردن باشد. مشارکت در تهیه غذا برای کودک ضمن سرگرمی یک بازی جذاب نیز هست و در انتها بچه‌ها را به خوردن ترغیب بیشتری می‌کند. نیازی نیست حتما چاقو به دست کودک بدهیم می‌توانید دست او را در حین انجام بعضی کارها بگیرید و با هم آن را انجام بدهید. هم زدن چیزها یا تکه کردن بعضی از خوراکی‌ها با وسایلی که خطرناک نیستند و تحت نظارت شما انجام می شود بخشی از این فعالیت است.

اینجا تنها بخشی از فعالیت‌های خانگی که می‌توان کودک را در انجام آن مشارکت داد را می‌توانید بیابید. شما چه کارهای دیگری را در نظر دارید که برای کودک شبیه یک بازی است و می‌توانید او را در آن مشارکت داد؟ به نظر شما چه چیزهایی را در این بازیهای می آموزد؟ این لیست هر روز و بر اساس نظرات شما گسترده تر خواهد شد.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *