بازی‌های زبانی۱… تشویق کودک به گفتن

بازیهای زبانی، شروع حرف زدن کودک
زبان و حرف زدن کودک مثل هر توانمندی دیگر او مسیری طولانی را طی می‌کند. اما این مسیر نسبت به دیگر توانمندی‌های کودک به ظرافت‌ها و پیگیری بیشتری برای بروز و تقویت نیازمند است. زبان با مهارت‌های اجتماعی- هیجانی و ارتباطی کودک مرتبط است. اولین نشانه‌های ارتباط برقرار کردن کودک با اجتماع اطرافش نگاه کردن و لبخند زدن و بعد اشاره کردن است.

کودکان از سه ماهگی غان و غون کردن را شروع می‌کنند. کودک با این کار علاوه بر سرگرم کردن خودش، اولین گام‌های زبانی را بر‌می‌دارد. زمانی که متوجه غان و غون کردن کودک شدید به او توجه کامل کرده و او را تشویق کنید تا بیشتر به این کار ادامه دهد. در طی روز با او گفتگو کنید. درباره آنچه که انجام می‌دهید با او حرف بزنید و نام اشیا آشنا را برایش تکرار کنید.

چهار تا هفت ماهگی کودک به شدت به تن صدای شما به خصوص وقتی به او اخطار می‌دهید که کاری را نکند حساس است. او همینطور اسمش را می‌شناسد و وقتی نامش را صدا می‌کنید به سمت شما می‌چرخد و به شما نگاه می‌کند. پس از این سن کودک رابطه بین اسامی و اشیا و یا افراد را درک می‌کند. می‌داند وقتی شما کلمه آشنایی را به کار می‌برید منظورتان دقیقا چیست؟

کودک در تعامل با شما در حال رشد و نمو است. بنابراین بازی‌های تعاملی با شما برای هر کاری که با او انجام می‌دهید برای رشد توانمندی‌های او بسیار عالی است.

بازی‌های زبانی

کلمات و صداهایی را که کودک می‌گوید، تکرار کنید هر چند این کلمات و صداها لزوما کلام معنا دار نیستند. مثلا ممکن است بگوید ددبو… آآآآآآآ….. آدادابا…با این حال آن را تکرار کنید تا مهارت‌های ارتباطی کودک تشویق شود هر بار پس از تکرار کلمات و صداهای کودک منتظر بمانید تا پاسخ او را برای کاری که انجام دادید ببینید. شما نیز صداها و آواهایی را تولید کنید و منتظر بمانید تا کودک به شما پاسخ دهد.

هر روز با هم شعر و آوازهای ساده و کودکانه بخوانید. نام  اشیا و عکس‌های کتاب‌ها و هر آنچه که دراطرافتان است را بگویید.

بین ۶ تا ۱۲ ماهگی سن شروع قرار دادن صداها در کنار هم  است. کودک صداهایی شبیه دادا- بابا ….و غیره را تولید می‌کند. یکی از بازی‌های زبانی مناسب تلاش برای تکرار و گسترش دادن صداها به اشیاء و وسایل برای معنا دار کردن آواهاست. مثلا وقتی کودک تکرار می‌کند دادا… و دستش را در هوا باز و بسته می‌کند با توجه به موقعیت به او بگویید تو شیر بیشتری میخواهی؟؟؟ این کار به تقویت رابطه بین آواها و شکل گرفتن زبان کمک می‌کند.

 

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بهترین زمان یادگیری

بهترین زمان یادگیری به نظر شما چه زمانی است؟ بهترین زمان یادگیری سه سال اول زندگی است؟ بهترین زمان یادگیری تا پنج سالگی است؟ بهترین

Read More »

Memory Games Brain Training

بازی حافظه این برنامه مجموعه ای از بازی های مربوط به تقویت مغز را به کودکان ارائه می کند. برنامه حاوی 21 بازی مختلف است

Read More »

Papayo

پاپایو این برنامه برای کودکان 6-3 ساله طراحی شده و سعی داشته تا در قالب بازی و سرگرمی، موارد مختلفی به کودک آموزش داده شود.

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)