بازی‌های مخفی

 کودکان زیر دو سال به طور فعال کارکردهای اجرایی و مهارتهای خود کنترلیشان را رشد می دهند. حضور والدین و مراقبین همراه، هدایتگر و پاسخگو در تعامل با این گروه سنی به رشد سالم و شکل گیری چهار چوب این مهارتها کمک میکند. اگر چه فعالیت‌های خاص نیز می‌تواند این مولفه ها را تقویت کند. بازی‌های مخفی کودکان را تشویق میکند تا توجه شان را بر یک موضوع متمرکز کنند و حافظه کاری را به کار بگیرند و مهارتهای  خود کنترلی را تمرین کنند. مهترین نکته در این فعالیتها این است که والدین و بزرگسالان باید به علایق کودک در انتخاب فعالیت‌ها توجه کرده و اجازه دهند که  کودک مدت زمان بازی و زمان پایان آن را تعیین کند.

بازی‌های مخفی با هدف تقویت حافظه کاری، تقویت توجه و تمرکز، تقویت خود کنترلی و بازداری برای گروه سنی شش تا هیجده ماه طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی‌های مخفی:

پارچه ای را بردارید و یکی از اسباب بازیهای مورد علاقه کودک را در زیر آن پنهان کنید و کودک را تشویق کنید که اسباب بازی‌اش را جستجو کند. وقتی کودک به سرعت آن را یافت جای آن را تغییر دهید. اسباب بازی را در مقابل چشم کودک تکان دهید و آن را در جای دیگری مخفی کنید و منتظر شوید که کودک آن را بیابد. این بار که کودک وسیله را پیدا کرد  مجددا وسیله بازی را در مقابل کودک تکان دهید و سپس آن را در زیر پارچه اول قرار داده و در مقابل چشمان کودک آن را خارج کرده و در جای دیگری مخفی کنید. مجددا کودک را تشویق کنید که آن را بیابد. هر بار تعداد حرکات و جابجایی را بیشتر کنید. کودک باید هم حرکات شما را در خاطر نگه دارد و هم جای نهایی مخفی کردن اسباب بازی را. بازی‌های مخفی به تقویت مهارتهای شناختی کودک کمک بسیاری میکند.

برای بچه های بزرگتر در این گروه سنی مخفی کردن خودشان جذاب تر است. کودک را در زیر پتو یا پارچه ای مخفی کنید و نشان دهید که دارید دنبال او می گردید. با صدای بلند تکرار کنید «مثلا علی کجاست … دارم میام پیدات کنم… بزار ببینم اینجاست….نه…زیر میزه؟…. بزار برم اینجا رو ببینم… »کودک به شما گوش میدهد و به صورت ذهنی جای شما را تصور کرده و شما را دنبال می‌کند.

برای بچه های بزرگتر (آنها که به هیجده ماه نزدیک ترند) می‌توان وسیله بازی را بدون  نشان دادن جای مخفی شدن آن انجام دهید. اسباب بازی را به کودک نشان داده و بدون اینکه کودک جای مخفی شدن را ببیند آن را  مخفی کرده و از کودک بخواهید وسیله را برای شما پیدا کند. کودک  مکان‌هایی را که جستجو کرده در خاطر خواهد سپرد.

یک بازی دیگر از  بازی‌های مخفی ،‌ بازی با فنجان های چرخان است. این بازی را بارها در فیلمها مشاهده کرده‌اید. گذاشتن وسیله ای در زیر یکی از سه فنجان و جابجایی فنجانها و در نهایت درخواست برای یافتن فنجانی که در زیر آن وسیله پنهان  شده است. این بازی با کمی تغییر برای کودکان هیجده ماهه قابل انجام است. دو فنجان انتخاب کنید و در زیر یکی از آنها یکی از وسایل کوچک بازی کودک را قرار دهید. اسباب بازی را در مقابل چشمان کودک تکان دهید تا کودک متوجه آن شود و سپس آن را در زیر یکی از فنجان‌ها پنهان کنید. بدون هیچ تغییری از کودک بخواهید به شما بگوید که اسباب بازیش کجاست. پس از چند تمرین و تکرار موفق بازی را کمی تغییر دهید. فنجانها را در داخل یک سینی بگذارید و مثل قبل اسباب بازی را به کودک نشان داده و در زیر یکی از فنجانهای داخل سینی بگذارید. حالا سینی را یک دور در مقابل چشمان کودک بچرخانید و سپس از او بخواهید که بگوید اسباب بازی در کدام فنجان است. این بازی را با تعداد چرخشهای بیشتر  سینی و تعداد سه فنجان میتوان سخت‌تر و برای کودک با چالش بیشتری همراه کرد.

بازی‌های مخفی با الهام از مرکز توسعه کودکی دانشگاه هاروارد نوشته شده است.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *