بازی انتقال آب

بازی انتقال آب بازی گروهی برای کودک سه تا نود ساله
بازی انتقال آب یک بازی گروهی و خانوادگی است و فرصت خوبی برای آموزش همکاری و تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی را برای کودکان در کنار بزرگسالان فراهم می‌کند. اگر قصد دارید پایان هفته را در یک فضای سبز و یا محیط بیرون از منزل بگذرانید پیشنهاد می‌کنیم این بازی را انجام دهید. برای این بازی تنها به تعداد زیادی از افراد خانواده و فامیل و دوستان و مقدار آب و لیوان و سطل نیاز است. هدف این بازی رساندن آب از یک منبع با همکاری افراد حاضر در گروه به منبع دوم است. بازی انتقال آب با هدف تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی، تقویت تفکر و برنامه ریزی، تقویت دقت و تمرکز، تقویت مهارتهای حرکتی و تقویت حواس برای گروه سنی سه تا نود سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی انتقال آب:

قبل از شرح این بازی توصیه میشود که حتما یک دست لباس اضافه برای این بازیدر فضای بیرون از منزل به همراه داشته باشید.

برای شروع بازی انتقال آب، افراد  را در یک صف بنشانید. بهترین فضا روی چمن‌ها و بدون زیر انداز است. نفر اول صف یک سطل پر از آب و یک لیوان یا یک ظرف کوچکتر برای برداشتن آب از داخل سطل در اختیار دارد. قانون بازی را اعلام کنید. نفر اول ظرف را از آب پر کرده و از بالای سر و بدون برگشتن باید به نفر پشتی برساند. نفر بعدی باید لیوان آب را گرفته و همانند نفر او ل از بالای سر و بدون برگشتن به نفر بعدی بدهد. این کار تا آخرین نفر ادامه پیدا میکند. در انتهای صف سطل دیگری برای خالی کردن آب درون ظرف وجود دارد. نفر آخر آبی را که به دستش رسیده در سطل خالی کرده و لیوان را مجددا دست به دست به نفر اول می رسانند. هر چقدر که دقت افراد بیشتر باشد مقدار آب موجود در سطل آخر برابر با مقدار آب سطل ابتدای صف خواهد بود.

یک روش دیگر برای انجام این بازی این است که به هر فرد داخل صف یک لیوان بدهید در این صورت نفر اول ظرف خودش را از آب پر کرده و آب داخل لیوانش را از بالای سر به ظرف نفر دوم می ریزد. نفر دوم نیز به همین ترتیب آب را به نفر بعدی منتقل می کند تا بلاخره آب به سطل پایانی برسد.

پیشنهادات بیشتر برای انجام  بازی انتقال آب:

برای جذابیت بیشتر بازی و تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی میتوانید کف لیوانهای افراد را سوراخ کوچکی کنید در این صورت باید انتقال آب را سرعت ببخشند و گرنه خیس خواهند شد.

می‌توانید اعضای حاضر در بازی را به دو گروه تقسیم کند و زمان مشخصی را در نظر بگیرید یا یک موسیقی یا آهنگ خاصی را اجرا کنید. تا زمانی که موسیقی پایان نیافته افراد باید تمام آب موجود در سطل اول را به سطل پایانی انتفال دهند. در این صورت گروه برنده گروهی است که بیشترین مقدار آب را در این فاصله منتقل کرده باشد.

میتوان به جای نشستن در یک صف همین کار را ایستاده انجام داد. در این صورت افراد را طوری بچینید که بلند قدها و کوتاه قدها به صورت تصادفی در صف قرار گرفته باشند. این کار جذابیت بازی را بیشتر کرده و نیاز به هماهنگی بیشتر، دقت و برنامه ریزی بیشتر دارد.

همچنین میتوانید به جای دست به دست کردن آب به صورت فرد به فرد فاصله های یک تا دو متری بین افراد در نظر بگیرید (بسته به قد افراد). در این صورت افراد باید آب را از فاصله تعیین شده به ظرف طرف مقابل بپاشند. بهتر است در این بازی بجای استفاده از لیوان از ظرف هایی با دهانه های بزرگتر استفاده کرد. این کار هم نیاز به تفکر و برنامه ریزی همزمان در میان دو طرف وجود دارد.

نکته:

در صورتی که بچه های کوچکتر در گروه وجود دارند در زمان پاشیدن آب مراقب آنها باشید. اکثر بچه ها از پاشیده شدن آب به رویشان خوششان نمی‌آید. بهتر است برای این اعضا کمی آمتیاز خاص قائل شوید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.