خانه / گروههای سنی / بازی ایده های روزنامه ای
بازی ایده های روزنامه ای بازی برای کودک شش تا دوازده سال
بازی ایده های روزنامه ای برای تمرین مهارت تفکر کودک شش تا دوازده سال

بازی ایده های روزنامه ای

بازی ایده های روزنامه ای یک بازی ساختنی است. ساختن نوعی حل مساله برای کودک است. برای ساختن نیاز به فکر کردن درباره چگونگی کاربرد وسایل، نگاه متفاوت داشتن، راههای بهتر برای ایجاد اثر مناسبتر، ساخت و بازبینی مجدد راههای موجود دیگر هست.

در عین حال ساختن از آنجا که بیش از هر چیز دستها را به کار می گیرد، به توانمندی عضلات ظریف دست نیز کمک خوبی می‌کند. بازی امروز نوعی ساخت است که علاوه بر سرگرمی کودک به او فرصت فکر کردن و خلاقیت را می دهد. خوب است اگر امکان دارد این بازی را به شکل گروهی با حضور حداقل دو کودک انجام دهید. زیرا در این صورت فرصت آموزش و یادگیری از یکدیگر و نیز تعامل و گفتگو و ایده پردازی گروهی را به آنها می دهید.

برای بازی ایده های روزنامه ای به یک مجله دورریز، چسب چوب یا سریش، یک مداد و یک قیچی نیاز دارید. یک صفحه رنگارنگ از مجله را انتخاب کنید و یک مستطیل با عرض دو سانت از آن ببرید و روی آن را چسب چوب بزنید. حالا آن را در انتهای مداد به دورش  بپیچید تا به شکل یک مهره لوله مانند در بیاید.

پس از این کار و قبل از خشک شدن آن را از انتهای مداد خارج کنید و در گوشه ای بگذارید تا خشک شود. حالا به کودک بگویید اگر بخواهیم یک مهره بزرگتر داشته باشیم باید چه کنیم. منتظر پاسخ کودک باشید و اجازه دهید تا ایده ای را که دارد امتحان کند. مهره کودک را با آنچه ساخته اید مقایسه کنید. همین سوال را درباره ساخت یک مهره کوچکتر بپرسید.

حالا اگر بخواهید مهره را طوری بسازید که وسط آن از اطرافش برجسته تر باشد باید چه کرد؟ باز هم منتظر پاسخ کودک بمانید تا راههای مختلف را برای ایده اش امتحان کند. هر پاسخی در صورتی که به جواب درست برسد قابل قبول است. راه ساده میتواند برش مثلثی شکل کاغذ برای برجسته کردن وسط مهره باشد. حالا از  کودک بخواهید مهره های متفاوت تری بسازد و هر بار همان مسیری که برای ساخت اولین مهره طی کردید را دنبال کنید.

اگر قرار باشد مهره ها سوراخ کوچکتر یا بزرگتری داشته باشند چه باید کرد؟

اگر بخواهیم یک مهره خیلی قطور درست کنیم چه باید کرد؟

یا اینکه سر هر مهره به شکل دالبر باشد؟

هر بار یک سوال را مطرح کنید و اجازه دهید که کودک ایده های مختلفی را که به ذهنش می آید آزمون کند.

مهره ها برای خشک شدن به یک روز زمان نیاز دارند. حالا می توانید از کودک بپرسید که به نظرش با این مهره ها چه کاری میتوان انجام داد. آنها به چه کاری می آیند.

پیش از هر گونه پاسخی اجازه دهید تا او ایده ها و نظراتش را بیان و حتی آزمون کند. اگر کودک ایده خاصی نداشت یا از پاسخ طفره رفت می توانید به او مقداری نخ بدهید تا مهره ها را تبدیل به یک گردنبند کند یا اینکه با کشیدن یک شکل ساده از او بخواهید که کار کلاژ شکل را با این مهره ها انجام دهد. یا اینکه با آنها شبیه لگوها یک وسیله دلخواه را بسازد

بازی ایده های روزنامه ای بازی برای تمرین تفکر

در صورتی که کودک علاقمند باشد میتواند این مهره ها را با رنگ گواش رنگ آمیزی کند.

 بازی ایده های روزنامه ای با هدف تقویت مهارت تفکر و حل مساله، تقویت خلاقیت ، به کارگیری عضلات ظریف دست برای کودک شش سال به بالا قابل اجراست.

نکات بازی ایده های روزنامه ای:

مجلات تبلیغاتی گزینه های مناسبی برای این فعالیت هستند چون هم براقند و هم رنگارنگ و با استفاده از صفحات متفاوت و نازک آن می توان به ایجاد رنگ و طرحهای مختلف کمک کرد.

می توان به جای استفاده از قیچی از برشهای آزاد با دست کمک گرفت.

 

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com