بازی بادکنکی…یک بازی سرشار از حرکت

در بازی بادکنکی به سه رنگ متفاوت بادکنک نیاز دارد. هر رنگ از بادکنک حرکت و قانون خاصی برای خود دارد که در زمان بازی به تدریج اضافه و به کار گرفته می شوند.

مکان انجام این بازی روی یک فرش (منظور محدوده مشخص و در عین حال کوتاه است) و در طول یا عرض آن است. بسته به سن کودک می توانید بخواهید که روی طول یا عرض فرش حرکت را انجام دهد. برای بچه های کوچکتر مسیر را کوتاهتر انتخاب کنید.

برای شروع بازی کار را با یک بادکنک و رنگ شروع کنید. برای مثال تنها رنگ زرد را انتخاب کنید. به کودک بگویید بادکنک زرد تنها میتونه زیر بغل قرار بگیره. باید بادکنک رو زیر بغل بزاری و بدون اینکه بهش دیگه دست بزنی مسیری رو باهاش لی لی کنی. در حین حرکت کودک اجازه دست زدن یا تنظیم مجدد بادکنک را ندارد و تنها با فشار بازو باید آن را نگهدارد.

مطمئن شوید که کودک قانون بادکنک زرد و جای آن را فرا گرفته است. حالا رنگ دوم را معرفی کنید. رنگ دوم بادکنک قرمز رنگ است. به کودک بگویید: بادکنک قرمز رنگ را باید با ضربه زدن همیشه در بالا نگهداری و نباید تا رسیدن به انتهای مسیر به زمین برسد.

حالا بازی بادکنکی را با این دو رنگ بادکنک و حرکات تمرین کنید. وقتی کودک به خوبی مسلط بر قوانین شد بادکنک آبی رنگ را اضافه کنید. برای این حرکت نیاز است که کودک حرکت فیل را تمرین کند. برای حرکت فیل کودک باید دو لا شده و کف دستها و پاهایش را به طور کامل روی زمین بگذارد و حرکت کند. وقتی کودک حرکت فیل را فرا گرفت حالا از او بخواهید یک بادکنک را لای زانوهایش نگهدارد و حرکت فیل را در طول یا عرض فرش انجام دهد.

چگونگی انجام بازی بادکنکی:

برای انجام بازی بادکنکی تعدادی بادکنک، (حداقل شش بادکنک و با سه رنگی که قوانین بازی را با آن ساخته اید، زرد، قرمز، آبی) در انتهای یک سر فرش بگذارید. حالا از کودک بخواهید خودش را با سرعت به سمت انتهای فرش رسانده و رنگی را که شما می‌گویید انتخاب کند و با حرکت و قانون همان رنگ طول یا عرض فرش را طی کند. برای مثال شما به کودک می‌گویید قرمز. در این صورت کودک باید بادکنک قرمز را با حرکات و ضربات دست از روی زمین بلند کرده و تا رسیدن به انتهای فرش اجازه ندهد بادکنک به زمین برسد. سپس کودک باید با سرعت به انتهای دیگر فرش که بادکنکها قرار دارند رفته و منتظر اعلام رنگ بعدی باقی بماند. در این مرحله مثلا شما رنگ آبی را اعلام می‌کنید. کودک باید به حالت حرکت فیل قرار گرفته بادکنکی را لای زانوها گذاشته و طول یا عرض فرش را طی کرده و مجددا پس از انداختن بادکنک در سر دیگر فرش، به سمت بادکنکها دویده و منتظر دستور بعدی باشد.

بازی بادکنکی با هدف تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین بازداری پاسخ، تمرین حافظه کاری، تقویت عضلات بدن و تمرین توجه و تمرکز برای کودک سه تا هفت سال طراحی شده است.

نکته:

برای بچه های کوچکتر در روز اول بازی تنها با یک قانون و رنگ شروع کنید. روز دوم علاوه بر قانون اول قانون دوم را اضافه کنید. اگر کودک به خوبی از پس انجام کار برآمد می‌توانید در روز بعد سه قانون را به کار بگیرید.

همینطور رعایت بعضی نکات برای بچه های سه ساله مثل دست نزدن به بادکنک یا نگهداشتن بادکنک قرمز در بالا کار سختی است. میتوانید آن را با شرایط راحت تری جایگزین کنید. مثلا به جای ضربه زدن.بشقابی به کودک بدهید تا بادکنک قرمز را در داخل آن گذاشته و بدون انداختن و افتادنش از روی بشقاب عرض یا طول فرش را طی کند.

برای بچه های بزرگتر بهتر است طول مسیر را طولانی تر از طول یک فرش انتخاب کنید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *