بازی بالا پایین

برای بازی بالا پایین به لیوانهای یک بار مصرف احتیاج دارید. لزومی ندارد که لیوانها در رنگهای مختلف باشد و میتوان این بازی را به صورت گروهی و در یک فضای بزرگ انجام داد. حداقل تعداد برای بازی دو نفر خواهد بود.

در بازی بالا و پایین افراد باید تلاش نمایند که در مدت زمان محدود تعداد بیشتری از لیوانها را به جهتی که برای آنها مشخص شده است تغییر دهند.

بازی بالا پایین با هدف تقویت توجه و تمرکز، ‌تقویت مهارتهای حرکتی، انعطاف پذیری شناختی، تقویت شنیداری، تقویت مهارت اجتماعی و هیجانی از پنج تا دوازده سالگی قابل اجراست.

بخش تکمیلی بازی بالا پایین:

تعدادی لیوان یک بار مصرف بردارید. این مقدار بسته به تعداد بازیکنان بیشتر و یا کمتر می شود. لیوانها را در فضایی که قرار است بازی انجام شود به صورت پراکنده پخش کنید. آنها را طوری بگذارید که دهانه نیمی از لیوانها به سمت بالا و نیم دیگر به سمت پایین باشد.

بازیکنان را نیز به دو گروه تقسیم کنید. یک دسته گروه بالا هستند که به معنای این است که باید لیوانها را طوری بچرخانند که دهانه آن به سمت بالا قرار گیرد و دسته دیگر، گروه پایین هستند یعنی لیوانها را باید طوری بچرخانند که دهانه لیوان به سمت پایین قرار بگیرد.

بازی با پخش یک موسیقی و یا با صدای «شروع» شما آغاز می شود. هر گروه باید تلاش کند هر تعداد لیوانی که میتواند به سمتی که گفته شده بچرخاند. هیچکس حق جابجایی لیوانها به مکان دیگری را ندارد. تنها حرکتی که هر فرد میتواند انجام دهد تغییر جهت لیوان است. بازی با قطع موسیقی و یا صدای «استوپ» پایان می یابد. هر گروه باید گوش به زنگ صدای قطع بازی باشد و  لیوانهایی که پس از قطع موسیقی جابجا شده باشد، محاسبه نخواهد شد.

حالا شما به عنوان داور باید تعداد لیوانهای مربوط به هر گروه را محاسبه کنید. سپس جای گروهها را عوض کنید. این بار گروه بالا باید لیوانها را به سمت پایین و گروه دیگر برعکس عمل کند.

در مرحله بعدی مقداری حبوبات نیز به بازی اضافه کنید. مقداری نخود و لوبیا به تعداد مساوی بردارید و به هر گروه تنها یکی از این حبوبات را بدهید. مثلا نخود را به گروه بالا و لوبیا را به گروه پایین بدهید. حالا با شروع بازی و پخش موسیقی گروه بالا باید هر لیوان را به سمت بالا چرخانده و در درون لیوان یک نخود بگذارد و گروه دیگر نیز باید هر لیوان را به سمت پایین چرخانده و در زیر آن یک لوبیا بگذارد.

هر گروه باید سعی کند با چرخاندن لیوانهای بیشتر و کسب حبوبات بیشتر برنده بازی شود. در انتها مربی باید برای گروه بالا تعداد لوبیای بدست آمده و برای گروه پایین تعداد نخودهای بدست آمده را محاسبه کند.

پیشنهاد بیشتر برای بازی بالا و پایین به صورت تک نفره:

لیوانها را در فضایی که قرار است بازی انجام شود پراکنده کنید به طوری که نیمی از آنها دهانه اش به سمت بالا و نیمی دیگر به سمت پایین باشد. به کودک خود مقداری نخود و لوبیا بدهید. به او بگوییدیک نخود در هر لیوان که دهانه اش به سمت بالا بود بگذار و یک لوبیا زیر لیوانهایی که دهانه اش به سمت پایین است بگذار. بازی را با صدای موسیقی شروع کنید. وقتی موسیقی قطع شد تعداد نخود و لوبیاهای درست و اشتباه را محاسبه کنید. چند بار این روال را تکرار کنید و سپس قانون بازی را عوض کنید.

در صورتی که با کودک پنج ساله خود این بازی را انجام می دهید ابتدا نخود به کودک بدهید و از او بخواهید در مدت زمان مشخص درلیوانهای دهانه بالا یک نخود بگذارد. در مرحله بعد لوبیا را به کودک بدهید و از او بخواهید در لیوانهای دهانه پایین یک لوبیا بگذارد. در مرحله سوم نخود و لوبیا را همزمان به کودک بدهید تا بازی را بر اساس روال گفته شده انجام دهد.

این بازی با الهام از سایت www.agirlandagluegun.com نوشته شده است.

نکته:

هر چه بازی در فضای بزرگتر و با تعداد لیوانها و بازیکنان بیشتر انجام شود هیجان بازی بیشتر خواهد شد.

برای کودکان بزرگتر قرار دادن لیوانها در مکانهای مخفی و پرت می تواند هیجان بازی را بیشتر کند.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *