Search
Close this search box.

بازی با خرده کاغذ

بازی با خرده کاغذ
در حین درست کردن کاردستی تکه های برش بزرگ و کوچکی باقی می‌ماند که به دور ریخته می‌شوند. اما با جمع آوری این تکه‌ها در یک جعبه خرما می‌توانید فرصتی برای یک بازی جدید در اختیار کودک بگذارید. برای بازی با خرده کاغذ تنها به مقداری چسب و جعبه خرمایی که قبلا کاغذها را در آن جمع کرده اید نیاز دارید. به کودک بگویید یک نقاشی کاملا ساده ترسیم کند و بعد با این کاغذهای کوچک نقاشی‌اش را کلاژ کند. بازی با خرده کاغذ به رشد خلاقیت،‌ تقویت عضلات ظریف دست،‌ تقویت حواس کودک سه تا شش سال کمک می‌کند.

بخش تکمیلی بازی با خرده کاغذ:

نیازی نیست که حتما نقاشی ترسیم کنند و بعد آن را کلاژ کنند. میتوانید کاغذ یا مقوای سفیدی در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید همانند کار با لگو با این تکه های ریز کاغذ نیز هر چه می خواهد درست کند. در نهایت کار کودک را با چسب ثابت کنید.

بچه های کوچکتر تمایل دارند تنها یک برش کاغذ را  به عنوان یک کل نامگذاری کنند. مثلا یک تکه کاغذ برداشته و می‌گویند این خرگوش است. شاید نتوانید شکل خرگوش را در این تکه کاغذ ببنید اما می‌توانید کودک را تشویق کنید که مثلا برای این خرگوش هویج، یک گل، زمینی برای بازی یا یک درخت با کاغذهای ریز تهیه کند. بعد از چیدن کاغذها کنار آنها میتوانید آنها را با چسب بچسبانید.

برای بچه های کوچکتر یک شکل ساده مثل مربع، مثلث، دایره … را ترسیم کنید و از کودک بخواهید با کاغذهای ریز و چسب آن را پر و کلاژ کند.

برای بچه های بزرگتر نیازی به مشخص کردن موضوع خاصی برای استفاده از کاغذهای ریز نیست. کافیست چسب و کاغذهای را در اختیار کودک قرار دهید تا هر چیزی که می خواهند بسازند. اما گاهی کودکان نمی‌دانند دقیقا چه کاری انجام دهند در این صورت تعیین موضوعی برای کار با کاغذها به کودک کمک می‌کند که بازی خود را شروع کند.

از بچه های بزرگتر نیز میتوانید بخواهید که یک نقاشی بکشند و بعد بر اساس نقاشی ترسیم شده از او بخواهید چیزی را در نقاشی باتکه های کاغذ ایجاد کند. مثلا در یک منظره از کودک بخواهید با این کاغذها پلی برای عبور انسانها و حیوانات از روی رودخانه درست کند. یا یک سایبان برای استراحت در عصر … یا یک چای آتشی…

میتوانید از کودک بخواهید کاغذها را در کف دست به حالت مچاله درآورده وسپس با آنها چیزی را که میخواهد ترسیم کند.

نکته:

بازی با خرده کاغذ محدودیتی ندارد. کودک میتواند کاغذها را بنا بر نیازش کوچکتر کرده با قیچی یا با دست برش جدیدی به آن بزند و…

حتما نیازی نیست که کار با خرده کاغذ در روی کاغذ یا مقوا چسبانده شود. میتوانید تعدادی از اسباب بازیهای کودک را در اختیارش قرار دهید که با این کاغذها با هم بازی کند. این کاغذها میتوانند نقشهای متفاوتی بسته به فضای بازی کودک برایش ایفا کنند.

پس از اتمام کار بچه ها میتوانید بادکنکی را باد کرده و ان را به پارچه و بدنتان مالش دهید و سپس از کودک بخواهید بادکنک را  روی کاغذهای ریزه قرار دهد. بادکنک بدلیل مالش الکتریسته دار شده و کاغذها به بدنه آن خواهند چسبید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *