Search
Close this search box.

بازی با دور ریختنی ها

بازی با دور ریختنی ها بازی برای کودک دو ساله تا چهار ساله
گاهی با وسایل ساده ای که دور ریز محسوب می‌شوند می‌شود بازی‌های جالبی برای بچه ها آماده کرد.هدف تمام بازیهای ایجاد فرصت بیشتر برای رشد و توانمند شدن کودک است.

قوطیهای شیر خشک کودک را دور نیاندازید.

پس از استفاده و اتمام آنرا بشویید و روی در پلاستیکی آن یک دایره با شعاع دو سانت ایجاد کنید. از توپ‌های پام پام برای انجام بازی کمک بگیرید. می‌توانید آنرا از خرازی‌ها تهیه کنید و یا اینکه آنها را با راهنمایی‌های این بازی تهیه کنید.

توپ‌ها و قوطی را در اختیار کودک قرار دهید تا آنها را در داخل قوطی بیاندازد. (این بخش برای کودکان یک سال تا دو ساله مناسب است) بازی با دور ریختنی ها کمک زیادی به رشد عضلات ظریف دست -بخصوص انگشتان شصت و نشانه که در نوشتن نقش مهمی دارند- می‌کند.

در صورتی که کودک شما بزرگتر از سه سال است می‌توانید این بازی را در مرحله بعدی با استفاده از یک گیره لباس یا قاشقک انبری سالاد انجام دهید. کودک این بار به جای تماس مستقیم با توپ‌های پام پام باید از قاشقک یا گیره برای برداشتن آنها و انداختنشان در قوطی استفاده کند.

در صورتی که قوطی شیر خشک در اختیار شما نبود می‌توانید از یک بطری آب معدنی برای این بازی کمک بگیرید. درب بطری را برداشته و توپهای پام پام را در اختیار کودک قرار دهید تا به همان روش گفته شده بر اساس سن در بطری بیاندازد.

برای کودکان بزرگتر از سه سال می‌توان برش‌های روی در قوطی شیر خشک را به شکل مستطیل‌هایی باریک و در جهت‌های مختلف ایجاد کرد و به جای توپ های پام پام از انواع  مقواهای دور ریز مثل مقواهای جعبه دارو، دستمال کاغذی و… استفاده کرد. مقواها را در سایزها و اندازه های مختلف برش زده و در اختیار کودک قرار دهید تا آنها را در داخل قوطی بیاندازد. بازی با دور ریختنی ها  را می‌توانید به دفعات مختلف و با برش‌های متفاوت روی ظروف،  در اختیار کودک قرار دهید.

بازی با دور ریختنی‌ها به هماهنگی حرکات چشم و دست، تقویت توجه و تمرکز، تقویت عضلات درشت بدن و تقویت عضلات ظریف دست کمک میکند.

نکته:

هر وسیله ای به شرط خطرناک نبودن می‌تواند در اختیار کودک قرار گیرد اما توصیه اولیه این است که در زمان بازی کودک در کنار او حضور داشته باشید چرا که برای بچه ها هنوز دهان مرکز اصلی ادراک است و امکان خوردن و بلعیدن وسایل کوچک وجود دارد.

در صورتی که قوطی شیر خشک در دسترس ندارید میتوانید از انواع سطل‌های ماست،‌ ظرف بستنی پلاستیکی و… برای انجام این بازی استفاده کنید. سایز و اندازه برشها و شکل آنها را میتوان بر اساس توانمندی کودک تغییر داد.

بجای مقواهای دور ریزمی‌توانید از هر وسیله باریک دیگری برای انداختن در قوطی استفاده کنید. مثلا از سکه ها یا دکمه های تخت، نی که به اندازه دو سانتی برش زده باشید، گوش پاک کن، خلال دندان و…

در صورتی که این بازی را با کودک خود انجام دادید لطفا ما را از نظرات خود مطلع کنید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *