خانه / گروههای سنی / بازی با کلمات
بازی با کلمات برای کودک هشت تا دوازده سال
بازی با کلمات بازی برای تمرین کارکردهای مدیریتی

بازی با کلمات

بازی با کلمات همچنان که از نامش برمی‌آید برای کودکانی است که به مدرسه می روند و امکان خواندن و نوشتن را دارند. بنابراین حداقل سن مناسب بازی هشت سال است.

برای بازی امروز به ردیفی از کلمات احتیاج دارید. اصلا مهم نیست که این لیست شامل چه کلماتی است می توانید از کتابهای درسی فرزندتان کمک بگیرید و حداقل ده تا سی کلمه انتخاب کنید یا اینکه به طور آزاد هر چه به ذهنتان می‌آید را یادداشت کنید. دو لیست برای بازی نیاز دارید. لیست اول برای یادگیری قوانین است و لیست دوم برای شروع بازی.

همچنین برای این بازی می توانید از دو کارت رنگی برای انتقال قوانین کمک بگیرید.  طبق روال همه بازیها قبل از ورود به بازی کارتهای قوانین را به کودکان معرفی می کنیم تا قانون هر بازی را بداند.

نکته:

اگر کودک در سن هشت سالگی است بهتر است تعداد کلمات شما تنها به ده کلمه تقلیل یابد و نیز کلمات را با خط درشت تری یادداشت کرده باشید که کودک بدون مشکل بتواند کلمات را بخواند و از پس قوانین بازی بربیاید.

در صورت امکان کلمات را تایپ کنید و یا با خط کاملا واضح آنها را بنویسید.

ابتدا از کودک بخواهید تمام کلماتی را که روی برگه می بیند بخواند بجز کلمه ای که با یک حرف خاص شروع می شود. مثلا تمام کلمات بجز آنکه با « ت »  شروع می شود. اجازه بدهید تا کودک کلمات را به انتها برساند. حالا کارت اول (مثلا آبی) را به کودک نشان می دهیم. کارت اول به کودک می گوید حروف دوم کلمات را حذف کن و آنها را بدون حرف دوم بخوان. مثلا اگر کلمه شما کیک است کودک باید بخواند کک. در عین حال زمانی که به  کلمه ای که حرف «ت» در آن قرار دارد رسید باید به یاد داشته باشد که این کلمه را نباید بخواند.

کارت اول را با کودک تمرین کنید تا قانون مربوط به آن را به خاطر بسپارد. سپس کارت دوم را به کودک معرفی کنید. کارت زرد به کودک می‌گوید وقتی کلمه ای را می‌بینی اگر در داخل کلمه حرف « الف » وجود دارد آن را حذف کن و به جای آن حرف «ب» بگذار و کلمه را به این شکل بخوان. مثلا اگر در لیست کلمات شما کلمه کار باشد کودک باید بگوید کبر و همینطور تا انتها لیست را بخواند و در عین حال به خاطر داشته باشد که کلمات با شروع حرف « ت » خوانده نمی شوند.

شروع بازی با کلمات:

خب وارد بازی می شویم. در اینجا شما می توانید از لیست دوم کلماتی که انتخاب کرده بودید برای بازی استفاده کنید. از کودک بخواهید کلمات را بخواند. در میانه راه کارت آبی را به کودک نشان دهید. کودک باید قانون کارت آبی یعنی حذف حرف دوم را به یاد داشته باشد و تا زمانی که کارت آبی به او نشان داده می شود حرف دوم کلمات را حذف کند. بهتر است این کارت تنها برای یک کلمه یا سه کلمه پشت هم به کودک نشان داده  و سپس حذف شود. حالا کارت آبی را حذف کنید و اجازه دهید تا کودک کلمات را طبق روال معمول بخواند و فقط قانون کلمات با حرف ت را به کار ببرد.  در میانه خواندن کارت آبی یا زرد را به او نشان دهید تا کودک طبق قوانینی که می بیند عمل کند.

نکته:

اگر کودک شما هشت ساله است و یا توانایی او در خواندن زیاد نیست بهتر است از همان لیست اول برای شروع بازی استفاده کنید و آن را عوض نکنید.

بخش پیچیده تر بازی:

برای کودکان بزرگتر می توانید دو حرف اول را انتخاب کنید که زمانی که کودکان به آن می رسند آنها را نخوانده و به سمت کلمه بعدی بروند. مثلا «ت» و «ش»

می توانید کمی قانون آبی را نیز تغییر دهید. در این صورت کودک تنها زمانی که کارت آبی را می بیند حرف دوم همه کلمات حتی کلماتی را که با حرف ت شروع می شوند را نیز می تواند حذف کرده و آنها را بخواند.

برای کودکان بزرگتر کارت رنگی سومی نیز قرار دهید. این کارت به کودک می گوید که کلماتی با حروف خاص را نخواند. مثلا  اگر حرف س در اول  و یا هر کجای کلمه  باشد این کلمه خوانده نمی شود.

بازی با کلمات با هدف تمرین بازداری پاسخ، انعطاف پذیری شناختی، تمرین توجه و تمرکز، تمرین حافظه کاری برای کودکان هشت سال به بالا طراحی شده است.

بازی با کلمات با الهام از ایده دوست خوبم خانم فاطمه نقدی طراحی شده است.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com