بازی برج لرزان

بازی امروز یک بازی گروهی است و حداقل به همکاری دو نفر شرکت کننده برای بازی نیاز است. همچنین تعدادی توپ پینگ پنگ یا توپی که هم کوچک باشد و هم پرش خوبی داشته باشد و تعدادی لیوان یک بار مصرف نیاز دارید.

بازی برج لرزان با هدف تمرین توجه و تمرکز،  تمرین حافظه، تمرین همکاری بین دو نفر و تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی برای کودکان شش تا دوازده سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی برج لرزان:

برای شروع بازی دو نفر با فاصله کوتاهی از هم می ایستند. بسته به قد کودکان این فاصله را بین یک تا دو متر تعیین کنید. به نفر اول توپها را بدهید و نفر دیگر لیوانهای یک بار مصرف را در دست بگیرد. نفر اول توپها را یکی یکی به سمت نفر مقابل پرتاب می کند و نفر دوم باید توپها را با لیوان یکبار مصرف بگیرد. یعنی اجازه دست زدن به توپها به طور مستقیم را ندارد و توپها باید به داخل لیوان بیفتند. در اینجا همکاری دو نفر برای انداختن توپها و همچنین هماهنگی بین چشم و دست برای تنظیم مسیر حرکت توپ و افتادنش در داخل لیوان مورد نیاز است.

این کار ساده را چندین بار تکرار کنید تا کودکان به بازی آشنا شوند. سپس دسته لیوانها را به پنج عدد تغییر دهید. به کودکان شش ساله همان یک لیوان را برای بازی استفاده کنید و از او بخواهید توپهایی را که به سمتش پرتاب می شود را با لیوان بگیرد و در داخل یک سبد خالی کند. در نهایت بعد از تمام شدن توپهای نفر مقابل جای دو نفر در بازی عوض می شود.

برای کودکان هفت و هشت ساله دو لیوان بدهید. لیوانها باید در داخل هم باشند و وقتی کودک یک توپ را با لیوان اول گرفت لیوان خالی را از زیر لیوان پر بیرون آورده و در بالای آن قرار دهد تا توپ بعدی در داخل آن بیفتد.

برای کودکان بزرگتر از هشت سال تعداد لیوانها را به پنج یا بیشتر افزایش دهید. لیوانها به صورت دسته شده روی هم قرار دارند و کودک باید هر بار توپ را با لیوان بگیرد. سپس یک لیوان خالی از انتها دسته بیرون کشیده و روی لیوان بالا قرار دهد تا توپ بعدی به لیوان خالی منتقل شود. از آنجا که کودک باید این کار را با دو دستش و بدون کمک گرفتن از چیزی انجام دهد به مرور برجی لرزان از لیوانهای یک توپی خواهد داشت که کار را برای او سخت و بازی را جذاب تر می کند. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که در داخل هر لیوان یک توپ قرار داده شده باشد و برج لرزان از دست کودک نیفتاده باشد. در این زمان جای دو کودک عوض می شود.

همچنین هر زمان در حین بازی برج لرزان از دست کودک افتاد جای دو کودک در بازی عوض می شود. نگرفتن توپها خطا محسوب نمی شود.

در بخش بعدی از بچه ها بخواهید توپ را مستقیم به سمت مقابل پرتاب نکنند. بچه ها باید توپ را به سمت زمین محکم پرتاب کنند تا مجددا به سمت بالا حرکت کرده و آن وقت نفر مقابل توپ را بگیرد. درست شبیه بازی پینگ پنگ که توپ پس از ضربه خوردن به میز به طرف دیگر توپ رفته و فرد ضربه می زند. نکته مهم این است که در این حالت فضای بازی میتواند بیشتر از چند متر شود و بچه ها فرصت حرکت بیشتری در فضا خواهند داشت.

برای کودکان بالاتر از ده سال روال بازی برج لرزان را کمی پیچیده تر نیز انجام دهید. از دو رنگ  توپ کمک بگیرید. مثلا زرد و سبز. به کودک پرتاب کننده توپها بگویید هر بار به صورت تصادفی یکی از توپها را به سمت کودک دیگر بیاندازد. به کودک دریافت کننده توپها بگویید همیشه باید در حالت آماده باش برای گرفتن توپها باشد اما تنها و تنها باید توپهای سبز را بگیرد و توپهای زرد را رها کند.

در صورتی که کودک اشتباها توپ زردی را گرفت در حین محاسبه تعداد توپها تعداد خطا ها را نیز حساب کنید.

نکته:

برای کودکان کوچکتر می توانید توپهایی با گلوله های کاغذ یا روزنامه بسازید که اندازه ای کوچکتر از گردو داشته باشند. اما این توپها برای بخشهای سخت تر بازی قابل استفاده نیستند.

عملکرد هر کودک با خودش مقایسه می شود یعنی در نهایت تعداد لیوان و توپی که کودک در پایان بازی در هر دور داشته شمرده و با دورهای قبلی و بعدی مقایسه می شود.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *