بازی برج لیوانی

چیدن یک برج یا سازه و خراب کردن آن از اولین سال زندگی برای کودکان جذاب است. ابتدا کودکان از خراب کردن بیش از ساختن لذت می برند سپس ساختن را نیز می آموزند و از هر دو مرحله لذت می برند. ساختن برج لیوانی با استفاده از لیوانهای یک بار مصرف کاغذی یا پلاستیکی بازی امروز ماست که به این لذت قدیمی کودکان اشاره دارد. این بازی قابلیت انجام در میهمانیهای خانوادگی و با حضور بزرگسالان و نیز به صورت گروهی را دارد.

بازی برج لیوانی با هدف تقویت عضلات ظریف دست، تقویت مهارتهای حرکتی، تقویت توجه و تمرکز، تقویت برنامه ریزی و حل مساله، تقویت انعطاف پذیری شناختی و حافظه کاری برای گروه سنی دو تا هشت سال طراحی شده است.

 

بخش تکمیلی بازی برج لیوانی:

چیدن یک برج با لیوانهای کاغذی چالش بسیار خوبی برای کودکان پیش از دبستان است. این کار اگر چه ساده به نظر می‌رسد اما برای این گروه سنی کار آسانی نیست. برای شروع بازی برج لیوانی، کار را با یک مدل ساده شروع کنید. ابتدا درست کردن یک برج با پایه یک لیوان و به ارتفاع پنج لیوان را از کودک بخواهید. این مرحله را یک کودک دو و سه ساله نیز میتوانند با همراهی شما انجام دهد. سر و ته گذاشتن لیوانها برای این گروه از کودکان چالش بزرگی خواهد بود.

بازی برج لیوانی برای کودکان چهار سال به بالا:

ابتدا مرحله اول بازی را انجام دهید. سپس تعداد لیوانها را به ده عدد افزایش دهید و این بار به جای ساخت یک برج تک پایه از کودک بخواهید برجی با پایه سه یا چهار لیوان را بسازد. در صورتی که کودک نمی داند چگونه باید لیوانها را روی هم بچیند به او نشان دهید که روال بازی چگونه است. هیچ چیز در نهایت مثل خراب کردن برجی که ساخته اند برای بچه ها لذت بخش نیست. این کار را با مراسم خاصی انجام دهید که برای کودک جذابیت بیشتری به همراه داشته باشد.

هر بار که کودک لیوانی را بر روی لیوان دیگر قرار می دهد در حال تمرین تعادل بین دست و چشم ها و تقویت عضلات ظریف دستش است. همچنین در هر مرحله از بازی کودک با برنامه ریزی و حل مساله سرو کار دارد.

چالش بیشتر این بازی استفاده از تعداد لیوانهای بیشتر برای ساخت تنها یک هرم یا برج خواهد بود. در مرحله بعدی تعداد لیوانها را به ۱۵ عدد برسانید و بعد از ساخت باز هم تعداد لیوان بیشتری به کودک بدهید. وقتی تعداد لیوانها بالاتر برود کودک باید هرم برج لیوانی را از چهار عدد لیوان به پنج، ‌نه و … تغییر دهد. هر بار به کودک بگویید سعی کن با این لیوانها یک برج، بلندتر از قبل بسازی. فکر کردن و برنامه ریزی و چگونه عمل کردن بر عهده کودک خواهد بود.

میتوانید برای خراب کردن برج از یک بادکنک استفاده کنید. از کودک بخواهید بادکنک را باد کرده و بعد با هوای داخل آن بادکنکها را بیاندازد. این کار نیز نیاز به بهترین برنامه ریزی دارد که با هوای یک بادکنک تعداد بیشتری از لیوانها را روی زمین بیاندازد بدون آنکه به آن دست بزند. میتواند این کار را با دمیدن هوا از طریق یک نی نیز انجام دهد.

پیشنهادات بیشتر برای بازی برج لیوانی:

هر از چند گاهی لیوانها را برای بازی در اختیار کودک قرار بدهید و اجازه دهید تا خودش به هر شکل و نحوی که تمایل دارد برج لیوانی اش را بسازد. گاهی به جز لیوان تعدادی چوب بستنی نیز به کودک بدهید و تنها با طرح چند سوال سعی کنید تا ذهن او را برای بازی خلاقتر کنید. به او بگویید «چقدر میتوانی با این وسایل برجت را بلند بسازی؟

میتونی با این لیوانها چند تا شکل بسازی(دایره، مربع، مثلث و…)

میتونی با لیوانها و چوب بستنی ها یک پل بسازی؟

میتونی باهاش یک آسمون خراش درست کنی؟

چه چیز دیگری میتونی باهاش درست کنی؟»

 

یک مرحله سخت تر بازی انجام همزمان دو کار متفاوت با هم است. در این بخش کودک باید همزمان برج لیوانی اش را بسازد و طبق دستور توپهایی را که به سمتش هل داده می شود را با دست ضربه زده و به عقب برگرداند تنها زمانی که توپ قرمز رنگ به سمتش می آید نباید با دست به آن ضربه بزند و تنها با پا باید آن را به عقب هدایت کند. توجه همزمان به دو موضوع مختلف و نگهداری روال و قوانین متفاوت باعث بهبود و تقویت انعطاف پذیری شناختی کودکان و بهبود حافظه کاری آنها می شود.

همچنین میتوان در بازی از همراهی کاغذ و لیوانهای یکبار مصرف در انجام بازی برج لیوانی کمک گرفت. در این صورت کودک باید بین هر لیوان یک کاغذ ۱۵ در ۱۵ سانت بگذارد و لیوان بعدی را بر روی این کاغذ بگذارد. کشیدن کاغذ از بین لیوانها بدون اینکه برج فرو بریزد چالش سخت تر این بازی خواهد بود.

همچنین میتوانید از لیوانها و بشقابهای یک بار مصرف با هم برای بازی استفاده کنید. حفظ تعادل بشقابها بر روی لیوانها وچگونگی چیدمان لیوانها در این بخش چالش جدید بچه ها خواهد بود که با آن روبرو می شوند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *