بازی برج مهره‌ای

همانقدر که وسایل آشپزخانه برای کودکان جذابیت دارد سر زدن و ور رفتن به ابزارهای پدر نیز برای کودکان جالب است. قبلا بازی چاپ چکشی را در سایت گذاشته بودیم. بازی امروز بازی با مهره های درشت و بزرگی است که در وسایل پدران یافت می شود. قرار است با این مهره ها یک برج بسازیم. اما در ساخت آن نباید از دستها استفاده کرد. بازی برج مهره‌ای برای همه گروه‌های سنی بالاتر از شش سال قابل انجام است و می‌تواند در میهمانی‌ها به عنوان یک بازی جذاب و سرگرم کننده به کار رود.

بازی برج مهره‌ای به هماهنگی چشم و دست، تقویت توجه و تمرکز، برنامه ریزی و حل مساله در گروه سنی بالاتر از شش سال قابل انجام است.

بخش تکمیلی بازی برج مهره‌ای:

روند کلی بازی به این ترتیب است که به هر کودک یک سیخ چوبی کباب که تعدادی مشخص مهره شش گوش بزرگ(مثلا شش عدد) از داخل آن رد شده است بدهید. قانون را اعلام کنید و بگویید بدون اینکه به مهره ها دست بزنید باید مهره ها را یکی یکی روی هم به شکل یک برج  بگذارید.

برای یک کودک شش ساله احتمالا نگهداشتن همزمان شش مهره در داخل یک سیخ چوبی با دهان سخت است. ابتدا این کار را با تعداد کمتری شروع کنید. از کودک بخواهید بدون دست زدن به مهره‌ها آنها را طوری در داخل سیخ چوبی هدایت کند که بدون افتادن، اولین مهره را روی لبه میز قرار داده و سپس سیخ را از داخل آن خارج کند. بعد از این مرحله نوبت قرار گرفتن مهره بعدی روی مهره اول است. از کودک بخواهید این مسیر را تا گذاشتن آخرین مهره ادامه دهد.

اگر کودک شما موفق به انجام آن شد می‌توانید به تدریج تعداد مهره ها را بالاتر ببرید.

اگر بازی برج مهره‌ای را در یک میهمانی و در جمع خانوادگی انجام می‌دهید می‌توانید از نکات زیر برای جذاب‌تر شدن بازی استفاده نمایید:

بازی را زمان بندی کنید. بگویید در طی سی ثانیه  یا یک دقیقه چند مهره را می‌توانید روی هم بچینید. وقتی عامل زمان در کاری که به شدت به تمرکز نیاز دارد وارد می شود عملکرد فرد نسبت به زمان أزاد ضعیف تر خواهد بود. تنها وقتی زمان گزینه مهمی نخواهد بود که تعداد تمرین‌های فرد بیشتر باشد.

اگر اندازه مهره ها کوچکتر باشد این بازی خود به چالش دیگری تبدیل خواهد شد. در این صورت بهتر است بازی را با کودکان ده سال به بالا انجام دهید.

از افراد بخواهید در شروع بازی یک پایشان را بالا نگهدارند و سعی کنند چیدن مهره ها به شکل برج را انجام دهند.

نکته:

اگر گذاشتن مهره ها با سیخ چوبی در دهان برای کودک شما سخت بود کار را با کمی تغییر انجام دهید. از کودک بخواهید که سیخ چوبی کباب را در حالی که مهره ها در آن است، با دست نگهدارد و هر مهره را بدون لمس کردن روی لبه میز بگذارد.

بهتر است قبل از شروعبازی برج مهره‌ای،مهره ها را با کمی آب بشویید که در صورت تماس با دستها و صورت مشکلی ایجاد نکند.

در صورت تمایل و در زمان بازی با بزرگترها میتوانید بازی را به صورت رقابتی انجام دهید. به این ترتیب که هر گروه یا فردی که زودتر موفق به چیدن برج با کمترین خطا شد برنده مسابقه است.

برای بچه های شش ساله همچنین میتوانید از پیچ‌هایی که دو سمت آن صاف باشد برای ساخت یک برج به استفاده نمایید. از او بخواهید هر چه تعداد بیشتری که می‌تواند روی هم بچیند بدون اینکه برجش بریزد.

.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *