بازی تعادلی

بازی تعادلی برای تقویت انعطاف پذیری شناختی کودکان پنج تا هفت ساله
بازی امروز ساده و آرام است اما تمرین خوبی برای توجه و تمرکز، حافظه و انعطاف پذیری شناختی است. انعطاف پذیری شناختی کاربرد روزانه و همیشگی در زندگی ما دارد. برای مثال وقتی بر أساس اولویتها و اهدافتان روند انجام یک کار را تغییر می دهید یا اینکه تصمیم میگیرید در وسط انجام کاری آن را رها کرده و کار دیگری را زودتر انجام دهید دارید از این بخش از کارکردهای مغز استفاده میکنید. انعطاف پذیری شناختی یعنی توانایی تغییر و جابجایی و سازگاری در کاری که انجام می‌دهیم آن هم بر أساس نیازی که هر کار دارد و یا بر أساس اولویتها و اهداف ما. این کارکرد مغز (انعطاف پذیری شناختی) در رشد خلاقیت نیز بسیار تاثیر دارد. چرا که با اطلاعات و ایده ها در ذهن بازی می کنیم و اطلاعات را به هم ربط می دهیم یا از هم جدا میکنیم و دوباره اتصال می دهیم . بازی تعادلی با هدف تقویت حافظه، تقویت توجه و تمرکز، تقویت انعطاف پذیری شناختی، حفظ تعادل بدنی برای گروه سنی پنج تا هفت سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی تعادلی:

برای شروع بازی تعادلی به یک صفحه ثابت برای قرار دادن اشیا نیاز داریم. این صفحه می‌تواند یک دایره باشد که شما با چسپ برق روی زمین ساخته اید یا یک دایره هولاهوپ یا حتی در یک جهبه نسبتا بزرگ باشد. این صفحه قرار است نگهدارنده وسایلی باشد که کودک باید در بازی جابجا کند.بنابراین هر ایده دیگری میتواند جایگزین این بخش باشد. اینها تنها برای کمک به ایده پردازی ارائّه شده است.

تعدادی توپ یا شکلات، مداد و… انتخاب کنید. مهم نیست چه چیزی برای بازی انتخاب می‌کنید. تنها نکته ای که باید رعایت شود این است که هر چه انتخاب می‌کنید، دو رنگ متفاوت داشته باشد، چرا که قرار است برای هر رنگ وظیفه ای اختصاص دهید

فرض کنید برای بازی شما دو کیسه رنگی قرمز و آبی را انتخاب می‌کنید. حداقل از هر کیسه چهار عدد در داخل صفحه ثابت بگذارید. سبدی در کنار ان قرار دهید و از کودک بخواهید که ابتدا تنها کیسه های آبی را برداشته و در سبد کناری بریزد. برای برداشتن کیسه ها حتما باید یک پایش را بالا بگیرد. مثلا پای راستش را. پس از انجام کار حالا به کودک بگویید کسیه های قرمز را بردارد در حالیکه این بار پای چپش را بالا گرفته است. وقتی کودک به این بخش بازی مسلط شد حالا دوباره کیسه ها را در داخل صفحه ثابت بریزید و از کودک بخواهید بر أساس قانونی که برای پاها یاد گرفته هر بار که کیسه قرمز را بر می دارد پای چپ و هر بار که کیسه آبی را بر میدارد پای راستش را بالا بگیرد. این کار را باید یکی در میان انجام دهد. یعنی یک کیسه آبی سپس یک کیسه قرمز.

نکته مهم در این کار جابجایی پاها در حین انجام بازی است. این کار در ابتدا با خطاهای فراوانی از سوی کودک انجام می شود. اما کم کم کودک بر بازی مسلط می شود.

نکته:

وقتی کودک مرتکب خطا میشود از او بخواهید کیسه را به صفحه برگرداند و مجددا تلاش کند. اگر خطای کودک شما بسیار زیاد است بهتر است بازی را با سطح ساده تر شروع کنید. از او بخواهید ابتدا فقط کیسه های آبی را با پای راست در بالا انجام دهد و سپس کیسه های قرمز با پای چپ تا این بخش در کودک تثبیت شود. سپس از او بخواهید دو کیسه آبی با پای راست و دو کیسه قرمز با پای چپ به بالا بردارد و سپس روند یکی در میان را اجرا کنید.

در صورت تمایل می توانید بازی را برای گروه سنی هفت و هشت سال نیز با اضافه کردن یک آیتم دیگر سخت‌تر کنید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.