Search
Close this search box.

بازی تمرکزی

بازی تمرکزی
انجام دو کار همزمان و باقی ماندن توجه و تمرکز بر فعالیت در حال انجام یکی از کارکردهای مغزی ماست که به آن توجه تقسیم شده می گویند. در بیشتر مواقع هنگام انجام کارهای متفاوت و همزمان تلاش داریم تا بخشی را به صورت خودکار و بدون توجه انجام دهیم تا میزان انرژی کمتری را مصرف کنیم و تنها بر بخشی که نیاز به توجه بیشتر دارد متمرکز شویم. این بازی به کودکان کمک می‌کند تا توجه و تمرکز خود را بر موضوعات در جریان نگهدارند. بازی تمرکزی با هدف تمرین مهارت توجه و تمرکز، تمرین تفکر و بازداری از پاسخ، تمرین شنیداری برای کودکان هفت تا دوازده سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی تمرکزی:

برای انجام این بازی وسیله خاصی نیاز نیست. از بچه ها بخواهید در یک حلقه بزرگ روی زمین بنشینند. در صورتی که این بازی را قرار است در منزل انجام دهید با همراهی همه اعضای خانواده انجام دهید.

ریتم و ضرب آهنگی از حرکات دست و پا را با بچه ها انجام دهید. مثلا چهار بار ضربه زدن با دستها به دو پا و سپس کوبیدن دو بار دستها بهم و سپس نشان دادن عدد دو و سه با انگشتها را دو تا سه بار تمرین کنید. پس از تمرین این بخش فردی را به عنوان شروع کننده بازی در حلقه کودکان انتخاب کنید. حالا از کودکان بخواهید هر بار پس از نشان دادن عدد دو و سه با انگشتان دست، از عددی مثلا ۷ شروع کرده و هر بار سه عدد به آن اضافه کرده و عدد نهایی را اعلام کنند. این کار با نفر انتخابی شما در حلقه آغاز می شود و او باید جوابش را بلند بگوید اما همه بچه های دیگر گروه نیز باید جواب را بگویند. نکته این است که اگر این فرد اشتباه کند او از گروه خارج می شود و تا دور بعدی باید صبر کند. شمارش همچنان در گروه ادامه دارد تا زمانی که فردی که نوبت اوست اشتباه کرده و از بازی خارج شود. پس از آن عدد دیگری را برای شمارش انتخاب کنید.

داشتن ضرب آهنگ و نشان دادن عددی با انگشتان توجه کودکان را بین چند کار تقسیم می کند و تمرکز کودکان علاوه بر ضرب آهنگ باید به جمع اعدادی نیز باید باشد.

نکته:

اگر کسی ضرب آهنگ دست و پاها را غلط انجام داد از بازی خارج می شود.

برای تمرکز بیشتر بچه ها، هر بار پس از خروج یک نفر از بازی عدد جدیدی را برای شروع شمارش انتخاب کنید. همچنین بسته به سن کودکان می توانید عددهای بزرگتر و جمعهای سخت تری را بخواهید.

بسته به سن کودکان می توانید ضرب آهنگهای پیچیده تری انتخاب کنید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *