بازی تونلها

بازی تونلها
برای بازی تونلها به تعدادی کاغذ(ترجیحا رنگی) و مقداری چسب نواری و چند توپ یا ماشینهای بازی احتیاج دارید. ابتدا با چسب دو سر یک کاغذ را طوری روی زمین بچسبانید که فضایی تونل مانند در میان دو سر ایجاد شود. تونلها بسته به سن کودک با تنوعی از رنگها و تعداد می توانند باشند. هر چه کودک کوچکتر است تعداد ردیفهای تونل کمتر و تعداد رنگها هم همینطور  و برای کودکان بزرگتر برعکس.

کودکان کوچکتر با ضربه دست یا هل دادن وسیله میتوانند آنها را از تونلها رد کنند اما برای کودکان بزرگتر یک وسیله جایگزین دست میتوان انتخاب کرد مثلا یک سیخ چوبی یا یک قاشق. همچنین برای کودکان بزرگتر میتوان هر تونل را بر اساس علاقمندی کودک نامی نهاد. مثل کارواش، تعمیرگاه، پارکینگ، سینما و …

بازی تونلها می تواند به شدت برای کودک جذاب باشد و خودش را با مسیری که در پیش رو می چیند سرگرم کند اما بعضی از کودکان تمایل دارند که حتما به آنها گفته شود چه کاری انجام دهند و منتظر اعلام نحوه بازی از سوی شما باقی می مانند. در این صورت برای کودک ماموریتی را مشخص کنید. مثلا اینکه از اینجا با سه ضربه توپ را باید به تونل آبی برسانی در حالیکه در مسیرت نباید از هیچ تونل قرمزی بگذری. این درحالی است که نزدیکترین تونل به کودک تونل قرمز است و کودک باید برای رسیدن به هدف مسیری را برگزیند.

می توانید در دفعات بعدی مسیر سخت تری برگزینید یا اینکه دستورات را پیچیده تر کنید. می توانید از کودک بخواهید هر بار توالی مشخصی از توپها را به تونل ها هدایت کند. مثلا اول توپ آبی بعد توپ زرد.

یا اینکه توپ رنگی به کودک بدهید و از او بخواهید تنها از تونلهای همرنگ رد شود یا اینکه از تونلهایی با رنگهایی که شما مشخص کرده اید عبور کند.

همچنین از کودکان پنج و شش ساله می توانید بخواهید تا با یک کفگیر یا هر وسیله دسته دار مناسب دیگری همانند بازیکن گلف طوری به توپ ضربه بزند که از یک یا دو تونل رد شود. یا اینکه از آنها بخواهید ماشین را طوری هدایت کنند که اول به کارواش رفته و سپس پمپ بنزین و در آخر به سینما برسد. این مسیر را دو بار اعلام کنید تا کودک در خاطر سپرده و سپس دستور را انجام دهد.

بازی تونلها با هدف تمرین خلاقیت، تمرین حافظه کاری، تمرین و تکرار رنگها، توالی برای کودک دو تا شش ساله طراحی شده است.

بازی تونلها
بازی تونلها بازی کودک دو تا شش ساله

نکته:

اگر قرار است بازی تونلها را روی زمین انجام دهید ترجیحا روی قسمت بدون فرش این کار را انجام دهید. سرعت و حرکت توپها و ماشینها روی مسیر بدون فرش برای کودکان جذابتر است.

بعد از چند دور بازی از کودک بخواهید با عروسک، لگو، و دیگر اسباب بازیهای موجود بازی بیشتری بسازد.

این تونلها را می توانید روی میز نیز وصل کنید

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بهترین زمان یادگیری

بهترین زمان یادگیری به نظر شما چه زمانی است؟ بهترین زمان یادگیری سه سال اول زندگی است؟ بهترین زمان یادگیری تا پنج سالگی است؟ بهترین

Read More »

Memory Games Brain Training

بازی حافظه این برنامه مجموعه ای از بازی های مربوط به تقویت مغز را به کودکان ارائه می کند. برنامه حاوی 21 بازی مختلف است

Read More »

Papayo

پاپایو این برنامه برای کودکان 6-3 ساله طراحی شده و سعی داشته تا در قالب بازی و سرگرمی، موارد مختلفی به کودک آموزش داده شود.

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)