خانه / گروههای سنی / بازی توپهای انفجاری
بازی توپهای انفجاری
بازی توپهای انفجاری برای کودک پنج سال به بالا

بازی توپهای انفجاری

برای بازی توپهای انفجاری به سه رنگ توپ و از هر رنگ حداقل ۵ عدد،  تعدادی لیوان یکبار مصرف کاغذی و یک تایمر(موبایل) نیاز دارید. علت انتخاب لیوانهای کاغذی این است که قابلیت دیدن محتویات داخل لیوان وجود نداشته باشد.

بازی با چیدمان اولیه توپها زیر لیوانها شروع می شود. در این بخش نباید کودک نباید ناظر کار شما باشد. فضایی از اتاق که امکان گردش و چرخش را به راحتی برای کودک فراهم کند انتخاب کنید. توپها را به صورت تصادفی و پراکنده در زیر لیوانهای کاغذی قرار دهید. تعداد لیوانها حداقل ده عدد بیشتر از تعداد توپها خواهد بود. بنابراین در بازی تعدادی لیوان خالی در لابه لای لیوانهای حاوی توپ قرار خواهند داشت.

حالا از کودک بخواهید در مدت زمان یک دقیقه تنها و تنها توپهای قرمز رنگ را جمع آوری کند و در سبدی که به او داده اید بریزد. نباید درباره تعداد توپها به کودک چیزی بگویید. این کار به کودک فرصت جستجوی بیشتر را می دهد. در این مرحله کودک کاملا آزاد است که زیر همه لیوانها را نگاه کرده تا توپ مورد نظر را پیدا کند. و در عین حال فرصت به خاطر سپردن دیگر رنگها را نیز دارد. بعد از جمع آوری توپهای این مرحله به کودک بگویید سی ثانیه فرصت دارد که توپهای زرد را جمع آوری کند. از آنجا که کودک قبلا مسیر را دیده احتمالا می داند که  در کدام لیوانها توپ زرد وجود دارد و این مرحله فرصت به خاطر سپردن بیشتر را به کود ک می دهد. باز هم کودک آزاد است تا زیر همه لیوانها را نگاه کند.

در نهایت تعداد توپهای زرد و قرمز جمع آوری شده امتیاز کودک را محاسبه خواهد کرد. می توانید برای هر رنگ امتیازی را مشخص کنید. مثلا توپهای زرد یک امتیاز و توپهای قرمز دو امتیاز.

پس از پایان زنگ ۳۰ ثانیه حالا به کودک بگویید در مدت زمان یک دقیقه فرصت دارد تا تنها و تنها لیوانهای خالی را جمع آوری کند و اگر به لیوانی برسد که توپ آبی در داخلش داشته باشد به ترتیب زیر توپهایش را از دست خواهد داد.

اشتباه بار اول تنها یک توپ زرد رنگ

اشتباه بار دوم یک توپ زرد و قرمز

اشتباه سوم دو توپ از هر رنگ

ممکن است در دور اول بازی توپهای انفجاری کودک اشتباهات بیشتری بکند اما در دورهای بعدی توجه کودک به جا و مکان توپها بیشتر خواهد شد.

بازی توپهای انفجاری با هدف تمرین حافظه کاری، تمرین تمرکز و توجه ، تقویت مهارتهای فیزیکی، بازداری پاسخ برای کودکان پنج سال به بالا طراحی شده است.

نکته:

قانون مهم بازی این است که کودک نباید از تعداد توپهای مخفی شده و نحوه چیدمان آنها اطلاعی داشته باشد. در این صورت فرصت جستجو و گشتن در میان تمامی لیوانها به کودک داده می شود.

زمان، نکته مهمی در بازی توپهای انفجاری است. محدود کردن زمان می تواند عامل سخت تر شدن بازی شود. مثلا اگر به جای سی ثانیه دوم به کودک بگویید در مدت زمان ۱۵ ثانیه توپهای زرد را پیدا کن. کودک فرصت کمتری برای جستجو کردن دارد و باید در مدت زمان مشخص اطلاعات بدست آمده را در حافظه نگهدارد.

اگر این بازی را در مهمانیها و یا با بزرگسالان انجام میدهید می توانید برای هر توپ آبی که اشتباهی بیرون می آورند قواعدی تعیین کرده تا اجرا کنند. مثلا برای اشتباه اول گذاشتن انگشت اشاره روی زمین و دو دور چرخیدن به دور خود را از فرد بخواهید. برای بار دوم پنج بار گفتن سه سیخ جیگر سیخی شش هزار به طور صحیح را بخواهید. هر چه می توانید قوانین خنده دار تری برای بازی تعیین کنید.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com