بازی توپ‌گیری

بازی برای کودک سه ساله، بازی برای کودک چهار ساله ، بازی توپ‌گیری
گاهی بازی ها خیلی خیلی ساده هستند اما سادگی به معنای نداشتن بار آموزشی نیست. بازی توپ‌گیری بازی گرفتن توپها از روی آب یکی از این بازی هاست. برای بازی توپ‌گیری به چند عدد توپ،‌ یک ظرف بزرگ آب،یک ظرف برای گذاشتن توپهای جمع آوری شده و  سبد دسته دار و یا ملاقه نیاز دارید.

در داخل ظرف بزرگ مقداری آب ریخته و تعدادی توپ در این ظرف بریزید. حالا به کودک یک آبکش بدهید و از او بخواهید که توپ‌ها را از روی آب جمع‌آوری کرده و در داخل ظرف دیگر بریزد. گرفتن توپها از روی آب به هماهنگی بین چشم و دست کودک کمک می‌کند. ضمن اینکه ریختن توپ‌های جمع آوری شده بدون دست زدن و با همان آبکش به ظرف دیگر کار ساده‌ای نیست. بازی توپ‌گیری از جمله بازیهای آموزش مهارتهای زندگی است.  مهارتهای مثل اندازه گیری کردن، ریختن و پر کردن که به تمرین نیاز دارد. این مهارتها به کودک آموزش خواهد داد که در زندگی واقعی چه مقدار لیوانش را از پارچ آب پر کند بدون اینکه بر زمین بریزد و یا چگونه برای خودش سوپ یا خورشت بریزد.

بازی توپ‌گیری به تقویت عضلات درشت بدن، عضلات ظریف دست، هماهنگی بین چشم و دست و تقویت حواس کودک کمک می‌کند. در بخش تکمیلی نکات و شیوه های بیشتری از بازی برای گروه‌های سنی مختلف از یک تا شش سال با هدف آموزش اعداد، رنگ و حروف، تقویت تفکر و حل مساله، تقویت توجه و تمرکز بیان خواهد شد.

مرحله تکمیلی بازی توپ‌گیری:

برای کودک هیجده ماهه خود می‌توانید این بازی را با انواع وسایل بازی که روی آب شناور می‌شوند انجام دهید. در داخل وان، توپ یا اسباب بازی‌های کودک را بریزید و به او یک ملاقه یا قاشق بزرگ بدهید و از او بخواهید اسباب بازی‌هایش را با آن در ظرف دیگری که در کنار لگن گذاشته‌اید بریزد. بچه ها از داشتن یک قاشق بزرگ و آب برای بازی لذت بی نهایتی می‌برند. خواهید دید که او شروع به هم زدن آب، ضربه زدن با ملاقه روی آب و یا تلاش برای خوردن آب با ملاقه خواهد کرد. تمام این کارها بخشی از آموزش مهارت‌های زندگی است.مهارت‌هایی که آموزش آن بیش از یادگیری اعداد و حروف مورد نیاز کودک در تمام زندگیش خواهد بود.

 بازی توپ‌گیری را در دفعات بعدی نیز تکرار کنید. می‌توانید یکی از اسباب بازیهای را انتخاب کنید و با گفتن نام آن از کودک بخواهید که آن را برای شما از روی آب بگیرد. این بخش از بازی برای کودک دو ساله جذاب تر خواهد بود اما احتمالا بچه های ۱۸ ماهه تمایل دارند به میل خودشان دست به انتخاب بزنند.

به کودکان دو و سه سال در کنار این لگن بزرگ آب دو ظرف با دهانه‌های بزرگ و کوچک بدهید. از کودک بخواهید با آبکش یا ملاقه و یا … توپ‌ها را از روی آب جمع آوری کرده و بدون دست زدن به آنها و با همان وسیله در دستش در داخل ظروف بیاندازد. انداختن توپ‌ها در ظرفی که دهانه کوچکتر دارد مستلزم دقت و توجه بیشتر و تمرکز است. کودک را تشویق کنید که به نوبت هر بار در یکی از  ظروف توپش را بیاندازد.

همین بازی را با کودک سه و چهار ساله با آموزش رنگ همراه کنید. توپ‌ها و اسباب بازی‌هایی با رنگ‌های مختلف انتخاب کنید و به کودک بگویید که برای شما یک توپ و یک اسباب بازی سبز رنگ از توی آب بگیرد. می‌توانید بجای این کار به تعداد رنگها، سبدهای خالی به کودک بدهید و بخواهید هر رنگ توپ و اسباب بازی را در یک ظرف متفاوت برای شما جمع آوری کند.

برای کودک چهار، پنج و شش ساله می‌توانید بازی توپ‌گیری را با تقویت مهارت‌های تفکر و حل مساله همراه کنید. اسباب بازی و حیوانات پلاستیکی کودک را در آب بریزید. به کودک یک ملاقه بدهید و  به جای اینکه اسم یک اسباب بازی خاص را به او بگویید (مثلا ماشین) از او بخواهید که برای شما وسیله ای را از آب بگیرد که با آن از جایی به جایی دیگر می‌روند یا وسیله‌ای که با آن سریع‌تر به مقصد می‌رسیم. هر بار ویژگی‌های یک شی را بیان کنید تا کودک آن را حدس بزند. اگر کودک متوجه منظور شما نشد سعی کنید آن را با ویژگی‌های بیشتر برای کودک تشریح کنید.

برای کودک پنج و شش ساله بازی را با تعدادی توپ که روی آن اعداد نوشته شده است نیز می‌توانید انجام دهید. به کودک عدد ۲ را روی یک برگه نشان دهید و از او بخواهید عدد دو را برای شما از آب بگیرد. همین کار را در مرحله بعدی با حروف انجام دهید اما نکته آموزش حروف را حتما رعایت کنید. به کودک نگویید حرف ب را از آب بگیر. به او این حرف را روی یک برگه نشان دهید از او بخواهید توپی را پیدا کند که این شکل روی آن باشد. رعایت این نکته بسیار مهم است چرا که کودک را دچار اشتباهات آموزشی نکرده و در زمان ورود به مدرسه مشکلات تداخل آموزش نخواهد داشت. در عین حال آموزش شکل‌ها به او در زمان ورود به مدرسه در آموختن سریع تر و راحت‌تر حروف کمک می‌کند. اگر بازی توپ‌گیری را در روزهای بعدی با کمی کف همراه کنید برای کودک بسیار سرگرم کننده خواهد بود.

نکته:

اگر از بازی‌های آبی به دلیل اینکه تمایل ندارید منزلتان خیس شود صرفنظر می‌کنید بهتر است بازی را در داخل حمام یا فضای باز انجام دهید.

حین بازی به دست کودکان دقت کنید. خشکی عضلات در برداشتن ملاقه و تلاش برای گرفتن توپ  با آن یا خالی کردن آن از توپ بشدت به چشم می‌آید. انگار شما بخواهید با دست چپتان (غیر غالب) یک خط صاف را با قیچی ببرید. تمام بازی‌های دست ورزی به رفع این خشکی کمک می‌کنند. هر چه بیشتر بازی‌های این چنینی انجام دهید در بلند مدت تفاوت را احساس خواهید کرد.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.