بازی توپ و تور

برای بازی توپ و تور به چند رنگ بادکنک و مقداری طناب نیاز دارید. دو صندلی را پشت به پشت هم با فاصله دو متری قرار دهید و هر سر طناب را به یکی از پشتیهای صندلی گره بزنید(می توانید ازروبان نیز استفاده کنید). تور دروازه شما آماده شده است. بازی به صورت حداقل دو نفره انجام می شود. بادکنکها را باد کنید و از کودک بخواهید آنها را طوری پرتاب کند که از بالای طناب رد شوند.

ضربه زدن هم با دست می تواند باشد و هم با یک وسیله مثل لوله های خالی دستمالهای آشپزخانه، مگس کش و ….برای کودکان دو ساله نیازی نیست حدود دیگری مشخص کنید هم اینکه به بادکنکها ضربه بزنند و آنها را از روی طناب رد کنند کافی است. این کار به رشد مهارتهای عضلات ظریف دست، عضلات درشت بدن، تقویت حواس و نیز مهارتهای حرکتی کودکان کمک بسیاری می کند.

برای کودکان دوساله ردگیری مسیر حرکت توپها و پیش بینی جای زمین خوردن آنها ساده نیست. معمولا کودکان نمی توانند به آسانی کودکان بزرگتر چابک بوده و  مسیر حرکت توپی را که برایش پرتاب می کنید تشخیص دهند. چرا که هنوز قدرت پیش بینی در کودکان رشد کافی نکرده است.

برای کودکان سه سال به بالا می توانید قانون بازی را کمی تغییر دهید. از کودکان بخواهید بادکنکهای زرد را از بالای طناب بیاندازند و بادکنکهای قرمز را از زیر طناب به طرف مقابل بیاندازند. این کار اوایلش برای کودک گیج کننده است اما به مرور داستان را فرا می‌گیرد. اگر کودک بعد از مدتی همچنان دچار خطا می شد به او بگویید تنها بادکنکهای زرد را از روی طناب رد کن. پس از تسلط برای آن بخش بعدی یعنی رد کردن توپهای قرمز از زیر طناب را هم اضافه کنید.

بازی توپ و تور با هدف تقویت عضلات ظریف دست، تقویت عضلات درشت بدن، تقویت مهارتهای حرکتی، تمرین مهارتهای اجتماعی و هیجانی و تقویت حافظه کاری برای کودک دو تا چهار سال طراحی شده است.

نکته:

جای طناب را با قد کودک متناسب کنید. طناب را خیلی بالا یا خیلی پایین نبندید. جای طناب طوری باشد که هم عرض با شانه های کودک قرار بگیرد.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *