بازی توپ و هرم

برای بازی توپ و هرم به چند دسته لیوان یک بار مصرف رنگی و توپهای پلاستیکی رنگی برای بازی احتایج دارید. هر دسته از لیوانهای رنگی را با کمک کودک به صورت هرمهایی بچینید(مثلا اگر سه رنگ لیوان دارید باید حداقل سه هرم لیوانی داشته باشید) حالا از کودک بخواهید در فاصله مشخصی ایستاده و با توپ رنگی همرنگ به لیوانها ضربه زده تا همه آنها را بیاندازد.

برای بچه های کوچکتر که امکان نگهداری قوانین را در ذهن ندارند تعداد توپهایی را که می توانند پرتاب کنند، محدود کنید. مثلا از کودک بخواهید با ۵ توپ یک هرم بیست تایی از لیوان را کاملا درهم بریزد.

تا این قسمت بازی سخت نیست و همه گروههای سنی حتی کودک یک ساله شما می توانند در بازی مشارکت کنند. بعد از این مرحله بازی کمی پیچیده تر می‌شود. سه هرم رنگی از لیوانها بسازید (زرد ،قرمز و آبی) در یک سبد یا نایلون نیز توپهای رنگی همرنگ با هرم ها را بریزید و از کودک بخواهید که با توپ‌های آبی لیوانهای زرد را زده و با توپهای زرد لیوانهای آبی رنگ را بزند و با بقیه رنگها همانند قبل عمل کند.

کودک در مدت زمان مشخص باید هر چه بیشتر از لیوانها را بر زمین بریزد. در پایان تعداد خطاهای کودک و همچنین تعداد درست لیوانهایی را که بر زمین ریخته را حساب کنید. مجددا همان هرمهای رنگی را با کمک کودک بسازید. حالا قانون این دور را اعلام کنید. با توپهای آبی لیوانهای قرمز و با توپهای زرد لیوانهای آبی را بزن. در داخل سبد هیچ توپ قرمز رنگی قرار ندهید. عملا باید در نهایت هرم لیوانهای زرد باقی بماند. در اینجا شما یک بخش جدید به قانون قبلی اضافه و یک بخش از آن را حفظ کرده‌اید. کودک باید ضمن مقابله با قانون توپهای آبی لیوانهای زرد ، قانون جدیدی یعنی توپهای آبی لیوانهای قرمز را جایگذاری کند.

بار دیگر هرمها را بچینید و این بار قانون قبلی را تکرار کنید.  با توپ‌های آبی لیوانهای زرد را زده و با توپهای زرد لیوانهای آبی رنگ را بزند و با بقیه رنگها همانند قبل عمل کند. چرخش بین قوانین و تغییر آنها نیاز به انعطاف پذیری شناختی و نیز توجه و تمرکز و حافظه دارد. با این بازی ساده شما قادر به تمرین این مهارتها در کودکتان هستید.

در صورتی که کودک شما بزرگتر است می توانید از تعداد رنگهای بیشتری برای بازی استفاده کرده و همچنین قوانین را پیچیده تر کنید.

یک بخش دیگر را نیز میتوانید به بازی اضافه کنید. این بار یک نفر در فاصله کوتاهی از کودک می نشیند که نقش توزیع کننده توپ برای کودک را دارد. در این صورت کودک هر توپی را که به سمت او قل داده می شود را گرفته و به سرعت تصمیم میگیرد که باید با آن چه اقدامی کند. در این صورت شما به جز توپهای مورد نیاز در بازی توپهای رنگ دیگری را نیز قرار دهید و سبدی که کودک باید توپهای بلا استفاده را در آن نگهدارد. اضافه کردن زمانبندی به این بخش کار را سخت تر می کند.(مشخص کردن مدت زمان یک دقیقه برای بیست توپ) سرعت عامل مهمی در خطاهای ما در حین بازی است.

بازی توپ و هرم با هدف تمرین حافظه کاری، توجه و تمرکز، تمرین انعطاف پذیری شناختی برای کودک دو تا دوازده سال طراحی شده است.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *