خانه / گروههای سنی / بازی تیز گوش
بازی تیز گوش
بازی تیز گوش بازی برای کودک پنج تا. ده ساله

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان آماده کنید و یا اینکه از صفحات شطرنجی آماده در فروشگاههای لوازم التحریر تهیه کنید. همچنین به یک کاور نایلونی که برای گذاشتن برگه های کاغذی استفاده می شود (و یا یک نایلون) و یک ماژیک وایت برد نیاز دارید.

قبل از ورود به بازی لیستی از کلمات را تهیه کنید. چند کلمه در این بازی به عنوان نشانه به جای کارتهای رنگی در بازیهای قبلی به کار می روند و کودک باید بر اساس آنچه که می‌شنود عمل کند.

پیش از ورود به بازی قوانین بازی را اعلام می‌کنیم. به کودک می‌گوییم من تعدادی کلمه برای تو می‌خوانم و تو باید هر کلمه را که شنیدی به ترتیب در خانه های خالی شطرنج یک نقطه برای آن کلمه بگذاری. این کار را با ریتمی ملایم انجام دهید تا کودک کار نقطه گذاری را انجام دهد. از کودک بخواهید صفحه را پاک کند و حالا به او بگویید من دوباره برایت کلمه ها را می خوانم و تو بعد از شنیدن هر کدام یک نقطه می گذاری فقط هر زمان کلمه برگ را شنیدی نباید هیچ نقطه ای بگذاری و یک خانه را خالی گذاشته و به خانه بعدی می روی تا کلمه بعدی را بشنوی. (کلمه برگ یک کلمه انتخابی است و می‌تواند هر کلمه دیگری باشد).

حالا مجددا لیست کلمات را برای کودک بخوانید و در لابلای آن کلمه برگ را بگنجانید تا کودک بر اساس دستور عمل کند. در صورتی که کودک در واکنش به موقع و درست موفق بود حالا یک کلمه انتخابی دیگر نیز به بازی اضافه می کنیم. مثلا کلمه انتخابی دوم «تلفن » باشد. در این صورت به کودک می‌گویید هر زمان که در میان کلمات این کلمه را شنیدی باید به جای آن یک علامت ضربدر (یا هر علامت ساده دیگری که کودک می تواند بگذارد که شبیه نقطه نباشد) بگذاری. یک بار هم لیست کلمات را با قرار دادن کلمه تلفن در آن بخوانید تا کودک به قانون این کلمه هم مسلط شود.

حالا وارد بازی تیز گوش می شویم. در این بخش شما کلمات را می‌خوانید و مثل معمول در میان آن کلمه های برگ و تلفن را به صورت پراکنده تکرار می‌کنید. می‌توانید گاهی دو بار پشت هم این کلمات را تکرار کنید. مثلا سیب، زمین، توپ، برگ، برگ، برگ، صندلی، برگ، مهمان،‌هوا، تلفن، شیر، و…

بازی تیز گوش با هدف تمرین مهارت شنیداری و توجه و تمرکز، تقویت حافظه کاری، بازداری پاسخ و انعطاف پذیری شناختی برای کودکان پنج تا ده ساله طراحی شده است.

پیچیده تر کردن بازی تیز گوش:

برای سخت تر شدن بازی می‌توانید ریتم کلمات را تند تر بخوانید تا کودک علامت گذاری کند. در این صورت فاصله زمانی بین دو کلمه کوتاه تر خواهد شد. هر زمان که دیدید تعداد خطاهای کودک خیلی زیاد شده سرعت خود را کمتر کنید تا کودک بتواند با چالش مناسب تری بازی را انجام دهد.

برای بچه های بزرگتر می توانید کلمات انتخابی بیشتری را در بازی بگنجانید. در این صورت مثلا بجز کلمه برگ کلمه ستاره نیز به لیست کلمات بدون علامت اضافه می‌شود و در کنار تلفن کلمه دیگری نیز برای علامت ضربدر اضافه می‌شود.

همچنین می‌توانید در بخش‌های بعدی یک کلمه دیگر با یک علامت دیگر نیز اضافه کنید. مثلا کلمه متر را هر زمان شنید یک علامت متفاوت دیگر مثلا یک دایره تو خالی بکشد.

یک راه دیگر برای سخت تر شدن بازی تیز گوش استفاده از کلمات کلمات هم قافیه و هم آوا در بازی است. مثلا تار، سارـ کلاه، ماه- کاه، راه و نظایر آن. در این صورت به دقت شنیداری بیشتری نیاز است. و لیست کلمات شما هم باید با کمی صرف وقت بیشتر تهیه شود که کلمات انتخابی شما هم آواهای و هم قافیه های بیشتری در لیست کلمات داشته باشند.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی دکمه ها، ۳ تا ۶ ساله ها

بازی دکمه ها

برای بازی دکمه ها به تعدادی دکمه نیاز دارید. آنها شکلها و رنگهای مختلف، سایزها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com