بازی جداسازی

بازی جداسازی، بازی برای آموزش درک شباهت وتفاوتها
قبلا در سایت، بازیهای خانگی را مطرح کردیم و در آن به جدا سازی جورابها از هم اشاره کرده بودیم. بازی جداسازی نیز به شکلی شبیه بازی خانگی است اما بازی بر اساس گروه سنی کودکان با اشیاء و ابزارهای مختلف انجام می‌شود. به کودک خود سبدی پر از قاشق، چنگال و کارد میوه خوری یکبار مصرف بدهید و از او بخواهید که هر کدام را در سبد مربوط به خودش بگذارد. (در صورت تمایل میتوانید از وسایل اصلی منزل استفاده کنید اما حتما در کنار کودک حضور داشته باشید و به جای کارد از یک وسیله کم خطر دیگر برای جداسازی استفاده کنید.) میتوانید نمونه ای از هر وسیله را در یکی از سبدها گذاشته و از او بخواهید همانند نمونه عمل کند. هدف بازی جداسازی تقویت توجه و تمرکز، تقویت عضلات ظریف دست، تقویت حواس، تقویت حافظه دیداری و آموزش شباهت و تفاوت به کودکان دو تا شش ساله است.

هدف بازی جداسازی تقویت توجه و تمرکز، تقویت عضلات ظریف دست، تقویت حواس، تقویت حافظه دیداری و آموزش شباهت و تفاوت به کودکان دو تا شش ساله است.

بخش تکمیلی بازی جداسازی:

برای کودک دو ساله میتوانید بازی جداسازی را با هر وسیله‌ای که در منزل و به خصوص آشپزخانه دارید انجام دهید. سایز وسایلی که در اختیار کود قرار می‌دهید باید در حدی باشد که کودک بتواند به راحتی آنها را از هم جدا کند بنابراین ترکیبی از نخود و لوبیا برای این گروه از کودکان مناسب نیست. اما جدا کردن کاسه و بشقاب‌ها یا جدا کردن سیب و پرتقال‌ها از هم برای این گروه سنی جذاب است. در حین بازی کمی پوست پرتقالی را برش زده و از او بخواهید که آن را بو بکند. به او بگویید این بوی پرتقال است. همین کار را با سیب نیز انجام دهید.

برای کودک سه ساله دو مدل ماکارانی مثل ماکارانی پروانه‌ای و پیچ را با هم در یک ظرف مخلوط کرده و در اختیارش قرار دهید. به او دو ظرف خالی بدهید و در هر ظرف یک نمونه از آنچه انتظار دارید کودک جمع آوری کند قرار دهید. حالا به او بگویید که یکی از ماکارانی‌ها را از ظرف مشترک برداشته و در ظرف مربوط به خودش قرار دهد. سپس بازی را تا جدا سازی کامل ماکارانیها از هم ادامه دهد. بهتر است غذای این روز هم ماکارانی باشد و با خانواده درباره کار امروز کودک در حین صرف غذا گفتگو کنید.

برای یک کودک چهار و پنج ساله دو ظرف نخود و لوبیا را در اختیار کودک قرار دهید. از او بخواهید که آنها را در ظرف مشترک خالی کند. سپس آنها را با هم مخلوط کند. از او بپرسید این کار چقدر سخت بود؟ آیا برای انجام این کار خیلی زحمت کشیدی؟ به او بگویید « بعضی کارها خیلی ساده و راحت انجام می‌شوند. میتونی بهم بگی چه کارهایی توی خونه انجام میدی که خیلی ساده است » سپس از او بخواهیدتا همانند مثال بالا آنها را از هم جدا کرده و در ظرف‌های جدا قرار دهد. در پایان کار از او دوباره بپرسید این کار چقدر سخت بود؟ أیا مخلوط کردن نخود و لوبیا سخت تر بود یا جدا کردنشان از هم. کدام یکی از این دو کار بیشتر وقت گرفت؟ این استعاره را برای کارهای مرتبط با زندگی کودک به کار ببرید .مثلا مسواک زدن هر شب مثل مخلوط کردن نخود و لوبیا ساده و سریع است. اما اگر دندانمان درد بگیرد کارش شبیه جدا کردن نخود ولوبیا ها  از هم و رفتن به دندانپزشکی و … است. گاهی تفکر استعاره ای به کودکان در درک شرایط و نتیجه گیری سریع کمک بیشتری می‌کند. میتوانید از او بخواهید مثالهایی برای کار ساده و سخت برای شما بگوید. در صورتی که درک این گفتگو برای کودک چهار ساله شما سنگین است آن را به زمان دیگری موکول کنید.

برای کودک شش ساله یک بار همین بازی را (با نخود و لوبیا) انجام دهید. حالا به کودک بگویید که من چشمانت را با این روسری می بندم و تو باید این بار تنها با لمس کردن نخود و لوبیا‌ها آنها را از هم جدا کرده و در ظرف خودش بیاندازی. این کار به تقویت حافظه دیداری کودک و تقویت حواس او کمک بی نظیری می‌کند.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.