بازی حافظه بویایی

برای این بازی حافظه بویایی به تعداد کیسه زیپ کیپ یا پاکتهای کاغذی و مقداری پنبه و بوهای مختلف احتیاج دارید. بهتر است کار را با وسایل موجود در منزل شروع کنید. مثلا از ادویه ها، ادوکلن‌های موجود و یا حتی صابون و شوینده ها برای بازی کمک بگیرید. اگر ماده مورد استفاده مایع است مقداری از آن را روی پنبه بریزید و هر کدام از این پنبه ها را در یک کیسه جداگانه قرار دهید. اگر ماده مورد استفاده جامد است مقداری از آن را برداشته و در داخل پاکت بریزید.

برای انجام بازی چشمان کودک را ببندید و یکی از پاکتهای کاغذی بو را به کودک بدهید تا بو بکشد. حالا روی کیسه با ماژیک وایت برد یک علامت بزنید و یا یک تکه چسب بچسبانید و آن را در میان دیگر کیسه ها قرار دهید و از کودک بخواهید با بو کردن کیسه ها به شما بگوید بوی اولی که استشمام کرد مربوط به کدام کیسه بوده است. وقتی کودک جواب نهایی را با اطمینان اعلام کرد میتواند چشمانش را باز کرده و ببیند که پاسخ درست داده است یا خیر(با دیدن علامت روی کیسه).

کودک می تواند بازی حافظه بویایی را با حذف کردن کیسه‌ها و یافتن بوی اصلی در میان آنچه به آنها شک دارد نیز انجام دهد. هر چه کودک کوچکتر است تعداد کیسه ها و انتخابها را کمتر کنید. هر چه کودک بزرگتر است می توانید هم تعداد کیسه ها را بیشتر کرده و هم بوهای مشابه بیشتری در بازی اضافه کنید.

 بازی حافظه بویایی با هدف تقویت حافظه کاری، تقویت  حس بویایی، تمرین توجه و تمرکز برای کودکان چهار تا هفت سال طراحی شده است.

از جمله وسایلی که می توانید برای بازی حافظه بویایی استفاده کنید میتوان به اقلام زیر اشاره کرد:

قهوه،‌ لیمو ترش، پرتقال، خیار، هندوانه، یک تکه کیک، صابون، مقداری پودر ماشین لباسشویی، ادوکلنها، چوب دارچین، برگ سبزیجات معطر مثل رزماری، ریحان، نعنا و …

در صورتی که کودک شما شش و هفت ساله است می توانید از او بخواهید که حدس بزند این بو متعلق به چه چیزی است و آیا خاطره ای درباره آن به خاطر دارد یا اینکه این بو را قبلا کجا استشمام کرده است. یا اینکه این بو او را یاد چه چیزی می اندازد.

نکات بازی حافظه بویایی:

حتما مطمین باشید که کودک شما حساسیت خاصی به یکی از بوها نداشته باشد.

ادویه های تندی که کودک را به عطسه و سرفه بیاندازد برای بازی مناسب نیست.

می توانید به جای یک کیسه از هر ماده بویا دو کیسه تهیه کنید. در این صورت کودک باید یک کیسه را از میان کیسه ها انتخاب کند و سعی کند با بو کردن کیسه های دیگر بگوید کدام دو کیسه حاوی یک ماده هستند.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *