بازی حافظه سایه ای

برای بازی حافظه سایه ای از عکسهای کتابهای قدیمی بچه ها که دیگر احتیاج ندارید استفاده کنید. دور عکسهایی که برای بازی تمایل دارید استفاده کنید ببرید و آنها را روی مقوا بچسبانید. با کاغذ سفید، کارتهایی هم اندازه شکلهایی که برش زده اید درست کنید و عکسی را که از آن کارت تهیه کرده اید را روی کاغذ سفید دور گیری کنید.

بازی حافظه سایه ای با هدف تمرین حافظه، دقت دید، توجه و تمرکز برای کودکان سه تا شش سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی حافظه سایه ای:

برای ترسیم سایه نیازی به کشیدن جزییات یک عکس نیست و فقط حدود بیرونی تصویر در بازی استفاده می شود. پس از ترسیم حدود بیرونی میتوانید با یک ماژیک سیاه آن را رنگ کنید. به این ترتیب هنگامی که کارتهای سایه و اصلی به ۱۲ عدد رسید بازی را شروع کنید.

کارتهای سایه و اصلی را در مقابل کودک بگذارید و از او بخواهید که به شما نشان دهد کدام سایه متعلق به کدام تصویر است. هر چه کودک کوچکتر باشد تمایز بین تصاویر انتخابی شما باید بیشتر باشد. مثلا برای یک کودک سه ساله تصاویری که انتخاب می کنید شامل توپ، خرس، گل، خانه و نظایر این باشند اما برای یک کودک شش ساله میتوانید موضوعاتی از یک نوع با تغییراتی جزیی را انتخاب کنید. مثلا یک خرگوش در حالت ایستاده، خوابیده، خمیده و نظایر آن.

در مرحله بعدی بازی چهار کارت انتخاب کنید. دو سایه و دو تصویر اصلی. کارتهای سایه را در بالا و تصاویر اصلی را در زیر آن بگذارید و بعد کارتها را به پشت برگردانید . طوری که کودک نتواند شکل کارتها را ببیند. حالا از کودک پنج ساله خود بخواهید یکی از کارتها را انتخاب کند و سپس از او بخواهید ببیند میتواند کارتی که سایه یا اصل این کارت است را بیابد. اگر کودک شما در این مرحله موفق بود یک بار دیگر نیز این بخش را انجام دهید و سپس به تدریج کارتها را به شش، هشت و دوازده برسانید.

میتوانید این بازی را به صورت دو تایی انجام دهید و به کودکان بگویید که حواسشان به کارتهای دوستانشان نیز باشد چرا که ممکن است پاسخ تصویر یا سایه ای باشد که انتخاب می کنند.

نکته:

حتما در ساخت کارتها به این نکته توجه داشته باشید که اندازه همه کارتها باید یکسان باشد تا در زمان انجام بازی حافظه سایه ای، کودک از علائم ظاهری کارتها نخواهد آنها را انتخاب کند.

مربیان و معلمان بسته به نوع آموزشی که در کلاس دارند میتوانند از محتواهای آموزشی خود برای بازی سایه کمک بگیرند. مثلا شکل حروف، وسایل بهداشتی، پوشاک، حشرات و …

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *