بازی حافظه

بازی حافظه برای تقویت حافظه دیداری
تنها با چند تکه از اسباب بازیهای کودک یا وسایل در دسترس میتوانید بازی حافظه را با کودکان انجام دهید. بهترین سن برای این بازی بین سه تا نه سال است اما به تجربه ثابت شده که حتی بزرگترها هم از این بازی لذت می برند، اگر فضای بازی را مناسب با سن و تجربه افراد تغییر دهیم.مراحل ساده تا سخت بازی را می توانید در متن بازی مطالعه نمایید.

چند اسباب بازی متفاوت انتخاب کنید. مثلا یک قطعه لگو، یک عروسک کوچک، یک کلید، یک شانه. آنها را روی سطح میز در مقابل کودک بگذارید و از او بخواهید اشیایی را که می‌بیند نام ببرد. این کار به کودک کمک می کند که اشیاء را به خاطر بسپارد. سپس از کودک بخواهید چشمهایش را ببندد یا برای لحظه‌ای اتاق را ترک کند. یکی از وسایل را از مجموعه وسایل انتخابی حذف کنید و سپس از کودک بخواهید چشمهایش را باز کرده و به اشیاء روی میز دقت کند. به او بگویید کدام یک از وسایل حذف شده است.

مرحله ساده بازی حافظه

برای کودک سه ساله بهتر است چند وسیله برای انتخاب پاسخ در اختیارش قرار دهید (مثلا اگر لگو را حذف کرده باشید  چهار گزینه پاسخ شما  شامل دستمال، توپ،‌ لگو و کارت است. کودک باید در میان این اشیاء جواب را پیدا کند و به شما بدهد). برای کودکان بزرگتر نیازی به نام بردن اشیاء در زمان به خاطر سپردن و یا انتخاب اشیایی برای پاسخ نیست. تنها کافی است به کودک بگویید خوب به این وسایل نگاه کن و آنها را به خاطر بسپار.

مرحله سخت بازی حافظه

در این مرحله شما اشیایی را از یک نوع اما با تنوع رنگ انتخاب می‌کنید. برای مثال شما شش قطعه لگو با رنگ‌های زرد، سبز، آبی، قرمز، زرد و سبز انتخاب می‌کنید. سپس یک یا دو قطعه از لگو‌ها را از روی میز برمی‌دارید و از کودک می‌خواهید که به شما بگوید کدام رنگ‌ها حذف شده است. برای سخت تر شدن بازی حافظه از ده شی مختلف می‌توانید استفاده کنید. حتما نباید از هر وسیله تنها یک نوع باشد. برای سخت‌تر شدن کار بهتر است جای وسایل باقی مانده روی میز را نیز عوض کنید. گاهی کودک ترتیب اشیا را به ذهن سپرده و اگر تنها یک وسیله از آن میان حذف شود به سادگی و سرعت آن را می‌یابد اما اگر آنها را جابجا کنید نیاز بیشتری به توجه و تمرکز خواهد بود.

مرحله سخت تر بازی حافظه

در این مرحله کودک بجز اینکه باید اشیاء را به خاطر بسپارد جای اشیاء نیز مورد سوال است. این کار را با تعداد کم شروع کنید. برای یک کودک شش ساله تنها چهار قطعه شی انتخاب کنید. به او بگویید خوب اشیاء را به خاطر بسپار سپس در زمانی که کودک چشمهایش را بسته نگهداشته جای اشیاء را تغییر داده و یک وسیله را نیز حذف کنید. حالا از کودک بخواهید به شما بگوید کدام شی حذف شده و جای اشیاء را نیز بر اساس آنچه در خاطر دارد مرتب کند.

بازی حافظه را با بزرگترها و با عوض یا جابجا کردن وسیله‌ای در اتاق یا یک کمد خاص می‌توان انجام داد.

این بازی به تقویت توجه و تمرکز، تقویت حافظه دیداری، تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی کمک می‌کند.

نکته:

بهتر است برای کودکان چهار و پنج ساله نیز ابتدا بازی را با همان روال کودک سه ساله اجرا کنید. اگر کودک شما کاملا موفق بود تعداد اشیاء را بیشتر کنید و باز به همان شکل بازی را انجام دهید. اگر کودک شما سه دور  پشت هم بازی را با  موفقیت طی کرد می‌توانید به مرحله سخت بروید.

تجربه خودتان از این بازی را با ما در میان بگذارید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.