بازی حل مساله با لگو- بخش اول

تاکنون روی سایت دو بازی با لگو بیان شده است (بازی ماز لگویی و بازی با لگو آجرهایی ساده برای تقویت مهارتهای شناختی). این بازی کمی متفاوت و در عین حال خلاقانه‌تر است. گاهی والدین می گویند فرزندم دایما از من می‌خواهد که به هنگام بازی در کنارش بنشینم و برای او با لگو چیزی بسازم اما او خودش چیزی درست نمی‌کند. اینجا چند راهکار برای بازی با لگو فراهم شده است. راهکارهایی که کودک را وادار به بازی کرده و به او ایده‌هایی برای انجام خلاقانه کار می‌دهد بدون اینکه نیاز باشد تا به طور مستقیم شما چیزی برای او بسازید.ایده‌های این بازی از سه تا دوازده سال و حتی بزرگسالان قابل اجراست. این بازی می‌تواند تنها با یک نفر یا در یک گروه بزرگ انجام شود.

بازی حل مساله با لگو با هدف تقویت حل مساله، برنامه ریزی، تصمیم گیری، تقویت عضلات ظریف دست، تقویت مهارت خلاقیت، تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی،‌ …..در گروه سنی ۳ تا ۱۲ سال قابل اجراست.

بخش تکمیلی بازی حل مساله با لگو:

بازی با لگو ساده است و هیچ گاه تکراری نخواهد شد. حتی با داشتن تنها چهار قطعه لگوی یک شکل می‌توان بی نهایت موضوع خلق کرد و با آن بازی کرد. بازی با لگو باید بخش اصلی و هر روز زندگی کودک باشد چرا که از جمله بازی‌های بدون ساخت است که در رشد خلاقیت کودک موثر است و به شدت کودک را سرگرم کرده و برای او موضوع بازی فراهم می‌کند. به بچه‌ها باید فرصت درگیر شدن با موضوعات و موقعیت‌های مختلف را داد تا خلاق‌تر عمل کنند.

بازی حل مساله با لگو برای کودک سه و چهار ساله:

کودکان در این گروه سنی هنوز درک کاملی از بازی با لگو ندارد. برای آنها چیدن ساده آنها و چسباندن قطعات به هم بدون اینکه مفهوم خاصی را برساند جذاب است. اگر چه این کار ساده به نظر می‌آید اما به رشد و تقویت عضلات دست بچه‌ها و نیز درک روابط کمک می‌کند. هدایت این گروه سنی از کودکان برای تجسم فضایی از آنچه که می‌سازند برای ساختن یک وسیله یا شی خاص کمک کننده خواهد بود. برای این منظور تنها چهار قطعه لگو انتخاب کنید. سعی کنید با این چهار قطعه چیزهای مختلفی بسازید. و هر بار آن را به شکل متفاوتی به کودک نشان دهید. نیازی نیست که حتما لگوها را در هم فرو ببرید گاهی تنها گذاشتن آنها در کنار هم میتواند یک پله،‌ یک مربع،‌ یک مستطیل، یک گل ‌و…. بی نهایت موارد دیگر تولید کند. انتخاب تنها سه یا چهار قطعه فرصت بیشتری به کودک برای ور رفتن و کسب تجربه می‌دهد.

بازی حل مساله با لگو برای بچه های چهار و پنچ و شش ساله:

به کودکان بگویید دو خیابان را طوری بساز که یکی بزرگتر از دیگری باشد.

برای یک قهرمان مسابقه سکوی قهرمانی بساز تا بتواند در جایگاه دوم بایستد.

اگر تنها ده عدد لگو داشته باشی با آن چه چیزی میتوانی بسازی. چیزهایی که می‌سازد را یادداشت کنید و از آن عکس بگیرید و هر بار او را تشویق کنید تا بیشتر ادامه دهد.

پس از آن به کودک بگویید با ده لگو چیزی بساز که امکان بالا رفتن از آن وجود داشته باشد. نکته مهم این مدل طرح مساله این است که شما به کودک نمی‌گویید چه چیزی بسازد. او می‌تواند پله، آسانسور، نردبان، چهارپایه، صندلی و یا هر چیز دیگری بسازد. این کار به رشد خلاقیت کودک نیز کمک می کند. هر بار او را تشویق کنید که چیز دیگری بسازد.

جشن تولد دوستت است با لگو برایش یک کیک درست کن و روش شمع بگذار.

بازی حل مساله با لگو برای کودک هفت، هشت و نه سال:

هر کدام از موقعیتهای زیر را در هر بار بازی برای کودک بخوانید تا آن را انجام دهد. (هر روز یک موقعیت)

شکلی را با لگو  بسازید و از کودک بخواهید که نقاشی آن را روی کاغذ ترسیم کند. در مرحله بعدی از او بخواهید شکلی را با لگوها بسازد و شما آن را نقاشی کنید.

اگر تنها ده عدد لگو داشته باشی با آن چه چیزی میتوانی بسازی. چیزهایی که می‌سازد را یادداشت کنید و از آن عکس بگیرید و هر بار او را تشویق کنید تا بیشتر ادامه دهد.

پس از آن به کودک بگویید با ده لگو چیزی بساز که امکان بالا رفتن از آن وجود داشته باشد. نکته مهم این مدل طرح مساله این است که شما به کودک نمی‌گویید چه چیزی بسازد. او می‌تواند پله، آسانسور، نردبان، چهارپایه، صندلی و یا هر چیز دیگری بسازد. این کار به رشد خلاقیت کودک نیز کمک می کند. هر بار او را تشویق کنید که چیز دیگری بسازد.(بعضی از موقعیتها بین گروههای سنی مشترک است)

به کودک بگویید در یک جنگل هستی. این جنگل حیوانات وحشی دارد و خطرناک است. برای اینکه آدمها و حیوانات وحشی با هم در ارتباط نباشند و به هم آسیب نزنند باید یک پل بسازی که از زیر آن حیوانات و از روی آن انسانها بتوانند رد بشوند. در این صورت بجز لگو می‌توانید چیز دیگری هم در اختیار کودک قرار دهید. یک تکه مقوا یا یک قاشق و یا هر چیز دیگرینیز می‌توانید برای استفاده در این پل در اختیار کودک بگذارید.کودک میتواند از این وسایل در هر کجای پل استفاده نماید.

اگر یک مزرعه داشته باشی برای اینکه حیوانات وحشی به آن حمله نکرده و میوه ها را نخورند چه کاری میتوانی انجام بدهی. آن را با لگو بساز

اگر یک گربه روی یک درخت خیلی بلند گیر افتاده باشه چطوری میتوانی بهش کمک کنی پایین بیاید. آن را با لگو بساز.

بازی حل مساله با لگو برای کودک ده، یازده و دوازده سال:

هر کدام از موقعیتهای زیر را در هر بار بازی برای کودک بخوانید تا آن را انجام دهد. (هر روز یک موقعیت)

چیزی بساز که بتوان به آن یک کلید آویز کرد.

اگر تنها ده عدد لگو داشته باشی با آن چه چیزی میتوانی بسازی. چیزهایی که می‌سازد را یادداشت کنید و از آن عکس بگیرید و هر بار او را تشویق کنید تا بیشتر ادامه دهد.

از او بخواهید یک ساز یا وسیله موسیقی بسازد که با آن بتوان موسیقی نواخت. در این صورت شاید کودک به جز لگو به چیزهای دیگری نیز نیاز داشته باشد که می‌توانید در اختیارش قرار دهید.

به کودک بگویید در یک جنگل هستی. این جنگل حیوانات وحشی دارد و خطرناک است. برای اینکه آدمها و حیوانات وحشی با هم در ارتباط نباشند و به هم آسیب نزنند باید یک پل بسازی که از زیر آن حیوانات و از روی آن انسانها بتوانند رد بشوند. در این صورت بجز لگو می‌توانید چیز دیگری هم در اختیار کودک قرار دهید. یک تکه مقوا یا یک قاشق و یا هر چیز دیگرینیز می‌توانید برای استفاده در این پل در اختیار کودک بگذارید.کودک میتواند از این وسایل در هر کجای پل استفاده نماید.(بعضی از موقعیتها بین گروههای سنی مشترک است)

گردن زرافه‌ها خیلی بلند است و آنها از شاخه‌های انتهای درختها، برگها را میخورند. یک درخت بساز که برای گردن بلند زرافه مناسب باشه.

چطور با لگو نشان میدهی چه کسی رئیس است؟

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *