Search
Close this search box.

بازی حواس، دیدن و لمس کردن با آکواریوم

تقویت حواس کودک با آکواریوم
بوییدن، لمس کردن و چشیدن. تقویت حواس یعنی فراهم کردن امکان تجربه بیشتر هر کدام از حسها با در اختیار قرار دادن بافتها، شکلها، رنگها، بوها، مزه ها و صداهاست. در این فعالیت یک آکواریوم کیسه‌ای خواهیم داشت که به فرزند شما کمک می‌کند تا علاوه بر رشد و تقویت حواسش، لذت بودن در کنار شما و انجام فعالیتی جدید و آرام را تجربه کند.

تا یکسالگی کودک هدف ما بیش از هر چیز بر روی تقویت حواس او است. شنیدن، دیدن، بوییدن، لمس کردن و چشیدن. تقویت حواس یعنی فراهم کردن امکان تجربه بیشتر هر کدام از حسها با در اختیار قرار دادن بافتها، شکلها، رنگها، بوها، مزه ها و صداهاست.

در این فعالیت یک آکواریوم کیسه‌ای خواهیم داشت که به فرزند شما کمک می‌کند تا علاوه بر رشد و تقویت حواسش، لذت بودن در کنار شما و انجام فعالیتی جدید و آرام را تجربه کند. این فعالیت می‌تواند در زمان خواب به عنوان بازی آرام استفاده شود.

آماده سازی و اجرا:

شما از هر چیزی برای ساخت این آکواریوم اختصاصی می‌توانید استفاده کنید اما ساده‌ترین آن استفاده از نایلون‌های زیپ کیپ است که کمترین میزان کار را خواهد داشت. اما اگر این نایلون را در اختیار نداشتید از راهنمایی‌های داخل نکته استفاده کنید و آنرا برای فرزندتان بسازید.

با استفاده از اسفنج‌های شستشوی ظروف یک ماهی درست کنید. برای این کار طرح یک ماهی را روی اسفنج کشیده و دور تا دور آنرا با قیچی ببرید. می‌توانید همچنین با این اسفنج یک صدف، مقداری خزه و یا یک لاکپشت نیز تهیه کنید.

یک نایلون زیپ کیپ بردارید و داخل آن کمی آب بریزید. برای جذاب‌تر شدن در داخل آب مقداری رنگ خوراکی آبی اضافه کنید.سر نایلون را محکم کنید. اگر کودک شما در مرحله سینه خیز است می‌توانید دور تا دور این کیسه را با چسب پهن به زمین بچسبانید تا کودک حین سینه خیز به این بازی رسیده و آنرا لمس کند. اگر کودک شما در صندلی می‌نشیند می‌توانید آنرا زیر پایش قرار دهید تا با پای برهنه خود آنرا لمس و فشرده کند. اگر کودک شما می‌ایستد، می‌توانید آنرا روی در یا دیوار بچسبانید و کودک خود را برای بازی و لمس این صفحه تشویق کنید. کودکان از فشرده کردن و لمس نایلون لذت فراوانی خواهند برد. حرکت آب و ماهی‌ها برای کودکان شگفت انگیز است.

تقویت حواس کودک با آکواریوم

نکته:

می‌توانید بجای ماهی‌های اسفنجی از چند پاستیل خوراکی به شکل ماهی استفاده کنید. در طی زمان پاستیل‌ها آب داخل کیسه را به خود جذب کرده و بزرگتر می‌شوند. می‌توانید مجددا در داخل کیسه آب بریزید.

بجای کیسه‌های زیپ کیپ می‌توانید از نایلون‌های ضخیم که در ابزار فروشی‌ها به فروش می‌رسد خریداری کرده و خودتان یک کیسه با کمک کمی کاغذ و اتو تهیه کنید. نایلون را به اندازه دلخواه برش داده، لبه‌های آنرا با کاغذ بپوشانید و اتوی داغ را روی آن بگذارید تا لبه ها به هم بچسبند. فراموش نکنید قبل از چسباندن آخرین لبه، ماهی‌ها و مقداری آب در کیسه بریزید.

اگر تمایل داشتید می‌توانید از بازی کودک خود با آکواریوم اختصاصی‌اش برای ما عکس و کامنت ارسال کنید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *