خانه / گروههای سنی / بازی خانه عنکبوت
بازی خانه عنکبوت
بازی خانه عنکبوت بازی برای کودکان شش سال به بالا

بازی خانه عنکبوت

روی زمین و در وسط فرش یک دایره به قطر نیم متر با چسب کاغذی بکشید. این دایره تار یا خانه عنکبوت است. این بازی یک عنکبوت هم دارد که با یک در قابلمه در کنار تار منتظر می نشیند.

تعداد بازیکنان بازی یا حشرات هم آزاد است و می تواند هر تعدادی باشد. برای هر حشره از وسایل موجود در منزل استفاده کنید و در ساده ترین حالت می توانید یک دستمال کاغذی را تا کرده و نخی یک متری را به آن گره بزنید. به هر بازیکن (به جز عنکبوت) یکی از این حشرات بدهید.

حشرات باید در وسط دایره قرار گرفته و نخ هر حشره به دست یکی از بازیکنان باشد. تنها برای بار اول و مشخص کردن عنکبوت، قرعه کشی انجام دهید. پس از آن نقش عنکبوت را به صورت چرخشی به همه افراد در هر نوبت بازی بدهید.

به هر فرد به جز عنکبوت سه یا پنج مهره(نخود یا لوبیا) بدهید. این تعداد شبیه معنای جان در بازیهای کامپیوتری است. هر بار به تله افتادن یکی از مهره ها را کم می کند

برای این بازی شما به متن یا شعری نیاز دارید. یک کلمه خاص از متن را انتخاب کنید (از حروف ربط و اضافه استفاده نکنید). کلمه‌ای را انتخاب کنید که پراکندگی خوبی در کل متن داشته باشد. برای افراد کلمه انتخابی را بگویید و گوشزد کنید که این کلمه به معنای فرار از خانه عنکبوت است. برای عنکبوت هم به معنای زمان شکار است و باید گوش به زنگ باشید و به محض شنیدن کلمه خاص به سرعت عمل کنید.

شروع بازی خانه عنکبوت:

شعر یا متن را با صدای بلند بخوانید افراد حاضر در بازی به محض شنیدن کلمه انتخابی باید به سرعت عمل کنند. حشرات باید در سریعترین زمان با کشیدن نخ از خانه عنکبوت خارج شوند و عنکبوت باید با سرعت تمام در قابلمه را روی حشرات داخل تار بگذارد و اجازه خروج ندهد. حشراتی که در بازی گیر افتاده اند یکی از مهره های خود را به عنکبوت می دهند و با ادامه خواندن شما بازی با روال قبل ادامه پیدا می کند. به مرور تعدادی از حشرات مهره های خود را از دست داده و از بازی خارج خواهند شد. بازی را تا جایی ادامه دهید که کمتر از نصف بازیکنان در بازی حضور داشته باشند. در پایان هر دور، نقش عنکبوت به نفر بعدی داده می‌شود و بازی ادامه پیدا می کند.

در مرحله بعد به جز کلمه اول کلمه دیگری را نیز به بازی اضافه کنید. حالا افراد باید با شنیدن هر دو کلمه واکنش نشان دهند.

بازی خانه عنکبوت بازی سرعت عمل و دقت، توجه و تمرکز، توجه تقسیم شده، تمرین انعطاف پذیری شناختی، تقویت حافظه کاری، تقویت شنیداری برای کودکان بالاتر از شش سال طراحی شده است. این بازی به خصوص در میهمانیها و در زمان حضور همه افراد می تواند جذابیت زیادی داشته باشد..

پیشنهادات بیشتر برای بازی خانه عنکبوت:

به جز واکنش به کلمات خاص و خروج از خانه عنکبوت، می توانید کلمات دیگری را نیز در بازی برای انجام یک حرکت خاص انتخاب کنید. مثلا در متن کلمه «آزاد» را انتخاب کرده اید. به افراد بگویید به محض شنیدن کلمه آزاد جای خود را با بغل دستیشان عوض کرده یا بشکن بزنند و یا هر حرکت دیگری را انجام دهند.(همه افراد حتی عنکبوت)

می توانید به جای خواندن متن یا شعر، از موزیکهای موجود استفاده کنید. بهتر است موزیک انتخابی جدید باشد تا افراد متن را حفظ نکرده باشند.

نکات:

ریتم خواندن شما نباید تغییر کند و  یا روی کلمات مشخص شده تاکید خاصی نکنید.

در هر بار اتمام بازی و شروع مجدد، کلمات جدید انتخابی را به بازی اضافه کنید. اگر این بازی را با کودکان انجام می دهید بهتر است هر بار یک کلمه اضافه کنید. اما برای گروه بزرگسالان می توانید همزمان سه کلمه را با هم انتخاب و اعلام کنید.

هر دور بازی زمانی تمام می شود که بازیکنان در بازی از نصف کمتر باشند. در این صورت نقش عنکبوت به نفر بعدی داده شده و بازی با کلمات بیشتر از سر گرفته می شود.

وقتی کلمه ای را برای انجام حرکتی مشخص می کنید بهتر است نوع حرکت کاملا مشخص باشد. شما به عنوان کسی که متن را می خوانید بهتر است از مداد و کاغذی در کنار دستتان استفاده کنید که کلمات انتخابی و حرکات مشخص برای آنها نوشته شده باشد و در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com