Search
Close this search box.

بازی داستانی

بازی داستانی بازی تمرین تفکر برای کودکان
گاهی برای بچه ها کتاب داستان می خوانیم. این خیلی خوب است. گاهی علاوه بر خواندن در پایان از کودکان سوالاتی درباره آنچه شنیدند می کنیم و یک بار دیگر حافظه آنها را به چالش می کشیم. این هم خیلی خوب است اما صرفا خواندن یک داستان و پرسش سوالاتی درباه داستان بچه ها را با دنیای واقعی آشنا نمی کند. بچه ها باید آنچه را که فرا گرفته اند آزمون و خطا کنند... چالش کنند ... خراب کنند و دوباره بسازند و درباره چرایی و مشکلات کار فکر کنند در این صورت کودکان تجربه ای از زندگی واقعی را پیدا می کنند. بازی داستانی کمکی برای تجربه دنیای واقعی است.

پیش از شروع خواندن داستان موارد زیر را تهیه کنید و در داخل یک سینی قرار دهید: مقداری روزنامه، چسب، سنگ، پوشال ، چوب، خلال دندان، مقوا، حبوبات، چسب مایع و چسب نواری، فویل آلومینومی، نایلون، لگو و قیچی… بهتر است از مواردی که در منزل دارید برای انجام فعالیت بازی داستانی کمک بگیرید. این سینی را آماده کرده و در مکانی دور از چشم کودک قرار دهید.

حالا داستان سه بچه خوک را برای کودک بخوانید (عناوین دیگری همانند سه بچه خرس یا سه بچه خرگوش نیز از این کتاب وجود دارد). در صورتی که این کتاب را در منزل ندارید می توانید آن را از سایت بیتوته یا تبیان بخوانید.

پس از خواندن داستان از کودک بپرسید آیا می تونی یک خونه بسازی که گرگ نتونه خرابش کنه؟ چطوری این کار را می کنی؟ پاسخ های کودک را بدون ارزیابی کردن گوش دهید. حالا سینی مخفی را بیرون آورده و در مقابل کودک قرار دهید. به او بگویید یه خانه بساز که گرگ (باد سشوار) نتواند آن را خراب کند.

گرگ این بازی می تواند باد یک سشوار باشد که از فاصله مشخصی به سازه کودک می وزد و این سازه باید بدون واژگون شدن به مدت یک دقیقه در مقابل باد دوارم بیاورد.

برای ساخت بازی  داستانی شرایط و مقرراتی را اعلام کنید:

تنها باید از وسایل موجود در سینی استفاده کند و وسیله دیگری نباید اضافه شود.

خانه حتما باید دارای یک در برای ورود و خروج باشد

اندازه آن نباید از یک پاکت آبمیوه ۲۰۰ میلی گرمی کوچکتر باشد.

خانه حتما باید دارای سقف باشد.

پس از ساخت خانه و اعلام اتمام کار توسط کودک سازه او را برای بررسی ویژگیهای مورد نیاز بررسی کنید. سپس با روشن کردن سشوار از فاصله یک متری مقدار مقاومت خانه را اندازه گیری کنید. به مرور فاصله وزش باد تا سازه کودک را کمتر و کمتر کنید تا ببینید چه مقدار خانه در برابر باد مقاوم است. حتی سرعت وزش باد را نیز می‌توانید به عنوان یک آیتم دیگر آزمایش کنید. اجازه دهید کودک خود در این کار مشارکت کند و درباره اینکه چرا سازه اش در مقابل باد دوام آورد یا نیاورد با او گفتگو کنید. پیش از آنکه دلایل خودتان را بگویید اجازه دهید تا کودک دلایلش را مطرح کند و اگر راه کاری به ذهنش می رسد برای بهبود مجدد سازه اش اقدام کند.

بازی داستانی با هدف تقویت مهارت تفکر، تمرین حل مساله، تمرین خلاقیت، تمرین برنامه ریزی و تصمیم گیری برای کودک پنج تا نه سال تهیه شده است.

نکات بازی داستانی:

کودکان کوچکتر در ساخت نیاز به کمک دارند. مهم نیست که سازه آنها چه قدر محکم است یا خیر. هدف از بازی تمرین زندگی واقعی است.

نمی توانید یک پاکت آبمیوه یا بطری آب معدنی را برای ساخت به کودک بدهید مگر اینکه در آن تغییرات زیادی بوجود آورده باشد.

این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود. در این صورت هر گروه باید یک خانه با مشخصات و ویژگیهای گفته شده در بالا بسازند و آزمایش کنند.

می توانید این کار را برای کودکان بزرگتر نیز انجام دهید اما نیازی به خواندن داستان نیست و یادآوری آن کافی است و نیز ویژگیهای تعیین شده برای خانه را میتوانید سخت تر نمایید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *