Search
Close this search box.

بازی دالی موشه: شروع یک آشنایی

آموزش بازی دالی
بازی دالی موشه: شروع یک آشنایی

 برای کودکان زیرنه ماه دست‌هایتان را مقابل صورت نگهدارید و یا پشت یک صندلی مخفی شوید و پس از مکث کوتاهی بیرون آمده و بگویید دالی. پشت یک مبل بزرگ پنهان شوید. چند لحظه صبر کنید(سه ثانیه). این زمان را خیلی طولانی نکنید که کودک بی قرار شود و یا از توجه به شما دست بردارد. سپس سرتان را از پشت مبل خارج کرده و با لبخند به کودک دالی کنید. چند لحظه صبر کنید (سه ثانیه)  سپس مجددا سرتان را پشت مبل پنهان کنید. اگر بار اول از سمت راست مبل بیرون آمده‌اید دفعات بعد هم از همین جهت بیرون بیایید. این کار کمک می‌کند تا ضمن جلب توجه کودک ریتم بازی را بیاموزد. 

وقتی کودک به خوبی  این الگو را یاد گرفت می‌توانید کمی در روال بازی تغییر ایجاد کنید. برای مثال  دو بار سر خود را از سمت راست مبل بیرون آورده و دالی کنید اما بار سوم سر خود را از سمت چپ مبل بیرون بیاورید و دالی کنید. همین ریتم را آنقدر تکرار کنید تا متوجه شوید کودک ریتم بازی را یاد گرفته است. پس از چند بار تکرار کودک یاد می‌گیرد که برای یافتن شما کی و چه زمانی باید سرش را به سمت راست یا چپ بچرخاند. نیازی نیست همین که کودک ریتم را فرا گرفت آنرا تغییر دهیم. یادگیری الگوها به رشد شناختی کودک کمک می‌کند بنابراین مرتبا الگوها را تغییر ندهید.  ضمنا این مدل بازیها، تمرینی برای خداحافظی کردن در دیگر موارد است.

بازی دالی موشه

نکته:

  • از آنجا که کودک بعدا همان حرکات شما را تقلید خواهد کرد مطمئن شوید مکانهایی که برای بازی انتخاب می‌کند در مراحل بعدی برای او خطری در پی نداشته باشد.
  • بازی را تا زمانی ادامه دهید که کودک نسبت به حرکت شما توجه نشان می‌دهد. در صورتی که کودک دیگر متوجه شما نیست و یا به جای دیگری متوجه شده و یا با اسباب‌بازی دیگری مشغول شده زمان پایان دادن به بازی است.
  • ریتم و توالی بازی را با سرعت تغییر ندهید. اجازه دهید کودک روال اول را بیاموزد و به خوبی با آن خو بگیرد و پس از آن روال را کمی تغییر دهید. وقتی مطمئن شدید کودک به خوبی ریتم را یاد گرفته اندکی آنرا تغییر دهید. هدف از این بازی تنها شادی و خنده کودک نیست. این بازی مفاهیم بیشتری به کودک آموزش میدهد.
  •   همچنان که کودک شما از شش ماهگی به نه ماهگی می‌رسد اگر در زمان بازی دالی موشه بجای استفاده از کلمه دالی در زمان بیرون آمدن کلمه سلام و در زمان قایم شدن کلمه خداحافظ را بگویید کودک به مرور زمان متوجه معنی کلمات شما می‌شود و خود نیز به زودی شروع به گفتن همان کلمات می‌کند. این کار یکی از فعالیت‌های تقویت مهارت زبان آموزی کودک است.
  • لازم است در حین بازی نکاتی را رعایت کنیم تا از ایجاد هر گونه خطر برای کودک و یا کودکان جلوگیری به عمل آید. اگر کودک شما خواهر و یا برادر بزرگتری دارد که احتمالا بازی دالی را با کودک نوپا انجام می‌دهد حتما محدوده و فضای امنی برای انجام بازی مشخص کنید. از بالا رفتن در مکان‌های بلند و انجام بازی خودداری کنید. بهتر است قبل از بازی برای کودکان قواعدی به عنوان پیش فرض درباره مکان‌هایی که می‌توان یا نمی‌توان بازی کرد و یا سطح ارتفاعی که می‌تواند بازی در ان آنجام شود تعیین کرد. همچنین به لباس کودک نیز توجه کنید که باعث گیر کردن و زمین خوردن و یا کبود شدن کودک در حین بازی نشود.

 

لطفا تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *