بازی دومینوی انسانی

ما قبلا بازی های مختلفی با عنوان بازی دومینو معرفی کردیم. بازی امروز یک بازی دومینوی بدنی است. در این بازی کودک خود نقش چوب دومینو را دارد و باید بر أساس دستوری که می‌شنود در صفحه عمل کند. برای این بازی به کاغذ یا مقواهای رنگی و قیچی نیاز دارید. این بازی را میتوان به صورت فردی و یا همزمان چند نفره اجرا کرد.

 

بازی دومینوی انسانی با هدف تقویت توجه و تمرکز،‌ تقویت حافظه، حل مساله ، قدرت دید،‌ آگاهی از بدن و فضایابی، تکرار و تمرین راست و چپ برای گروه سنی شش تا نه سال طراحی شده است.

 

بخش تکمیلی بازی دومینوی انسانی:

 

برای شروع بازی دومینوی انسانی ابتدا کار برش را باید انجام دهید. هر شکل باید به اندازه یک بشقاب کوچک باشد به طوری که کودکان بتوانند با دو پا روی شکل بایستند. می‌توانید تنها از یک شکل برای برش استفاده کنید مثلا دایره و یا اینکه اشکال مختلف را با رنگهای متفاوت برش دهید.

 

پس از این مرحله اشکال را به صورت تصادفی (رنگ و شکل) با فاصله سی سانت از هم روی زمین در چند ردیف مختلف بگذارید. این صفحه بازی شماست. به کودک یا کودکان بگویید به این صفحه خوب نگاه کنند. در صورتی که کودک شما شش ساله است به او بگویید که یک بار رنگ‌ها و شکل‌ها را برای شما بخواند. یا اینکه به چند شکل اشاره کرده و از او بخواهید که شکل و رنگ آنچه به او نشان داده‌اید را به شما بگوید.

 

حالا به کودک بگویید خوب به آنچه می‌گویم گوش کن و طوری بایست که دستوری که می‌شنوی درست باشد. روی دایره زردی بایست که یک دایره آبی در سمت راستت و یک دایره قرمز در سمت چپ تو باشد.

در این صورت ابتدا کودک باید دایره زردی را پیدا کند که دو رنگ گفته شده در دو سوی آن باشد. روی آن بایستد و دستهایش را از دو سو باز کند.

 

در صورتی که کودک شما بزرگتر است میتوانید از او بخواهید که باز هم به صفحه نگاه کند و ببیند آیا جای دیگری در روی این صحفه با این مشخصات وجود دارد.

در این بازی جهت ایستادن نیز می‌تواند به سخت تر شدن بازی کمک کند. مثلا به کودک بگویید موقع ایستادن همیشه رویت باید به سمت پنجره باشد. در این صورت کودک نمی‌تواند در همه جهت از صفحه استفاده کند.

همچنین می‌توانید این بازی را با اشکال مختلف اجرا کنید. در این صورت برای نمونه دستور شما این گونه خواهد بود «روی مستطیل سبزی بایست که یک مثلث ابی در سمت راست تو و یک مربع قرمز در سمت چپ تو باشد».

 

نکته:

بهتر است بازی برای کودکان شش ساله تنها از یک شکل (تنها دایره) انجام شود. هر چه کودک بزرگتر است میتوان از ترکیب شکلهای مختلف استفاده کرد.

 

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *