بازی ذره بین

دیدن جزیی از یک شی و تشخیص آن (یعنی رسیدن از جز به کل) به حافظه، دقت دید و توجه و تفکر نیاز دارد. بازی ذره بین بسیار ساده است و می تواند با استفاده از کتابها و کارتها و یا ابزار و اسباب بازیهای کودک انجام شود. برای تهیه ابزار اولیه از یک مقوا یا کارتن وسایل دور ریز استفاده کنید. در میانه آن سوراخی ایجاد کنید. خودتان در پشت مقوا قرار بگیرید و کودک را در فاصله یک متری و در مقابل آن بنشانید. حالا از سوراخ مقوا بخش کوچکی از یک وسیله را به کودک نشان دهید و از او بخواهید که به شما بگوید آنچه به او نشان داده‌اید چه چیزی میتواند باشد.
برای دسترسی به این محتوا عضویت ویژه مورد نیاز است.

اندازه سوراخی که برای دیدن بخشی از شکل در بازی ذره بین در نظر گرفته اید مهم است. هر چه اندازه کوچکتر باشد و کودک بخش کوچکتری از تصویر را ببیند نیاز به تفکر و توجه بیشتر دارد. با این حال توصیه می شود برای بچه های کوچکتر از سوراخ بزرگتری استفاده شود. مثلا سوراخی به قطر یا اندازه چهار سانتیمتر ایجاد کنید و برای بچه های بزرگتر اندازه سوراخ را به یک سانت تقلیل دهید.

برای پیچیده کردن بیشتر بازی برای کودکان میتوانید به جز وسایل آشنای همیشگی از وسایل آشپزخانه یا ابزار آلات استفاده کنید. وقتی کودک پاسخی (درست یا غلط) می دهد بلافاصله او را تایید یا رد نکنید. از او بخواهید فکر کند و ببیند چه چیز دیگری میتواند باشد.

بسته به اینکه در حین نشان دادن تصویر یا اسباب بازی با کدام بخش از شکل شروع می کنید هم پاسخها میتواند آسانتر یا سخت تر باشد. مثلا شروع بازی با صورت یک تصویر خرس کار حدس زدن را ساده میکند اما نشان دادن بخشی از سر و گوش یا بخشی از پا کار را پیچده تر میکند. انتخاب جای نشاندادن هم بسته به سن کودک تغییر میکند. مثلا برای کودکان دو ساله بهتر است تصویر واضح تر باشد و نیاز به پاسخ و پرسش نیست اما برای کودکان شش ساله کاملا باید برعکس باشد.

یک کار دیگر که برای کودکان جذاب است اضافه کردن بخش بعدی است. پس از دادن پاسخ، از کودک بخواهید نزدیکتر بیاید و از سوراخ داخل آن را نگاه کند تا بتواند با چرخش چشمها کل یک شکل را ببیند و به شما بگوید آنچه حدس زده است درست یا غلط است.

بازی ذره بین با هدف تقویت و تمرین مهارتهای حافظه، دقت دید و توجه و تفکر  برای کودک دو تا شش سال طراحی شده است. بازی ذره بین جز فعالیتهایی است که میتوانید پیش از خواب به عنوان یک فعالیت آرام انجام دهید.

نکته:

می توانید از در یک جعبه شیرینی یا پاکتهای خرید برای ساخت ابزار اولیه  بازی ذره بین استفاده کنید. در این صورت شما دستتان را داخل پاکت کرده و از سوراخ کوچکی که در ان ایجاد کرده اید شکلها را به کودک نشان میدهید.

وسایلی که برای بازی انتخاب کرده اید باید از دید کودک مخفی باشد.

برای بچه های کوچکتر استفاده از کتابهایی که در هر صفحه یک شکل مجزا دارد  نیز میتواند برای این بازی مناسب باشد.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *