بازی رنگ رنگ

برای بازی رنگ رنگ یک برگه سفید بردارید و روی آن هر شکلی که تمایل دارید بکشید. مثلا شکل یک دایره را در کل صفحه به صورت ردیف و ستونهایی مرتب کشیده و هر کدام را با مداد یا ماژیکهای رنگی به رنگی در آورید. این کار را طوری انجام دهید که از هر رنگ حداقل پنج شکل داشته باشید. دو کارت هم برای بیان قوانین در بازی نیاز دارید. برای مراحل سخت تر می توانید از یک تایمر موبایل هم برای انجام بازی کمک بگیرید.

کار بسیار ساده است. ابتدا صفحه شکلها را به کودک نشان دهید و از او بخواهید رنگ شکلها را با سرعت بگوید. بعد قانون اول و کارت اول را به کودک بگویید: هر وقت رنگ زرد را دیدی همه رنگها را بگو بجز رنگ زرد.

حالا دوباره صفحه را به کودک نشان دهید و از او بخواهید بر طبق قانون کارت زرد رنگها را بخواند. در این بازی بازداری پاسخ به خوبی تمرین می شود. بعد از تسلط بر این بخش بازی حالا کارت دیگری به بازی اضافه کنید.

حالا کارت آبی را به او نشان دهید و بگویید هر وقت این کارت را دیدی همه رنگها را بگو و تنها شکلهای سبز رنگ را نگو.

می توانید بسته به نیاز کارت دیگری نیز به بازی اضافه کنید. و قانون دیگری نیز به بازی اضافه کنید.

هر بار کودک شروع به خواندن رنگها از ابتدای صفحه می کند تا اینکه شما کارتی را به او نشان میدهید و کودک بر اساس دستور کارت خواندن را ادامه می دهد تا شما کارت دیگری به او نشان دهید و قانون عوض شود.

مرحله سخت تر بازی رنگ رنگ می تواند این باشد که یک کارت همزمان دو رنگ متفاوت با خودش را بازداری کند. مثلا کارت  بنفشی به کودک نشان دهید و به او بگویید هر زمان این کارت را دیدی رنگهای آبی و قرمز را نگو و بقیه رنگها را بگو. از این کار برای آموزش جانبی ترکیب رنگها نیز میتوانید استفاده کنید.

بازی رنگ رنگ با هدف تمرین بازداری پاسخ، تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین حافظه کاری،  تمرین توجه و تمرکز برای گروه سنی شش سال به بالا طراحی شده است.

استفاده از تایمر و بیان تمام رنگها بر اساس قوانین کارتهایی که کودک می بیند در مدت زمان یک دقیقه یا حتی کوتاهتر می تواند چالش کار را بیشتر کند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *