خانه / گروههای سنی / بازی رنگ و حرکت
بازی حرکت و رنگ
بازی حرکت و رنگ بازی برای کودک شش تا ده ساله در سایت دالی

بازی رنگ و حرکت

بازی رنگ و حرکت نیاز به ابزار خاصی برای آماده سازی ندارد و به سادگی در محیط منزل قابل انجام است. این روزها که به خاطر کرونا کم تحرک‌تر شده ایم بازی رنگ و حرکت می‌تواند یک بازی حرکتی شاد هم برای کودکان و هم بزرگسالان باشد. این بازی از آن دسته بازیهای است که به صورت گروهی و حداقل دو نفره انجام می‌شود و بنابراین اگر کودک همبازی دیگری ندارد، حضور شما در بازی نیاز است.

یک دایره یا بیضی فرضی در وسط فضای هال (یا حیاط) در نظر بگیرید. این فضا قرار است مکان حرکت شما و کودکتان باشد. روی این شکل فرضی چند مانع، اسباب بازی و یا وسایلی با دستورات حرکتی مختلف قرار دهید. به عنوان نمونه، مثلا سه کوسن در کنار هم و با فاصله نیم متر از یکدیگر برای پرش قرار دهید. در سمت دیگر این شکل فرضی دو یا سه صندلی را طوری به هم بچسبانید که فضایی تونل مانند برای حرکت سینه خیز کودک ایجاد شود.

در صورتی که در منزل طناب دارید میتوانید در بخش دیگری از این شکل فرضی طنابی برای زدن قرار دهید یا این که از  کودک بخواهید در نقطه خاصی  حرکت پروانه یا چند مرتبه مشخص بشین و پاشو را انجام دهد.

خودتان با دو کارت زرد و سبز (یا هر دو رنگ دیگری که در منزل دارید) در وسط این مسیر فرضی بایستید(در وسط دایره یا بیضی). مسیر بازی را به کودک نشان دهید و به او بگویید نقطه شروع کجاست و از کجا باید حرکت را شروع کرده و چه کارهایی انجام دهد. برای آشنایی کودک یک بار این مسیر را طی کنید. به او بگویید تنها و تنها چند شماره باید پروانه بزند یا چند حرکت طناب نیاز است تا بتواند از این مانع عبور کرده و به مانع بعدی برسد.

به او بگویید روی کوسنها باید چه کند و یا اینکه از تونل صندلیها  چگونه عبور کند و پس از عبور از مسیر و اطمینان از اینکه کودک همه مراحل را به خاطر سپرده است از او بخواهید که به انتهای مسیر یعنی همان جا که شما حضور دارید برسد.

شما دو کارت در دست دارید که در هر بار حرکت کودک ممکن است یکی از این کارتها را به او نشان دهید. کودک پس از طی مسیر به شما می‌رسد. شما باید پاهایتان را در کنار هم قرار داده و به اصطلاح مسیر را بسته نگهدارید. تنها و تنها زمانی مسیر باز می‌شود و کودک می تواند از میان پاهای شما عبور کند که کلمه درست باز یا بسته را تکرار کرده باشد. اگر پاهای شما بسته است و شما کارت سبز را نشان داده اید کودک باید کلمه باز را بگوید تا پاهای شما باز شده و او بتواند حرکت کند. اما اگر شما کارت زرد را نشان داده‌اید او باید کلمه بسته را بگوید تا شما اجازه حرکت از میان پاهایتان را به او بدهید. ضمن اینکه کودک باید مسیر و تعداد حرکات را به خاطر بسپارد، باید قوانین  رنگها را نیز در ذهن نگهدارد.

بازی رنگ و حرکت از آن دسته بازیهایی است که چون تحرک بالایی دارد برای بچه ها بی نهایت جذاب است و به زودی بر همه قوانین مسلط خواهند شد. می‌توانید برای روزهای بعدی که این بازی را انجام میدهید قوانین جدید تر بگذارید. میتوانید جای قوانین سبز و زرد را عوض کنید در این صورت بازی برای کودک پیچیده تر خواهد شد یا اینکه حرکت دیگری در بازی اضافه کنید. مثلا اینکه هر گاه پاهای شما به حالت ضربدری قرار داشت کودک اول باید کلمه آبی و سپس بسته یا باز را بر اساس رنگ کارتی که نشان میدهید اعلام کند.

نکته بازی رنگ و حرکت:

می توانید به جای اینکه خودتان رنگ ها را به کودک نشان دهید زیر کوسنها تعدادی کاغذ سبز و زرد  برش داده و بگذارید و از کودک بخواهید پیش از پرش از روی آخرین کوسن بدون نگاه کردن یک کارت برداشته و در زمان رسیدن به شما بر اساس رنگ، کلمه مناسب را بگوید. این کار به کودک فرصت فکر کردن و بیان قانون صحیح را میدهد و به طور ضمنی به کودک اندیشیدن قبل از پاسخ را آموزش می‌دهد.

بازی رنگ و حرکت با هدف تقویت حافظه کاری، تمرین بازداری پاسخ، تمرین توجه و تمرکز، تقویت عضلات بدن، تمرین تفکر برای کودک شش تا ده سال طراحی شده است.

 

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com