Search
Close this search box.

بازی سایه

بازی با سایه، ردگیری دیداری
بازی سایه هم ساده است و هم به راحتی می توان با انجام آن مهارتهایی همچون حرکتی و توجه و نیز ردگیری دیداری را در کودک تمرین دهید. برای مطالعه این مطلب در سایت عضو شوید.
بازیهای آرام و ساده به خصوص برای ساعت قبل از خواب کودک علاوه بر برقراری ارتباط موثر بین والدین و کودکان آنها را برای خوابی آرام آماده میکنند. یکی از این بازیهای ساده سایه بازی است. هر چند بچه ها در چند ماه اول زندگیشان دید محدودی دارند اما چشمهای آنها برای تمیز و افتراق بین تیره و روشن وفق یافته است. یکی از کارهایی که نشان می دهد کودکان چندان هم در ابتدای تولد از دنیای پیرامون خود ناآگاه نیستند، تعقیب اشیاء و بخصوص صورت در پایان ماه اول زندگی است. بازی سایه با هدف  تقویت مهارت ردگیری دیداری کودک، تقویت مهارتهای حرکتی و تقویت توجه برای کودک زیر یک سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی سایه بازی :

زمانی که دارید پوشک کودک را تعویض می‌کنید، وقت مناسبی برای یک بازی کوتاه است. در فاصله بیست تا پنجاه سانتی از کودک و در مقابل صورتش قرار بگیرید و اسمش را صدا کنید. بعد به آرامی سرتان را در سمت راست کودک پایین ببرید. خواهید دید که چشم و سر کودک نیز با شما حرکت می‌کند. وقتی واکنش کودک را دیدید به سمت دیگر کودک با سرتان بچرخید. کودک صورت شما را تعقیب خواهد کرد. دیدن این واکنش در پایان ماه اول شادی زیادی برای والدین به همراه می‌آورد.

کودک سه ماهه یا بالاتر:

برای یک کودک چند ماهه  در زمان خواب یا چرت میان روز، از نور یک چراغ قوه برای سایه بازی کمک بگیرید. به آرامی شعاع نور ضعیفی از چراغ قوه را بر روی دیوار یا سقف اتاق کودکتان بتابانید و ببینید آیا می‌تواند نور را با چشم‌هایش دنبال کند. در گذر زمان و به تدریج که او بزرگتر می‌شود قادر است تا  بهتر پرتو نور را دنبال کند. این مهارت ردگیری دیداری (مهارت تعقیب با چشمها و هماهنگی با حرکت) نامیده می‌شود.

رد‌گیری دیداری یکی از مهارتهای حرکتی بینایی است که برای هماهنگی دست‌ها و پا‌ها و بقیه حرکات بدن با آنچه چشمها درک می‌کنند مورد نیاز است. این مهارت فرد را قادر می‌سازد تا اطلاعات به دست آمده از شکل‌ها و فرم‌ها و اشیا و ارقام را در اطراف پردازش کرده و به آن پاسخ مناسب بدهد. یکی از مهم‌ترین کاربرد فعالیت‌های ردگیری بینایی برای مهارت‌های نظیر خواندن در دوران مدرسه است.

کمی بعد میتوانید دستتان را در مقابل نور چراغ قوه قرار دهید تا کودک سایه دست شما را روی دیوار مشاهده کند. دستتان را به آرامی از مقابل نور رد کنید و یا آن را به نور نزدیک و از آن دور کنید. و یا با کودک بای بای کنید.

در هنگام انجام بازی از حرکات دست خیلی سریع و بسیار نزدیک به نور چراغ قوه خود داری کنید.  به این طریق هم کودک سایه ها را بهتر تشخیص داده و هم باحرکات سریع او را وحشت زده نمی‌کنیم. هر چقدر نورهای محیطی کمتر باشد کودک شما بهتر نور را تشخیص داده و آن را تعقیب خواهد کرد.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

گفتگو کنید

2 نظر

  1. با سلام، از مطالب سایت خوبتون واقعا ممنونم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *