بازی سر نخ

دانش قبلی و یا علاقمند کردن افراد به یک موضوع با ایجاد کنجکاوی و طرح سوال یکی از راههای افزایش توجه افراد به یک موضوع است. بازی سر نخ تا حد زیادی به کودکان در شناخت محیط پیرامون و ارتباط بیشتر برقرار کردن با آنچه در اطراف آنها می گذرد، کمک میکند. این بازی را به چند صورت می توان انجام داد و یکی از راههای خوب برای آشنایی کودکان با هم در محیطهای جدید نیز هست(بازیهای یخ شکن). برای این منظور کافی است لیستی از سوالاتی تهیه کنید که کودکتان باید پاسخ آن را پیدا کند. در این صورت توجه بیشتری به محیط اطرافش خواهد نمود تا بتواند پاسخ سوالات را بیابد.

بازی سر نخ تا حد زیادی شبیه بازی ماموریت سخت است اما با این تفاوت که موضوع ما این بار جامعه و اجتماعی است که کودک با آن سرو کار داشته و شناخت افرادی است که در اطراف او زندگی میکنند.

بازی سر نخ با هدف تقویت تمرکز و توجه، تقویت دقت شنیداری و دیداری، تقویت حافظه برای کودکان هشت تا ۱۲ سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی سر نخ:

قبل از شروع بازی لیستی از سوالاتی را که می‌خواهید حین بازی برای کودک بخوانید تا او پاسخ آنها را به شما بدهد تهیه کنید. این لیست باید شامل یافتن نام افرادی باشد که موضوع سوال شما هستند. برای مثال کسی را پیدا کن که از خوردن قهوه بدش می‌آید. در این صورت کودک با سوالی آشنا شده که برای یافتن پاسخ باید گوش به زنگ اطلاعاتی باشد که از محیط دریافت می‌کند. مکان یافتن پاسخها میتواند حضور در یک مهمانی و آشنایی با افراد باشد تا ورق زدن یک آلبوم عکس قدیمی.

در زیر لیستی از سوالات به صورت نمونه و برای آشنایی با مدل طرح سوالات آورده شده است. شما می‌توانید بر اساس آنچه تمایل دارید که کودکتان به آن جذب شود سوالات را تغییر و بهبود دهید.

یکی رو پیدا کن یک ساز موسقی بلده بنوازه

یکی رو پیدا کن که نوجوانه

یکی رو پیدا کن که در همان شهری (یا نام هر شهری که میخواهید)که تو بدنیا اومدی بدنیا آومده

یکی رو پیدا کن که سه خواهر و برادرند.

یکی رو پیدا کن که بیست سال پیش ازدواج کرده

یکی رو پیدا کن که عضو یک باشگاه ورزشیه یا ورزش خاصی را انجام میدهد

یکی رو پیدا کن که امسال صاحب فرزندی میشه

یکی رو پیدا کن که در دهه ۲۰ یا ۳۰ بدنیا اومده

یکی رو پیدا کن که به آواز خواندن علاقه داره

یکی رو پیدا کن که نوشابه رو بیشتر از دوغ دوست داره

یکی رو پیدا کن که یک زبان خارجی بلده

یکی رو پیدا کن که از شبکه های اجتماعی بدش میاد

یکی رو پیدا کن که مامور انتظامی یا ارتشی است

یکی رو پیدا کن که میتونه کامیون برونه

یکی رو پیدا کن که یک سگ یا گربه یا پرنده داره

یکی رو پیدا کن که تولدش در ماه تولد تو هست

یکی رو پیدا کن که توی مسابقه دو شرکت کرده

یکی رو پیدا کن که گوشی تلفن هوشمند نداره

یکی رو پیدا کن که با کشتی سفر رفته

یکی رو پیدا کن قدش بلند تر از دو متره

یکی رو پیدا کن که نوزاد توی خانوادشون دارند

یکی رو پیدا کن که به گربه های توی پارک غذا میده

یکی رو پیدا کن که کوهنوردی میکنه

یکی رو پیدا کن که میتونه یک لباس بدوزه/ بلده نون بپزد / شیرینی های خوبی می پزد

یکی رو پیدا کن قبلا تاکسی داشته

یکی رو پیدا کن که تتو داره

و….

میتوانید این بازی را به عنوان یک فعالیت آشنا کننده (یخ شکن) کودکان با هم در محیطهای جدید به کار ببرید. در این صورت هر کودک روی یک برگه اطلاعاتی از خودش را یادداشت می کند. بهتر است لیستی از آنچه می‌خواهید کودکان درباره هم بدانند را در برگه نوشته تا کودکان پاسخ دهند مثل ورزش، رنگ یا غذا یا کتابهای مورد علاقه و نظایر آن. پس از تکمیل اطلاعات درخواستی برگه ها، کودکان برگه ها را در اختیار مربی می‌گذارند. مربی اطلاعات را به صورت دسته بندی شده برای کودکان میخواند مثلا می گوید سه نفر هستند اینجا که عاشق رنگی آبی اند. آن سه نفر می ایستند تا بقیه آنها را ببینند و سپس می نشینند. بعد مربی ادامه می دهد دو نفر دوچرخه ندارند. آن دو نفر می ایستند…. بعد از خواندن تمامی اطلاعات کارتها حالا مربی لیست سوالات خود را می پرسد. کسی را نشان بده که عاشق رنگ آبی است اما دوچرخه ندارد و …

همینطور می توانید بازی سر نخ را به صورت کارتهایی بنویسید. کارتها شامل اطلاعاتی از نام افراد، چیزهای مورد علاقه و چیزهایی که تنفر دارند و نیز مشخصاتی درباره ظاهر آنهاست(میتوانید از عکس کمک بگیرید). اطلاعات را طوری در کارتها دسته بندی کنید که از هر مشخصه دو یا سه نمونه در کارتها باشد. مثلا سه نفر از پیتزا خوششان بیاید. اما یکی از آنها دوچرخه داشته باشد و دو نفر دیگر ماشین. در زمان بازی شش کارت مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید به شما فردی را معرفی کند که عاشق پیتزا باشد و با دوچرخه تردد کند. در این صورت کودک باید بداند چرا دو فرد دیگری را که پیتزا می خورند را به عنوان پاسخ انتخاب نکرده است.

نکته:

این بازی برای سالمندان نیز بسیار جذاب است. مرور خاطرات و بیاد آوردن اطلاعاتی از گذشته به آنها در فعال نگهداشتن حافظه شان کمک میکند.

میتوانید بازی را با استفاده از متنهای آماده درباره شخصیتهایی که در کتابهای درسی یا داستانی کودکان نیز آمده و احتمالا آن اطلاعات می تواند جذاب باشد انجام دهید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *