خانه / گروههای سنی / بازی شکلهای جا به جا + فیلم
شکلهای جا به جا ۵ تا ۹ ساله
شکلهای جا به جا بازی برای تمرین مهارتهای شناختی کودک ۵ تا ۹ ساله

بازی شکلهای جا به جا + فیلم

برای بازی شکلهای جا به جا، یک کاغذ یا مقوای بزرگ را به خانه های بزرگ ۵ در ۵ تقسیم کنید. از آنجا که کودک قرار است با ماژیک در این خانه ها شکل بکشد خانه های بزرگتر مناسب تر است. بهتر است از یک کاور کاغذ نیز برای روکش کاغذ استفاده کنید که بتوانید هر بار اثر ماژیکها را پاک کرده و روی این صفحه بارها بازی را انجام دهید.

بسته به دانش کودک چند شکل ساده را انتخاب کنید. این شکلها می تواند شامل مثلث، مربع، دایره، مستطیل، قلب، لوزی و… باشد. اگر کودک شما تنها چند شکل ساده را می شناسد بازی را با همان انجام دهید.

به کودک بگویید من به تو نام یک شکل را می گویم و تو باید آنچه را گفته ام در داخل این خانه های خالی و به ترتیب بکشی. بعد به صورت آزمایشی چند شکل را برای کودک بخوانید تا او آنها را بکشد. هر پاسخ درست را تایید کنید تا کودک عملکرد درستش را بداند. مطمئن شوید که هر شکل را در یک خانه جدا ترسیم می کند.

حالا به او بگویید من هر شکلی به تو گفتم در داخل خانه‌های خالی بکش. فقط وقتی مثلث را شنیدی نباید در داخل خانه ها چیزی بکشی. باید آن خانه را خالی بگذاری و به سراغ خانه بعدی بروی و منتظر شوی تا من شکل بعدی را برایت بخوانم. کمی این بخش را تمرین کنید تا کودک به درستی در زمان گفتن مثلث عمل کند و این قانون در ذهنش بماند. مثلا به او بگویید. مربع، مربع، مثلث، مستطیل، قلب، مثلث، مربع، قلب، مثلث و….پس از اطمینان از اینکه کودک این بخش را فرا گرفته به سراغ مرحله بعدی بروید.

نکته:

در این مرحله از کلمه دایره به دلیل تداخل در قانون بعدی استفاده نکنید.

در این مرحله مجددا به کودک بگویید: حالا من هر شکلی گفتم تو در خانه های خالی بکش. فقط هر وقت به تو گفتم دایره باید به جای آن یک مثلث بکشی. باز هم این بخش را با کودک تمرین کنید. مثلا به او بگویید. مربع، دایره، دایره، مستطیل، قلب، دایره، مربع، قلب، دایره و….پس از اطمینان از اینکه کودک این بخش را فرا گرفته به سراغ مرحله بعدی بروید.

نکته:

در این مرحله از کلمه مثلث به دلیل تداخل در قانون قبلی و نیز اشکال در تثبیت قانون جدید استفاده نکنید.

حالا وارد بازی شکلهای جا به جا شوید. برای این بخش شما ریتمی از شکلها را آماده کنید و بعد از کودک بخواهید بر اساس آنچه می شنود و قانونی که فرا گرفته شکلها را در خانه‌های خالی بکشد.

مثلا به او بگویید. مربع، مربع، مثلث، مستطیل، قلب، دایره، دایره، مثلث، مربع، قلب، مثلث، مستطیل، مربع، دایره، مثلث و….

می‌توانید بازی را در یک بازی زمانی کوتاه انجام دهید و هر بار تعداد پاسخهای درستش را با دفعه قبل مقایسه کنید. کودک نیز میتواند همانند شما کلمات را برای شما بخواند تا شما شکلها را بکشدی.

پس از اینکه چند بار بخش بالا را انجام دادید یک بخش دیگر به کارتان اضافه کنید. قبل از پاک کردن شکلها برگه را به کودک بدهید و از او بخواهید برگه را بخواند و بگوید هر خانه چه شکلی را گفته اید. در این بخش کودک شکلهای ساده را باید همان گونه بگوید مثلا مربع، مستطیل، قلب … و جاهای خالی را باید مثلث بگوید و مثلثها را باید دایره بگوید.

بازی شکلهای جا به جا با هدف تقویت عضلات ظریف دست کودک، تمرین بازداری پاسخ، تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین حافظه کاری و توجه و تمرکز برای کودک پنج تا نه سال طراحی شده است.

نکته:

ریتم خواندن شما باید تقریبا هر پنج ثانیه یک کلمه باشد. بسته به قدرت کودکان می توان برای بچه های بزرگتر این فاصله را به هر سه یا دو ثانیه یک کلمه تغییر داد اما برای بچه های کوچکتر زمان پنج ثانیه و حتی کمی بیشتر را حفظ کنید.

 

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی دکمه ها، ۳ تا ۶ ساله ها

بازی دکمه ها

برای بازی دکمه ها به تعدادی دکمه نیاز دارید. آنها شکلها و رنگهای مختلف، سایزها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com