خانه / گروههای سنی / بازی شکلها
بازی شکلها برای شش تا دوازده ساله ها
بازی شکلها با هدف تمرین انعطاف پذیری شناختی برای شش تا دوازده سال

بازی شکلها

بازی شکلها وسایل کمی می خواهد. یک برگه بزرگ که شکلهای ساده روی آن کشیده اید و چند کارت رنگی تمام وسایل بازی شماست.

روی یک برگه کاغذ شکل‌های ساده مثل مثلث، مربع، دایره، مستطیل، ستاره، قلب، شش ضلعی و غیره بکشید. اگر کودک شما کوچکتر است بهتر است تصاویر شکلهای آشنا‌تر را برای او بکشید و برای بچه های بزرگتر می‌توانید از شکلهایی مثل ذوزنقه، بیضی، هشت و ده ضلعی و … نیز استفاده کنید. اندازه شکلهایی را که می‌کشید نیز متفاوت باشد. یعنی در دو سایز بزرگ و کوچک برای بچه های کوچکتر و در سه سایز بزرگ و متوسط و کوچک برای بچه های بزرگتر .

هر کدام از این شکلها را با مداد یا ماژیک رنگی به رنگی در آورید یا اینکه می‌توانید از ابتدا این شکلها را با کاغذهای رنگی بریده و در صفحه ای بزرگتر به عنوان صفحه بازی بچسبانید. از کودک بخواهید یک بار تمامی شکلها را با رنگهایشان برای شما بخواند.

شروع بازی:

 چند کارت رنگی نیز که دستورات بازی را به شما می گویند به تدریج به  بازی اضافه خواهند شد.

کارت اولی که به کودک نشان میدهید کارتی زرد رنگ است. این کارت به کودک می گوید وقتی مرا دیدی تنها به رنگ شکلها اشاره کن و آنها را بخوان.

در این صورت کودک باید بگوید: زرد، قرمز، آبی ، صورتی ، قهوه ای و …

اجازه دهید کودک این قانون را یک بار تمرین کرده و فرا بگیرد.

حالا کارت رنگی دوم را به او نشان دهید. به کودک بگویید وقتی کارت آبی را دیدی تنها و تنها باید نام شکلها را با سرعت بگویی. در این صورت کودک باید بگوید…مثلث، دایره، مستطیل، مربع، مثلث، پنج ضلعی، دایره و ….

این کارت را با کارت اول با فواصل نشان دهید تا کودک قوانین دو کارت را تمرین کند.

حالا کارت دیگری به بازی اضافه کنید. کارت سبز به کودک می گوید وقتی مرا دیدی باید در میان شکلها و از همان نقطه‌ای که باید کار را ادامه دهی تنها شکلهای زرد رنگ را ببین و نام آنها را بگو. مثلا دایره زرد، مثلث زرد ….

سه کارت را با هم و همزمان استفاده کنید تا کودک قوانین را فرا بگیرد و تمرین کند. هر بار یک کارت نشان دهید و بگذارید که کودک شش یا هفت شکل را بخواند و سپس کارت بعدی را نشان دهید تا کودک از میانه راه طبق دستور جدید عمل کند.

حالا کارت دیگری به بازی اضافه کنید. یک کارت قرمز. کارت قرمز به کودک می گوید وقتی مرا دیدی سایز شکلها را بگو و به رنگ و شکل کاری نداشته باش. در این صورت کودک می گوید بزرگ، بزرگ، کوچک،‌متوسط، متوسط، بزرگ و ….

بازی شکلها با هدف تمرین توجه و تمرکز، تمرین حافظه کاری، تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین بازداری پاسخ برای کودکان شش تا دوازده سال طراحی شده است.

 

بازی شکلها برای شش تا دوازده ساله ها
در صورت علاقمندی می توانید این صفحه را برای بازی استفاده کنید. 

پیشنهادهایی برای سخت تر شدن بازی شکلها:

برای بچه های ده سال و بالاتر می توانید کارتها را به صورت ترکیبی نیز استفاده کنید در این صورت قوانین بازی پیچیده تر می شود مثلا به جای یک کارت دو کارت را همزمان به کودک نشان دهید. مثلا کارت سبز و قرمز را با هم نشان دهید در این صورت کودک باید تنها شکلهای زرد رنگ را یافته و سایز آنها را بگوید.

همچنین اگر کارت آبی و سبز را با هم به کودک نشان دهید کودک باید تنها شکلهای زرد را یافته و نام شکلها را بگوید. مثل دایره ، مثلث، مربع و…

اگر کارت آبی و قرمز را با هم دید باید سایز همه شکلها را از ابتدا بگوید و هیچ شکلی را حذف نکند.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com