خانه / گروههای سنی / بازی صداها
بازی صداها
بازی صداها برای کودک سه تا هفت ساله

بازی صداها

بازی صداها به یک سری از وسایل فلزی در منزل نیاز دارد. بهتر است وسایل فلزی باشند تا صدای تولید شده شفاف و بلند و کاملا متمایز باشد. هم شما و هم کودک هر کدام یک سری از وسایل را باید داشته باشید. بهتر است برای این بازی از دو عدد قاشق، یک کاسه یا لگن فلزی کوچک (اگر نبود میشه از سبدهای فلزی هم استفاده کرد) و یک لیوان یا پارچ فلزی و یا حتی یک سینی کمک بگیرید.

بخش اول بازی صداها:

از کودک بخواهید به طور آزادانه وسایل مختلف را به هم بکوبد و خوب به صداها گوش کند. شما دو وسیله را مقابل چشم کودک برداشته و بهم بکوبید و از کودک بخواهید به صدا گوش کند. حالا از او بخواهید همین کار را تکرار کند. بشقاب و قاشق، یا لیوان و قاشق… بعد از کودک بخواهید این صدا را با ریتم تند و کند انجام دهد.

حالا از کودک بخواهید چشمهایش را ببندد و شما بدون اینکه کودک بتواند ببیند، دو وسیله را به هم بکوبید. حالا از کودک بخواهید صدای شنیده شده را تولید کند. این کار به دقت و تمیز صداها و تمرین آن کمک می کند.  می توانید به جای اینکه از کودک بخواهد چشمایش را ببندد روی یک میز پارچه ای بکشید و شما در پشت میز و دور از چشم کودک صدا را تولید کرده  و بعد از کودک بخواهید صدای شنیده شده را تولید کند.

همچنین می توانید قبلا  صدای کوبیدن وسایل فلزی را به صورت جدا جدا  تولید و توسط گوشی موبایل خود ضبط کنید و در موقع بازی برای کودک پخش کنید تا صدای شنیده شده را مجددا تولید کند.

اگر مربی هستید و تعداد بچه هایی که در کلاس شما حضور دارند بیشتر است یا با بچه های بیشتری بازی صداها را انجام میدهید میتوانید به هر کودک یک صدای مشخص را بدهید. مثلا نفر اول صدای تولید شده از کوبیدن دو قاشق به هم. نفر دوم صدای تولید  شده از کوبیدن لیوان و قاشق و …

حالا مربی صدا را برای کودکان پخش می کند و یا اینکه دور از چشم کودکان آن را تولید می کند و تنها باید کودکی که همان صدا به او سپرده شده صدا را تولید کند و بقیه نباید حرکتی بکنند.

می توان در بخش بعدی بازی صداها وقتی صدای نفر شماره یک تولید شد تنها همان کودک ساکت بماند و دوستان دیگرش آن صدا را تولید کنند. در این صورت تمام کودکان از وسایل موجود یک سری باید داشته باشند.

می توانید در بازی دو رنگ را نیز اضافه کنید. رنگها قوانین را می‌گویند. در این صورت مثلا هر وقت رنگ زرد دیده شد کودکان همان صدای شنیده شده را باید تولید کنند و هر وقت رنگ قرمز را دیدند هر صدایی به جز صدای شنیده شده را باید تولید کنند.

بازی صداها با هدف تقویت مهارت شنیداری، تمرین توجه و تمرکز، تمرین حافظه کاری، تمرین بازداری پاسخ برای کودکان سه تا هفت سال طراحی شده است.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com