بازی فروشگاه

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟
از این بازی می¬توان برای آموزش اشکال، اندازه¬ها، رنگ¬ها و موارد دیگر به کودکان استفاده کرد. در این بازی کودکان صحنه¬ای را تصور کرده و نقش آن را بازی می‌کنند. مثل خرید از فروشگاه.

لوازم مورد نیاز برای بازی:

اقلام غذایی

صندلی، نیمکت

میز

نحوه انجام بازی:

از داخل آشپزخانه مقداری مواد غذایی، جعبه غلات، جعبه خالی شیر و موارد دیگر را جمع کرده و روی یک میز بگذارید. در اینجا میز نقش میز فروشگاه را بازی می¬کند. صندلی¬های آشپزخانه را کنار هم قرار دهید و با آن¬ها پل بسازید.

از کودک، که در این بازی نقش خریدار را دارد، بخواهید که از پل عبور کرده و وارد فروشگاه شود و چیزی را برای شما تهیه کند. به کودکان کوچکتر سرنخ¬های ساده مثل رنگ چیزی که در نظر دارید را بدهید و به کودکان بزرگتر سرنخ¬های املایی یا آوایی ارائه نمایید.

به کودک بگویید به دنبال یک وسیله هستید که چهار گوش و آبی رنگ است. یا اینکه یک شی صورتی رنگ و سه گوش نیاز دارید. کودک باید در میان اشیاء روی میز بگردد و آنچه شما مد نظر دارید را برایتان پیدا کرده و داخل سینی گذاشته و برایتان بیاورد.

می توانید راهنماییهایتان برای بچه های چهار ساله کمی با پیچیدگیهای بیشتر همراه باشد که نیاز به کمی جستجو و تفکر را برای کودک فراهم می کند. مثلا به کودک بگویید لطفا برای من چیزی بخر که کنار یک ظرف صورتی و پشت یک شی سه گوش است. بچه ها در این صورت با مفاهیم و کاربرد آنها با هم نیز آشنا شده و تمرین می‌کنند.

من به دنبال یک وسیله هستم که از این وسیله سه تا روی میز هست. یکی از انها را برای من بیاور.

من به دنبال یک وسیله هستم که صدای اولش مثل آب و آسمان و آتش با آ شروع می‌شود.

برای حمل وسایل می¬توانید به کودک یک سینی بدهید که اقلام را بر روی آن گذاشته و به سمت میز ببرد.

این بازی یک بازی بدون ساختار و آزاد است. شما هر ایده ای که به ذهنتان برسد و بسته به تنوع وسایلی که روی میز فروشگاه چیده‌اید، میتوانید بازی را با کودک انجام دهید.

می توانید به جای گفتن یک برگه راهنما با نقاشیهای ساده به او بدهید تا برای شما لیستی از آنها را تهیه کند. قبلا درباره منظور این نقاشیها با کودک گفتگو کنید. مثلا برای کودک بگویید دایره یعنی یک شی گرد یا چهار گوش یعنی …

در این بازی کودک چه چیزی فرا می‌گیرد؟

هنگامی که از پل، در بازی استفاده می¬کنید و یا سینی را برای حمل به آنها می¬دهید، به کودک فرصت تمرین تعادل را می¬دهید. اینکه چگونه تعادل خود را حفظ کند که سینی مملو از اقلام را دست بگیرد یا چگونه بدون افتادن از صندلی¬ها از پل عبور کند. در عین حال کودک با مفاهیم مختلف تمرین و کار میکند. از مفاهیم جهت گرفته تا شمارش و آواها. ضمن اینکه توجه و تمرکز کودک نیز تمرین می شود.  

باربارا شر از کتاب smart play

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *