بازی فوت و هدف

بازی فوت و هدف یک بازی ساده با یک گلوله پنبه‌ای یا توپ پام پام، نی و مسیری مشخص برای انداخت توپ به دروازه است. این بازی با هدف هماهنگی بین چشم و دست و بدن،‌تقویت توجه و تمرکز، تفکر و برنامه ریزی، تصمیم گیری، تقویت حافظه کاری و تقویت انعطاف پذیری شناختی برای کودکان چهار تا هشت سال طراحی شده است. این بازی هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی قابل انجام است.

معلمین و مربیان می‌توانند بازی فوت و هدف را به صورت گروهی و به عنوان بخشی از فعالیت‌های آموزشی خود با بچه‌ها انجام دهند.

بخش تکمیلی بازی فوت و هدف:

ابتدا یک دروازه برای انتهای مسیر مشخص کنید. این دروازه میتواند پایه یک صندلی مشخص، یک کارتن که آن را با کودک تزیین کرده‌اید و یا یک سبد باشد. همینطور برای اجرای بازی از وسایل مختلفی برای فوت کردن مثل نی، یک بطری خالی سس یا آب معدنی (که بدنه نرم و قابل انعطافی داشته باشند) قطره چکان، سرنگ و بطری نوشابه خانواده نیاز دارید. هر چه که در منزل دارید استفاده کنید و بازی را شروع کنید.

نی یا بطری وسایل هدایت کننده توپ خواهند بود و کودک بدون تماس مستقیم با دست تنها با فوت کردن از طریق نی و یا با فشردن بدنه بطری، هوای داخل آن را به سمت توپ گرفته و آن را هدایت می‌کند.

بازی فوت و هدف برای کودک چهار ساله

بهتر است بازی را در جایی اجرا کنید که کودک به اندازه کافی به آن مسلط باشد. یک میز بلند و یا یک فرش پرزدار برای بازی مناسب نیست. دروازه را به کودک نشان دهید و او را در یک فاصله کوتاه از دروازه بنشانید (مثلا فاصله ۵۰ سانتی). به او یک توپ پام پام بدهید و بطری را هم به او نشان دهید. به کودک بگویید که با فشردن هوای داخل بطری توپ حرکت می‌کند. اجازه دهید تا کودک کمی این کار را تمرین کند تا بتواند هدایت درست هوای داخل بطری را بدست بگیرد. حالا به کودک بگویید طوری به توپ فوت کند تا بتواند به داخل دروازه برسد.

وقتی کودک موفق شد که توپ را به داخل دروازه هدایت کند او را تشویق کرده و مسیر را طولانی‌تر کنید. این بار از کودک بخواهید در فاصله یک متری بنشیند و توپ را تا مقصد هدایت کند.

وقتی کودک به این کار مسلط شد می‌توانید از نی هم استفاده کنید. نی باریکتر است و به طور مستقیم‌تری می‌تواند توپ را به هدف برساند و کمتر انحراف خواهد داشت اما زمان بیشتری برای هدایت آن و همچنین رساندن توپ تا دروازه می گیرد.

بازی فوت و هدف برای کودک پنج و شش سال

مسیر را از همان موقعیت ۵۰ سانتی شروع کنید اما به تدریج مسیر را طولانی‌تر کنید. با انحنا دادن به کاغذ و چسباندن دو سر آن روی سطح فرش یا میز یا زمین چند پل در مسیر رسیدن توپ به هدف ایجاد کنید. به کودک بگویید که باید توپ را طوری هدایت کند که از زیر تمامی این پل ها رد شده باشد. لزومی ندارد که پلها حتما در یک مسیر قرار بگیرند میتوانید آنها را به صورت پراکنده در فضای بازی قرار دهید.

میتوانید پلها را در دو یا سه رنگ خاص مشخص کنید و آنها را طوری بچینید که نیاز به هدایت بیشتر توسط کودک وجود داشته باشد. بعد به کودک بگویید که مثلا توپ را طوری هدایت کن که از زیر پلهای آبی رد شده یک دور دور پل‌های سبز بچرخد و به پل‌های قرمز برخورد نکند و به هدف برسد.

میتوان در انتهای مسیر به جای یک دروازه سه دروازه با امتیازات مختلف در نظر گرفت و از کودک خواست که بر اساس مسیری که انتخاب می کند توپ را به نزدیکترین دروازه بیاندازد.

میتوانید با کودک مسیری ماز مانند با چسب روی میز یا زمین درست کنید و از کودک بخواهید که توپ را طوری هدایت کند که از مسیر ماز خارج نشود و توپ را به دروازه برساند. برای این منظور به کودک وسایل مختلفی برای فوت کردن بدهید (بطری آب معدنی خالی،‌ نی،‌ بطری نوشابه خانواده،‌ یک بادکنک) بدیهی است هر چه مسیر باریکتر باشد کودک باید انتخاب بهتری از وسیله هدایت کننده توپ داشته باشد چرا که بطری نوشابه خانواده به اندازه یک نی در هدایت توپ دقیق نیست.

بازی فوت و هدف برای کودکان هفت و هشت ساله

بازی در چند مرحله مختلف انجام میشود. بازی را با معرفی مسیر و نحوه هدایت کردن توپ تا دروازه شروع کنید. فاصله یک متری از دروازه را در نظر بگیرید و از کودک بخواهید توپ را با فوت کردن به دروازه برساند. حالا اشیاء مختلفی به کودک برای هدایت بدهید. این اشیا شامل پر، گلوله پنبه‌ای، یک تکه کوچک دستمال کاغذی، یک تکه کوچک مقوا، یک تکه کاغذ، توپ پام پام و توپ پینگ پنگ خواهد بود. به کودک یک بطری سس یا آب معدنی خالی بدهید و بخواهید که هر کدام از این اشیاء را به دروازه برساند. قبل از انجام بازی درباره اینکه کدام یک از این اشیا سریعتر به دروازه می‌رسند با کودک گفتگو کنید و در نهایت این پاسخ‌ها را آزمون کنید. می‌توانید رتبه سرعت هر کدام را روی کاغذ نوشته و در نهایت پاسخ پس از آزمون را نیز یاد‌داشت و آنها را با هم مقایسه کنید.

حالا اگر به کودک یک بطری نوشابه خانواده برای هدایت این اشیاء بدهید کودک چه زمانی را برای رسیدن هر کدام از این اشیا از فاصله دو متری به سمت دروازه تخمین میزند. در صورتی که تخمین زمان برای کودک سخت یا قابل درک نیست بپرسید همین کار را با چه تعداد پر و خالی کردن بطری نوشابه خانواده از هوا برای رسیدن این اشیاء ‌به دروازه انجام می‌دهد. هر بار تخمینهای کودک را میتوان یادداشت کرده و سپس راستی آزمایی کنید. لزوما نیازی نیست که در کنار کودک حضور داشته باشید. کودک خودش میتواند بر اساس سوال شما پاسخهای خودش را یادداشت و پس از آزمایش پاسخ نهایی را یادداشت کند.

کار دیگری که برای این گروه سنی میتوانید انجام دهید معین کردن تعداد مشخص فوت برای هدایت توپ به دروازه است. در این صورت کودک باید در انتخاب نوع وسیله فوت کردن دقت نماید. مثلا تنها با سه فوت این توپ را به دروازه برسان.

همچنین میتوانید با توجه به نیاز کودک در مسیر از مسائل ساده ریاضی مثل جمع یا تفریق دو عدد که پاسخ آنها به ترتیب یک تا ده باشد استفاده کنید. در این صورت کودک باید از کمترین پاسخ مثلا عدد صفر به سمت عدد ده توپ را هدایت کرده و به دروازه بیاندازد.

نکته:

وسایلی که برای هدایت به سمت دروازه می‌توانید استفاده کنید شامل توپ پینگ پنگ، توپ پام پام یا یک گلوله پنبه ای می شود.

برای کودکان بزرگتر میتوان یک خط دروازه در نظر بگیرید. خط دروازه جایی نزدیک به دروازه با مثلا فاصله سی سانتی یا پنجاه سانتی است و در این مسیر دیگر کودک نمیتواند بیشتر از یک فوت به توپ داشته باشد. انداختن توپ در یکی از این دروازه ها بر اساس تنها یک فوت و در لبه خط دروازه خواهد بود

در صورتی که مربی یا معلم هستید این کار را میتوانید به صورت گروهی و همانند دوی امدادی انجام دهید. اعضای یک تیم باید توپ را به دروازه برسانند و هر فرد مسئول هدایت توپ در بخش خاصی از مسیر مسابقه است. در این صورت قوانینی برای بازی مشخص کنید که هم امتیاز بندی را برای شما آسان کند و هم تنشها را کم کند. بهتر است موانع مسیر شما از نوع حل مسائل ریاضی و یا حروف الفبا باشد که هم تمرین دروس باشد و هم کار تیمی در حل مساله.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *