بازی قفل و کلید

این بازی، یافتن شکلهای مشابه و درک تفاوتها به خصوص برای کودکان پیش از دبستان و با علایم و نشانه های خواندن است. ساده ترین فرم این بازی برای کودکان پنج سال استفاده از پنچ خط و نقطه و ترکیبهای متفاوت آن برای انجام بازی است.

بازی قفل و کلید با هدف تقویت مهارت خواندن،‌ تقویت حافظه کاری، تقویت توجه و تمرکز، برای کودکان پنج تا هشت سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی قفل و کلید:

هدف کلی این بازی در همه گروههای سنی، درک شباهت و تفاوتها و یافتن شکلهای مشابه در کمترین زمان ممکن است. این بازی به کودکان در حین آموزش و یادگیری رسمی در مدرسه کمک می کند که شباهت و تفاوت حروف و اعداد را بهتر درک کرده و آموزش راحت تری را تجربه کند.

پیش از بازی باید رمز نویسی را انجام دهید. برای این کار بر اساس سن کودک از ترکیب پنج خط و نقطه و حروف و اعداد و اشکال کمک بگیرید. از هر رمز باید دو بار نوشته شود. یکی روی برگه مربوط به کلید و دیگری به عنوان برگه قفل چسبانده می شود.

بازی قفل و کلید برای کودک پنج ساله و شش ساله :

برای این گروه از کودکان از ترکیبهای مختلف پنج خط یا نقطه کمک می‌گیریم. این ترکیبها میتواند شامل پنج خط یا پنچ صفر و یا ترکیبهای آنها باشد. ابتدا این ترکیبها را بنویسید.

.۱۱۱۱۱- ۱۱۰۱۱- ۱۱۱۱۰- ۱۰۱۱۱- ۱۰۱۰۱- ۱۰۰۰۰-۰۱۰۱۰- ۰۱۱۱۰- و …

با استفاده از مقوا میتوانید تعدادی کلید درست کنید و یا از کلیدهای موجود در منزل برای این بازی استفاده کنید. هر ترکیب خط و نقطه را به یکی از کلیدها وصل کنید. سپس برای قفلها از استیکرهای کاغذی استفاده کنید. هر کدام از ترکیبهایی که روی کلیدها نوشته اید روی این استیکرها نیز قرار دهید. استیکرها را روی دیوار بچسبانید و از کودک بخواهید یکی از کلیدها را انتخاب کرده و تلاش کند تا رمز مشابه آن را روی استیکرهای چسبانده شده بر روی دیوار پیدا کرده و آنها را در کنار هم قرار دهد.

بازی قفل و کلید برای کودک هفت و هشت ساله:

برای کودکان هفت و هشت ساله بجز استفاده از خط و نقطه از اعداد، حروف و اشکال نیز میتوانید در ترکیبها استفاده کنید و آنها را به جای پنج رمز تا ده رقم افزایش دهید.

در مراحل سخت تر بازی قفل و کلید میتوانید از رنگها نیز در ترکیب رمزها استفاده کنید. در این صورت هر رمز شامل خط و نقطه و اشکالی است که با رنگهای مختلف نوشته شده و کودک باید علاوه بر شناسایی شکل نسبت به مشابه بودن رنگها نیز دقت کند. در این صورت میتوان از یک رمز به صورت تکراری نیز استفاده کرد اما رنگهای آن متفاوت خواهد بود.

برای جذاب تر شدن بازی می توانید استیکرها را همانند لباس بر روی بندهای کوتاه که روی پرده یا دیوار نصب شده با گیره لباس آویزان کنید.

همچنین میتوانید به جای استفاده از استیکرها، قفلها را روی کاغذ و به صورت یک جدول ترسیم کنید تا کودک کلید هر قفل را در کنار آن بگذارد.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *