بازی ماموریت سخت

گاهی شرایط اجازه حضور کودکان در بیرون از فضای خانه را نمی‌دهد و به ناچار کودک باید در منزل باشد. در این طور مواقع بیشترین چیزی که از کودکان می‌شنوید این است که «حوصله ام سر رفته». بازی امروز تلاشی برای سرگرم کردن کودک در یک فضای بسته است.

بازی ماموریت سخت شبیه یک نقشه گنج بر اساس سطح تفکر و قدرت درک بچه ها طراحی می‌شود و آنها در محیط اطرافشان به جستجو بر می آیند. این بازی به بچه ها کمک می کند محیط اطراف را دقیق تر جستجو کنند و درباره ماموریتها فکر کنند.

بازی ماموریت سخت با هدف تقویت توجه و تمرکز، تقویت مهارت تفکر و حل مساله، تقویت حافظه کاری برای گروه سنی سه تا هشت سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی ماموریت سخت:

در این بازی تنها به یک مداد و کاغذ و کمی دقت دید در اطراف احتیاج دارید. قبل از شروع بازی برای کودک ماموریتی طراحی کنید. این ماموریت شامل یافتن اشیاء‌ و وسایلی خواهد بود و یا انجام دادن کاری بر اساس آنچه که در منزل و به خصوص اسباب بازیهای کودک وجود دارد. یک لیست پیشنهادی در اینجا آورده شده اما این لیست کاملا بر اساس تمایل شما قابل تغییر است.

نکته اصلی در طراحی لیست ماموریتی کودک سطح درک و توان کودک است. برای مثال برای یک کودک سه ساله آنچه طراحی می کنید شامل رنگها، شکلها، اشیاء آشنا و تعداد باید باشد اما آنچه برای یک کودک هشت ساله طراحی می‌شود شامل خواندن،‌ ساختن، حل کردن مساله و نظایر آن باشد.

بازی ماموریت سخت برای کودک سه و چهار ساله:

ساده ترین حالتی که میتوانید برای بازی ماموریت سخت در نظر بگیرید یافتن چیزهاست. لیست را مقابلتان قرار دهید و هر بار یک ماموریت به کودک برای انجام بدهید و هر کدام که انجام شد در کنار آن تیک بزنید. بهتر است در کنار هر ماموریت شکلی ساده به منظور درک بهتر کودک نیز بکشید.

مثلا به کودک بگویید یک شی پیدا کن که صورتی باشد. و به جای نوشتن رنگ‌ها یک مربع صورتی و رنگی بگذارید تا کودک بداند چه رنگی را پیدا کند. یا از او بخواهید یک مداد رنگی، یک تکه پازل، یک جوراب، یک تکه لگو، یک مسواک،‌یک شکلات، یک پرنده یک میوه یک چنگال و… پیدا کند و به جای نوشتن شکل هر کدام از این وسایل و اشیاء را در کنار هر ماموریت بکشید. اگر نقاشی شما خوب نیست میتوانید از تصاویر کتابهای دور ریز و مجلات و یا برچسبهای آماده کمک بگیرید.

می توانید برگه ماموریت را روی دیوار در مقابل دید کودک بچسبانید که هر کدام از ماموریت ها را که انجام داد بتواند عملکرد خودش را ببیند. بعضی از مثالهایی که می توانید در این قسمت استفاده کنید :

یک چیز گرد پیدا کن

یک چیز زرد، سبز/… پیدا کن

چیزی پیدا کن که بوی خوبی/ بوی بدی بدهد

یک چیز که نرم/ صاف/ قشنگ/ زشت باشد

یک چیزی که کم کم بزرگ بشود پیدا کن

یک چیز باریک/ درخشان پیدا کن

چیزی پیدا کن که بابا می پوشد.

بازی ماموریت سخت برای کودک پنج و شش ساله:

در این گروه سنی میتوانید لیستی سخت تر تهیه و آن را با انجام کارهای عملی همراه کنید. بازی را با مثالهای ساده شروع کنید تا کودک به شیوه بازی آشنا شده و به تدریج تعداد آیتمهای ماموریت را میتوانید بالاتر ببرید. مثلا ابتدا به کودک بگویید سه وسیله زرد پیدا کن یا چیزی پیدا کن که راه راه باشد یا دو چیزی بیاور که مستطیل باشند. سپس تعداد ماموریت در یک بار را بالا تر ببرید. این سه وسیله را پیدا کن و بیاور یک کلید، یک قطعه لگو و یک وسیله با رنگ زرد. منتظر بمانید تا کودک ماموریتش را به انجام برساند. نگهداری این اطلاعات در ذهن به کودک در تقویت حافظه کاری کمک میکند. اگر کودک دائما می‌پرسد گفتی چند تا؟ کار را با ماموریت‌های کمتر و ساده تر ادامه دهید و در روزهای بعدی با دو ماموریت در هر بار شروع کرده و به تدریج تعداد را بالاتر ببرید. کودک بعضی از مثالهایی که می توانید در این قسمت استفاده کنید :

همه توپهای کوچک را داخل سبد بریز.

چیزی پیدا کن که با آن بتوان کفشها را تمیز کرد.

چیزی پیدا کن که بتوان آن را با قیچی برید.

یک پیچ گوشتی پیدا کن یا چیزی که بتواند کار آن را انجام دهد.

یک حیوان اسباب بازی، یک بسته ماکارونی، یک وسیله پرزدار پیدا کن.

سه لگوی زرد،‌ چهار تیله و یک لیوان بیاور

با لگو یک ماشین بساز

با خمیر یا گل سفال یک درخت یا گل بساز

دور تا دور پایت را روی کاغذ با مداد بکش

چیزی پیدا کن که از سکه کوچکتر باشد

بازی ماموریت سخت برای کودکان هفت و هشت ساله:

برای این گروه از کودکان میتوانید از متن و نوشته های ساده در بازی کمک بگیرید. در این صورت می توانید هر ماموریت را روی یک برگه کوچک نوشته و به کودک بدهید تا آن را انجام دهد و نتیجه کار را برای شما بیاورد. می توانید به جای قرار دادن ماموریت در یک برگه آن را با هیجان و کنجکاوی بیشتری برای بچه ها همراه کنید. ماموریت اصلی را درون یک بادکنک و در یک جای مخفی بگذارید و در برگه کوچکی که به کودک می‌دهید راهنمایی برای یافتن بادکنک و انجام ماموریت باشد.

مثلا « بادکنک را میتوانی در طبقه پایین یک وسیله که مخصوص گذاشتن لباس است پیدا کنی و به دستور آن عمل کن».

همچنین میتوانید برای سخت تر شدن کار همزمان سه ماموریت کوتاه را برای کودک بخوانید و از او بخواهید بر اساس ترتیبی که اعلام کردید آن را انجام دهد. مثلا یک دور بچرخ بعد برو پای پنجره اتاقت و به بیرون نگاه کن و اولین ماشین قرمزی که دیدی شروع به شمارش کن تا زمانی که یک لباس آبی از کمدت پیدا کنی. عددی که با آن به لباس رسیدی را در این برگه بنویس

 می توانید بازی را با یافتن بادکنکهایی در قسمتهای مختلف خانه یا فضایی که در آن بازی می کنید همراه کنید. به کودک بگویید هفت بادکنک در جاهای مختلف پنهان شده باید یکی یکی آنها را پیدا کنی و ماموریت آنها را انجام دهی.

مثالهایی برای بازی با کودک هفت و هشت ساله

چیزی را پیدا کن که بدون اون نمی تونی زندگی کنی

چیزی را که هفته پیش یاد گرفتی نقاشی کن یا بنویس

یه خاطره از بچگیت بگو یا نقاشی کن

با لگو یک ماشین یا هواپیما بساز

با خمیر یا گل سفال یک درخت یا یک گل یا … بساز

دور پایت را روی کاغذ بکش

اسمت را کامل بنویس

پیشنهادات بیشتر برای بازی ماموریت سخت:

میتوان بازی ماموریت سخت را به صورت تیمی نیز طراحی کرد. در این صورت برای هر گروه یک لیست ماموریت نوشته و طراحی می‌شود و کودکان در گروه با هم برای انجام ماموریتها همکاری می کنند.

همچنین میتوان این بازی را بر اساس زمانهای حضور در فضاهای مختلف تغییر داد. برای مثال برای حضور در یک برنامه خارج از منزل یا یک سفر میتوان لیستی از آنچه کودک در طبیعت می تواند بیابد تهیه کرد تا او ماموریتها را تکمیل کند.

مثلا این آیتمها برای ماموریت کودکان بسته به سن میتوانند انتخاب شوند:

دانه گیاه، ‌خزه، یک سنگ جالب، یک حلزون، یک کفشدوزک، یک چیز تیغ دار، لانه زیر زمینی حیوانات یا حشرات، یک تپه، یک فواره، یک نرده، برگ، شاخه، پرنده، حشره، علف، توپ، مورچه، خورشید، قاصدک، پوسته درخت، شبدر و …

نکته:

ماموریت کودکان کوچکتر کوتاه تر و نزدیک به پاسخ است اما لزوما این کار برای بچه های بزرگتر به یک شکل نیست. شاید انجام یک ماموریت برای کودک بزرگتر یک ساعت نیز به طول بیانجامد به همین دلیل لیستی که برای کودکان طراحی میکنیم بر اساس سن متفاوت است.

نمونه ماموریت‌های ارائّه شده در اینجا تنها برای گرفتن ایده است و شما میتوانید با گردشی در منزل نمونه های بیشتر و مناسب تری بر اساس آنچه در دسترس دارید تهیه کنید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
کودک و امنیت

کودک و امنیت

اگر کودکان احساس امنیت و آرامش کنند، می توانند خطر کنند، سوال بپرسند، اشتباه کنند، اعتماد کنند، احساسشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *