Search
Close this search box.

بازی ماهیگیری + به همراه فیلم کوتاه

بازی ماهیگیری
پیش از این یک مدل بازی ماهیگیری به نام قلاب و ماهی در سایت معرفی شده است در اینجا نوع دیگری از بازی با استفاده از گیره کاغذ آموزش داده می شود. توصیه میکنم حتی اگر قصد انجام بازی قلاب و ماهی را ندارید راهنمای  آن بازی را بخوانید.

شکلهایی شبیه ماهی روی مقوا یا کاغذ ترسیم کنید. ساده ترین مدل یک دایره است که با ترسیم چشم و پولک و باله شبیه یک ماهی شود. دور تا دور آنها را ببرید سپس دایره ها را از وسط تا کرده و در بالای هر کدام سوراخی ایجاد کنید. میتوانید از کاغذ یا مقواهای رنگی استفاده کنید و یا اینکه بعدا با کمک کودک آنها را رنگ کنید.

علت تای وسط هر دایره برای کمک به ایستایی ماهیهاست. اگر یک نیم دایره دیگر ببرید و ان را تا کرده و به شکل یک بعلاوه به پایین هر ماهی بزنید ماهیها بدون داشتن پایه می توانند بایستند. در این صورت شما می توانید ماهیها را در یک فضای مشخص پراکنده کنید تا کودک آنها را با قلابش بگیرد. اما اگر تمایل دارید که  در فضای محدودتری این کار را انجام دهید میتوانید از یک پایه مثل یک جعبه شیرینی استفاده کنید. برای این کار روی جعبه شبیه تای ماهیها برشهای هشتی شکل با کاتر ایجاد کنید و ماهیها را از خط تایشان در این برشها قرار دهید. ماهیها به راحتی می ایستند.

بازی ماهیگیری

برای تهیه قلاب می توانید از یک چوب، یک ملاقه یا یک مداد و یک گیره کاغذ استفاده کنید. به سر مداد مقداری نخ و به سر دیگر آن گیره کاغذی را که کمی باز کرده اید تا فرم یک قلاب را بگیرد ببندید. بهتر است این نخ خیلی بلند نباشد تا کودک بتواند به راحتی آن را کشیده و  را هدایت کند.

برای کودکان دو و سه ساله توصیه می شود از آهن ربا برای بازی استفاده کنید چون کودکان کوچکتر هنوز تسلط کافی برای وارد کردن گیره کاغذ به سوراخ ماهیها را ندارند و این کار بیش از حد توان آنها محسوب می شود. در این صورت به جای سوراخ روی ماهیها میتوانید از گیره کاغذ روی آنها استفاده کنید.

بازی ماهیگیری به هدف تقویت هماهنگی بین چشم و دست، تقویت عضلات ظریف دست، تمرین توجه و تمرکز برای گروه سنی دو  تا شش سال طراحی شده است.

اگر قصد تهیه نمونه آماده  این بازی را  دارید می توانید از این لینک (ماهیگیری) اقدام کنید.

نکات بازی ماهیگیری:

در صورتی که ظروف دنت یا خامه های کوچک را جمع کنید میتوانید ماهیهای با شکلهای دیگر برای کودک بسازید و تنوع ایجاد کنید. در این صورت به جای سوراخ کردن ظروف باید ته هر ظرف را شکلی حلقه مانند چسبانده یا درست کنید.

بازی ماهیگیری

طول نخ خیلی مهم است اگر خیلی بلند باشد کودک نمی تواند به خوبی قلاب را به سمت سوراخ هدایت کند. نخ را خیلی کوتاه هم نگیرید در این صورت کار بسیار ساده خواهد بود.

رنگ و تعداد نیز می تواند در بخشی از بازی استفاده شود. برای توضیحات بیشتر به بازی قلاب و ماهی مراجعه نمایید.

بیشتر بدانیم

هماهنگی بین چشم و دست:

چرا این ویژگی مهم است؟ این ویژگی در مهارتهای نوشتاری کودکان در مدرسه بسیار مهم است. بدون هماهنگی چشم و دست ما حتی قادر به انجام ساده ترین کارها مثل برداشتن یک وسیله از روی میز یا حتی بازی کردن با موبایلمان هم نیستیم. هماهنگی چشم و دست یعنی رسیدن اطلاعات بینایی به مغز برای تخمین، جهت و حتی مدل برداشتن و گرفتن یک وسیله. در واقع این کار تنها با همکاری اطلاعات بینایی و حرکتی و هماهنگی مغزی بین این دو میسر است.

تقویت عضلات ظریف دست:

این عضلات نقش مهمی در انجام کارهای ظریف دارند. بچه هایی که در مدرسه و هنگام نوشتن بسیار بد خط هستند یا اینکه زود از نوشتن خسته می شوند بچه هایی هستند که در تمرینات دست ورزی یا تقویت عضلات ظریف دست را کم انجام داده اند.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *